Historia przyjętej i ratyfikowanej przez RP Konwencji zwanej Stambulską jest u nas długa, to sześć lat.
Teraz dyskutują nad jej odrzuceniem z niewiadomym skutkiem...a Turcja, patron tego gniota wypowiedziała ją!
Władze stambulskie mówią teraz wprost: "zachęca ona do rozwodów i podważa tradycyjny model rodziny, co jest sprzeczne z konserwatywnymi wartościami tego kraju. Krytycy konwencji twierdzili również, że promuje ona homoseksualizm poprzez użycie kategorii takich, jak płeć, orientacja seksualna i tożsamość płciowa".
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-turcja-wycofala-sie-z-konwencji-stambulskiej-ktora-ma-chroni,nId,5119024
Oto ta Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzona w Stambule dnia 11 maja 2011r. Kto zechce może poczytać.
http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000961/O/D20150961.pdf
"Podpisanie umowy międzynarodowej nie jest tożsame z jej ratyfikacją. Konwencję Stambulską ratyfikowały dotąd 34 państwa ( w tym Polska). W gronie tym nie ma: Armenii, Bułgarii, Czech, Litwy, Liechtensteinu, Łotwy, Mołdawii, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Bułgarii oraz Wielkiej Brytanii. Konwencja nie została w ogóle podpisana przez dwa państwa członkowskie Rady Europy: Azerbejdżan i Rosję."
W telegraficznym skrócie: był projekt obywatelski w sprawie odrzucenia tego gniota, była petycja Ordo Iuris.
I co? I nic... zastanawiają się już przeszło 6 lat.
Gdy ZP miała większość także w Senacie nie zrobiła nic.
"Z samej konwencji, nazywanej antyprzemocową - przypomnijmy - wynika, że każda strona może w dowolnym czasie ją wypowiedzieć, w drodze notyfikacji skierowanej do sekretarza generalnego Rady Europy. Wypowiedzenie staje się skuteczne pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia otrzymania notyfikacji. Zgodnie z art. 133 pkt 1 konstytucji, wypowiadanie umów międzynarodowych stanowi z kolei kompetencję prezydenta, a przebieg zależy od tego z jaką umową mamy do czynienia. W tym przypadku konwencja została ratyfikowana za uprzednią zgodą ustawową, czyli zgoda wyrażona w ustawie potrzebna jest do jej wypowiedzenia."
https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/konwencja-stambulska-turcja-juz-wypowiedziala,507231.html
W lipcu ub.r. minister sprawiedliwości i szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro złożył do minister rodziny wniosek o wszczęcie procedury wypowiedzenia konwencji stambulskiej.
Zdecydowanie za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu odpowiedziały się kluby KO i Lewicy oraz koło Polska 2050.
Pozostaje Senat, pozostaje prezydent, i takim sposobem sprawa wypowiedzenia poczeka kolejne lata.
Także wnioski do Trybunału Konstytucyjnego leżą tam i czekają .... na co?
Wstyd!
Inne tematy w dziale Społeczeństwo