15 obserwujących
452 notki
558k odsłon
78 odsłon

Danny Auron - Avaaz: internetowi giganci nie płacą podatków

Fot. zagraniczna domena publiczna
Fot. zagraniczna domena publiczna
Wykop Skomentuj

Myślę, że warto podzielić się wiadomością, którą dostałem od największej na świecie sieci aktywistów internetowych Avaaz. Od razy przyznaję, że podpisałem petycję skierowaną do ministrów finansów państw UE i OECD.


"Zmuśmy gigantów do płacenia podatków:


Przyjaciele i Przyjaciółki!

Choć w ubiegłym roku Amazon miał niemal 200 miliardów dolarów wpływów, w wielu krajach zapłacił niemal 0% podatku. ZERO!

Korzystając z luk w prawie, internetowi giganci chowają do kieszeni miliardy euro, które moglibyśmy wydać na szkoły, szpitale i inne usługi publiczne. Każdy i każda z nas płaci podatki. Dlaczego oni nie płacą?

Dlatego Europa ma rewolucyjny plan, który ich do tego zmusi: z bilionów euro, jakie zarabiają wielkie koncerny cyfrowe, odciągać drobny ułamek i przekazywać społeczeństwu. Jak Robin Hood. Ale olbrzymie korporacje stawiają twardy opór, bo wiedzą, że jeśli to rozwiązanie się przyjmie, za Europą pójdzie cały świat.

Pokażmy rządom Europy, że mamy dość tej niesprawiedliwości! Na kilka dni przed głosowaniem Avaaz dostarczy nasz apel do europejskich stolic:

Kliknij w link poniżej – niech wielcy płacą podatki tak jak my! Petycja: 

 https://secure.avaaz.org/campaign/pl/tax_the_tech_giants/?bxGwbkb&v=113041&cl=15391415121&_checksum=003a0c8debbc195d05544a0ada8e6ccf09d830e4466c82687c216ce51d7797ba 

Tu nie chodzi o jedną wielką firmę ani o pojedynczego bogatego prezesa. Ośmiu ludzi ma dziś taki majątek, jak połowa ludzkości razem wzięta. Ubóstwo na świecie powoli spada, a w wielu krajach rozwój gospodarczy przyniósł względny dobrobyt, jednak coraz więcej majątku trafia do rąk coraz mniejszej garstki niewyobrażalnie bogatych ludzi...

Europejski plan nie zmieni tego z dnia na dzień, ale to krok w dobrym kierunku. Plan polega na tym, by firmy świadczące „usługi cyfrowe” (Amazon, Apple, Facebook, Google itd.) płaciły bardzo niski podatek w każdym kraju, w którym uzyskują przychody, zamiast ukrywać bajeczne zyski w rajach podatkowych.

Nie chodzi o demonizowanie przedsiębiorstw, które odniosły sukces. Chodzi o kształtowanie globalnej gospodarki tak, by przynosiła korzyści nam wszystkim, a nie tylko prezesom tych firm. Chodzi o to, by cyfrowi giganci, zarabiający grube miliardy dolarów, płacili należny podatek – na edukację, służbę zdrowia i infrastrukturę, z której korzystają, by dostarczać nam swoje produkty i usługi. W odróżnieniu od tego, co robił Robin Hood, to nie jest kradzież – to tylko zmiana prawa na odrobinę bardziej sprawiedliwe.

Jeśli „ustawa Robin Hooda” wejdzie w życie w Europie, w ślad za nią pójdą inne kraje. Dlatego internetowi giganci robią wszystko, by nie dopuścić do jej przyjęcia. Ale jeśli przywódcy największych krajów Europy dostaną nasz apel tuż przed spotkaniem na szczycie, które odbędzie się za kilka dni, mogą przychylić się do naszego stanowiska. Tak podpowiadają nam ci, którzy znają kulisy europejskiej polityki. Podpisz petycję:

Kliknij tutaj – niech płacą podatki tak jak my!

Byłaby to bezprecedensowa zmiana zasad gospodarczej gry – i wyraźny sygnał, że dotychczasowe, niesprawiedliwe reguły odchodzą w przeszłość. Nie pozwolimy bogatym bogacić się bez końca. Wystarczy, że oni też zaczną płacić podatki – tak samo jak my. Tak powinien wyglądać sprawiedliwy świat – i dlatego, jak zawsze, o taki świat walczymy.

Z nadzieją,

Danny, Christoph, Antonia i Mike wraz z całym zespołem Avaaz

Dowiedz się więcej:

Amazon zapłacił 16 mln euro podatku w Europie

https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/308119940-Amazon-zaplacil-16-mln-euro-podatku-w-Europie.html

Jakie podatki płacą w Polsce technologiczni giganci?

https://tvn24bis.pl/pieniadze,79/jakie-podatki-placa-w-polsce-technologiczni-giganci,839445.html

Amazon jest tak bogaty, że stać go na... niepłacenie podatków

https://bezprawnik.pl/amazon-podatki/

Optymalizacja podatkowa, czyli o tym jak Google „oszczędza” na podatkach

https://bezprawnik.pl/optymalizacja-podatkowa-google-lpp/

8 ludzi ma tyle samo majątku co połowa świata

https://www.forbes.pl/wiadomosci/nierownosci-majatkowe-8-ludzi-ma-tyle-samo-majatku-co-polowa-swiata...

Podatek cyfrowy pozwoli opodatkować Facebooka i Google tam, gdzie działają

https://www.forbes.pl/gospodarka/podatek-cyfrowy-dlaczego-komisja-europejska-chce-opodatkowac-google...


Poniżej lista płatników, którzy płacą i nie płacą (zaznaczeni na czerwono) w Polsce podatków wg danych z Ministerstwa Finansów, stan na 01.03.2018, źródło: https://www.mf.gov.pl/c/document_library/get_file?uuid=92c8d00e-2dda-4401-a175-93b810951636&groupId=764034 

image

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka