cisza cisza
109
BLOG

Dziś dzień Patrona Internetu i Internautów św. Izydora

cisza cisza Kultura Obserwuj notkę 14

Internetowe fora zmierzają powoli w kierunku magla. Koronny Wirus i jego bękarty zawładnęły emocjami, spowodowały biegunką pomysłów, wzmogły agresję i opanowały słownictwo, służące w sieci najczęściej walce pomiędzy piszącymi, walce na epitety pozbawione rzeczowej argumentacji. By tylko celnie dowalić!

Politycy też wariują, tracą resztki autorytetu; zmieniają zdania parę razy na dzień. Zaprzeczają sami sobie i z powagą mędrców uzasadniają swoje krańcowo różne pomysły przepisami Konstytucji. To zaś, co płodzą posłowie, nocne zamaskowane marki w postaci ustaw traci świeżość już po paru dniach i nadaje się do wielokrotnych poprawek. Dzień bez walki władz z wyjątkowo nędznym przeciwnikiem, zwanym totalnym (sic!) jest dniem straconym. Ta zgniła atmosfera przenosi się poprzez ekrany, przez media do naszych domów. Celowo potęgowany strach przed wirusem osłabia wielu a u co bardziej awanturniczych wzmaga agresję. A prawdziwych informacji jak na lekarstwo.

Piszący w sieci okładają się wyzwiskami, wulgaryzmami etc. Zapomnieli albo nie wiedzą, że internet nie powinien służyć złu, że może być wspaniałym medium, przestrzenią wymiany informacji i poglądów.

Oczywiście nie wszyscy są tacy, jak wyżej opisani ale któż ich czyta?

Ich wpisy nie mają wzięcia.

Kopiuję moją notkę z 2017 roku.
Każda dziedzina życia, niemal każda profesja ma swojego patrona; kierowcy św. Krzysztofa, lekarze św. Łukasza, strażacy św. Floriana …A czy użytkownicy Internetu, piszący w sieci, informatycy nie mają swego patrona? Mają, ale czy go znają?

Poczytajmy, piszę o nim krótko ????
Jest nim Święty Kościoła Katolickiego, biskup Sewilli 
                       św. IZYDOR.



Mówił tak: „Ucz się, jak gdybyś miał żyć wiecznie, żyj tak jak gdybyś miał umrzeć jutro”

Izydor urodził się około 554 r. w rodzinie hiszpańsko-rzymskiej pochodzącej z Kartaginy.Ponoć jako chłopiec nie lubił nauki.
Po śmierci rodziców wychowaniem młodszego rodzeństwa zajął się najstarszy brat, św. Leander, który był wówczas arcybiskupem w Sewilli. Gdy umarł, jego miejsce zajął jego młodszy brat, Izydor. Rodzina św. Izydora dała Kościołowi czworo świętych – trzech braci i siostrę: Izydora, Leandra, Fulgencjusza i Florentynę. Izydor rządził metropolią sewilską przez 35 lat. Założył własną bibliotekę i skryptorium. Uważał, że należy kształcić młodzież oraz podnieść poziom moralny i intelektualny duchowieństwa. Przewodniczył IV Synodowi w Toledo (w 633 roku).

Wybitny naukowiec i autor niezliczonych dzieł, najważniejszego z nich pt.Etymologiarum libri XX seu Origines                                        (Codex etimologiarum ). Jest to uporządkowany zbiór wiadomości z różnych dziedzin wiedzy i życia oraz umiejętności praktycznych, ułożony encyklopedycznie czyli podobnie, jak współczesne bazy danych. Takim to sposobem wyprzedził swoją epokę….

Św. Izydor nie był zbyt oryginalnym pisarzem, ale za to niezwykle pracowitym. Jego księgi były na ogół wypisami z innych dzieł. Wiele miało charakter encyklopedii pisanych prostym, zrozumiałym językiem. Jego prace wywarły wielki wpływ na średniowiecze i ocaliły wiele skarbów literatury antycznej. Ponadto Izydor był autorem wielu dzieł historycznych, teologicznych i egzegetycznych. Pisał także wiersze i listy.

Zmarł 4 kwietnia 636 roku, w wieku 82 lat. W roku 1063 jego relikwie przeniesiono do miasta León, gdzie spoczywają do dziś. W roku 1999 Papieska Rada do spraw Środków Społecznego Przekazu ogłosiła św. Izydora z Sewilli patronem Internetu, ponieważ był twórcą pierwszych w historii „baz danych”. Tym samym stał się dla nas symbolem ciągłości myśli ludzkiej, pomostem między starożytnością a średniowieczem i dalej, średniowieczem a czasami nowożytnymi aż po współczesność.

Kto z nas nie ceni sobie daru posiadania patrona? Prawie wszyscy posiadamy swoich własnych a jako wspólnota blogerów dodatkowego, św. Izydora.Ten tuz pracowitości nie powinien być bezrobotny; wykorzystajmy więc jego pośrednictwo!
Patrona Internetu, św. Izydora można a nawet trzeba by prosić,

byśmy przed naszymi komputerami mądrzeli, a nie głupieli.

Im więcej trudności przed nami, tym częściej i serdeczniej prośmy.

Szczególnie teraz w dobie szaleństwa.

cisza
O mnie cisza

staram się ... ministat liczniki.org

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura