22 obserwujących
662 notki
890k odsłon
428 odsłon

Robert Kagan śmieje się z Polaków i ich wiary w amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa

Fot. zagraniczna domena publiczna
Fot. zagraniczna domena publiczna
Wykop Skomentuj19

25 października w niemieckim tygodniku „Der Spiegiel” ukazała się rozmowa z Robertem Kaganem:

„Robert Kagan był jednym z najważniejszych doradców republikanów. Dziś ostrzega przed Donaldem Trumpem i wzywa Europejczyków, by przestali polegać na Stanach Zjednoczonych” – czytamy na stronie tygodnika.

Ponieważ dostęp do treści tygodnika jest płatny, będą posiłkował się cytatami z polskojęzycznych mediów i wywiadu, który zamieścił również „Deutsche Welle”:

„Amerykański analityk Robert Kagan nie wyklucza w razie reelekcji Donalda Trumpa wycofania się Stanów Zjednoczonych z NATO. Nazwał „zabawną” nadzieję Polaków, że w przypadku rozpadu Sojuszu mogą liczyć na prezydenta USA”.

„Czy ktokolwiek jeszcze wierzy, niezależnie od tego, czy Stany Zjednoczone wyjdą z NATO, czy też nie, że nasze przywiązanie do Sojuszu jest tak silne jak cztery lata temu? Uważam, że Polacy są naprawdę zabawni, ponieważ najwyraźniej myślą, że NATO może ulec rozwiązaniu, a USA będą nadal troszczyły się o ich bezpieczeństwo. Uważają, że mogą liczyć na Trumpa”

"Dzisiejsza Unia Europejska nie jest Unią z lat 90-tych. Wielka Brytania znajduje się krótko przed brexitem, w Europie Wschodniej rządy Polski, Czech i Węgier idą w kierunku nieliberalnym lub już tam doszły. A we Francji po kolejnych wyborach do władzy mogą dojść nacjonaliści".

                                                       „Powrót kwestii niemieckiej”

"Do zakończenia II wojny światowej problemem było to, że Niemcy były zbyt duże dla Europy. Centralnym elementem powojennego ładu pokojowego w Europie były amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa dla sąsiadów Niemiec. Ich fundamentem była zasada, że Niemcy pod żadnym pozorem nie mogą stać się zagrożeniem".

 "Wkrótce Niemcy słusznie zapytają: chwileczkę, my też musimy się zatroszczyć o nas samych, tak jak nasi sąsiedzi". Niemcy wg tego analityka mogą wkrótce stać się największą potęgą militarną w Europie.

"Kolejne cztery lata Trumpa będą kolejnymi czterema latami rozpadu światowego ładu".

Źródło: Redakcja Polska „Deutsche Welle” https://www.dw.com/pl/robert-kagan-w-spieglu-polacy-są-zabawni-bo-liczą-na-trumpa/a-51011701

Komentarz: no cóż, optymizm wielu Polaków w sprawie relacji z USA, jest niepokojący. Tymczasem drapieżniki/pasożyty, tylko czekają w ukryciu, aby posilić się Polską, jej terytorium i zasobami. Jednowektorowa polityka Polski może zakończyć się śmiertelnym zatruciem.

Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka