cisza cisza
306
BLOG

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ - POZNAŃ 2016

cisza cisza Rozmaitości Obserwuj notkę 5

                               MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ - POZNAŃ 2016

dedykacja:

JUBILEUSZ 1050-LECIA
CHRZTU POLSKI - 966-201

NADZWYCZAJNY JUBILEUSZ
MIŁOSIERDZIA 2016

NAJWIĘKSZE MISTERIUM W POLSCE / W EUROPIE / 19.03.2016

"W rozumieniu chrześcijańskim „misterium” oznacza bardziej wnikliwe wejście w rzeczywistość Bożego Objawienia, a za jego sprawą głębszej obecności Boga w świecie. Ujawnia ono zarazem jej cel – zbawienie całej ludzkości.

Pojęcie „misterium” sugeruje zatem coś nadzwyczajnego, dostępnego nielicznym. W przypadku Misterium Męki Pańskiej chodzi rzeczywiście o niezwykłe przeżycie i dogłębne zrozumienie zdarzeń, które legły u podstaw chrześcijaństwa. /.../

W finale Misterium Męki Pańskiej zza Golgoty wyłania się ogromny obraz Jezusa Miłosiernego. To największa na świecie kopia portretu z Łagiewnik, o rozmiarach 12 x 22 m, namalowana w 2003 r. na płótnie drelichowym przez dziesięciu ówczesnych studentów Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Do jej wykonania zużyli oni blisko dwieście litrów farby akrylowej. Ogromny obraz unoszą nad placem dwa specjalnie ustawione dźwigi."

CIEKAWOSTKA z 2011 roku:

Miecz Apostoła Piotra - najstarsza polska relikwia!

"Najstarsza polska relikwia - oryginał - zagrała tylko raz w MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ w Warszawie w 2011 roku.

Zgodnie z podaniem, Apostoł miał nim odciąć ucho Malchusa, sługi Arcykapłana, podczas pojmania Jezusa w ogrodzie oliwnym. Jest on pierwszą, najstarszą w Polsce relikwią, która  dotarła  bezpośrednio  z  Rzymu  do  dopiero  co  ochrzczonej  Polski  w  968 r. Miecz św. Piotra, bo o nim mowa, będzie rekwizytem w największym na świecie Misterium Męki Pańskiej w Warszawie.

Wypożyczanie tak cennej pamiątki to niecodzienna praktyka. Muzeum Archidiecezjalne  w  Poznaniu zrobiło wyjątek specjalnie dla Misterium Męki Pańskiej. /…/

Na co dzień Miecz św. Piotra można podziwiać w Muzeum Archidiecezjalnym  w  Poznaniu, jednak wyjątkowo, 16 kwietnia, znajdzie się on na Torze Treningowym na Służewcu. Będzie się nim posługiwał aktor, który zagra św. Piotra w Misterium Męki Pańskiej. Muzeum wydelegowało pracownika, którego zadaniem będzie całodobowa opieka nad relikwią. – Z mieczem św. Piotra będę przebywał cały czas. Od momentu wyjazdu z Poznania aż do powrotu do Muzeum – mówi Michał Błaszczyński, pracownik Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu – Z Mieczem będę spał, jadł śniadanie i pił kawę – śmieje się. Rekwizyt będzie transportowany specjalnie do tego celu przygotowanym samochodem w dodatkowo zabezpieczonej skrzyni. Prosto po przedstawieniu powróci on na swoje miejsce do Skarbca w Poznaniu./..../
Osoby, które chcą z bliska obejrzeć Miecz św. Piotra, koniecznie muszą wykorzystać okazję zobaczenia go „w akcji” w trakcie spektaklu Misterium Męki Pańskiej. Mogą też odwiedzić Muzeum Archidiecezjalne  w  Poznaniu i udać się wprost do Skarbca."
Tekst i fotografie:

http://www.misterium.eu/

Potrzebujemy OBRAZU aby móc skupić się na modlitwie, rozważaniu i głębszym przeżywaniu życia Pana Jezusa.

Filmy, fotografie, malowane obrazy pełnią tę role, jednak patrzymy na nie z mniejszym lub większym dystansem...  Przedstawiane przez ludzi, aktorów w przestrzeni i gwarze miasta MISTERIUM to żywy OBRAZ, który daje tę wspaniałą możliwość przeniesienia się dwa tysiące lat wstecz, do Jerozolimy, na Golgotę...możliwość osobistego przeżycia Męki Pańskiej sercem i umysłem. Stajemy się jakby żywą cząstką tych biblijnych scen.

 

 

"Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Ciebie, żeś przez Krzyż i Mękę Swoją świat odkupić raczył"

Zobacz galerię zdjęć:

cisza
O mnie cisza

staram się ... ministat liczniki.org

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (5)

Inne tematy w dziale Rozmaitości