Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
138 obserwujących
1694 notki
2140k odsłon
  504   1

Panowie na prawo, panie na lewo…

       We wszystkich ważniejszych państwach z ruchem lewostronnym obowiązuje zasada pierwszeństwa z prawej, czyli taka sama jak w państwach z ruchem prawostronnym. Czyli nie ma symetrii. To jest bardzo dziwne i powoduje różne problemy w przepisach ruchu drogowego. Nie udało mi się nic ustalić w sprawie pochodzenia zasady pierwszeństwa z prawej.

       W USA w niektórych stanach nie obowiązuje zasada "prawej ręki", ale nie mam co do tego pewności, bo różne źródła i ludzie mówią różnie – najprawdopodobniej ruch drogowy jest tam tak naturalny i powszechny, że większość nie musi wiedzieć, jakie są dokładnie zasady pierwszeństwa. Po prostu wszelkie skrzyżowania mają znaki.

       Okazuje się, że można zwiększyć bezpieczeństwo jazdy w małych miejscowościach, gdy się w nich zlikwiduje wszelkie znaki i każde skrzyżowanie będzie równorzędne. Wtedy jest ważne, by obowiązywały jasne, klarowne i sensowne zasady pierwszeństwa.

       Gdy ruch jest lewostronny, a pierwszeństwo z prawej, to zasady są bez sensu, bo wtedy nadjeżdżający z przeciwka i skręcający w prawo ma pierwszeństwo przed jadącym prosto. To można jakoś rozwiązać dodatkowym przepisem mówiącym o tym, że jadący prosto ma zawsze pierwszeństwo przed skręcającym, ale to nie zadziała na skrzyżowaniu potrójnym, o kształcie Y, ale takim, że wszystkie kąty są po 120 stopni. Rysowałem takie krzyżówki Anglikom i nikt tego nie potrafił rozwiązać.

       Kolejnym zaburzeniem symetrii jest to, że układ gazu, hamulca i sprzęgła oraz układ biegów w samochodach z kierownicą z prawej jest taki sam jak z kierownicą z lewej. Zawsze gaz jest z prawej, sprzęgło z lewej, a hamulec na środku. Zawsze jedynkę włączamy przesuwając biegi w lewo i do przodu. Nie udało mi się ustalić jak to było w początkach motoryzacji. Jeśli ktoś to wie, to proszę o informację.

       Jeśli chodzi o ruch na wodzie, to obowiązuje zasada ruchu prawostronnego na całym świecie. Oczywiście dotyczy to wąskich przejść o dużym ruchu, kanałów, torów wodnych, przejść pod mostami czy śluz. Są drobne wyjątki - pod niektórymi mostami obowiązuje ruch lewostronny, ale to wynika ze znaków.

       Ale co dziwne świat jest podzielony na dwie strefy oznakowania nawigacyjnego. Jest to system IALA i są dwie strefy: A – Europa, Afryka, Australia i większość Azji i B – obie Ameryki, Japonia, Filipiny, Korea. Strefy różnią się tym, że w obu wszelkie oznakowania nawigacyjne są na odwrót – w strefie A lewa strona to kolor czerwony, a prawa to zielony, a w strefie B na odwrót. Dotyczy to oznakowania torów wodnych. Widać, że strefa A jest bardziej naturalna, bo przecież wiadomo, że czerwoni to lewacy.

       Niemniej oznakowanie kardynalne w obu strefach jest takie samo, bo nie jest to oznaczenie kolorem, ale kształtem. Są to znaki ustawiana dookoła jakiejś przeszkody – północny znak to dwa trójkąty do góry, a południowy, to dwa trójkąty do doły. A wschód i zachód, czyli lewa i prawa to dwa trójkąty skierowane wierzchołkami do siebie i od siebie. No i tu, by zapamiętać prawą i lewą, czyli wschód i zachód, by te strony odróżnić, stosuje się różne mnemotechniki.

       W Polsce lewa, czyli zachodnia to „chuda Francuska” – że niby Francuzki są takie ładne, zgrabne i seksowne, a prawa, czyli wschodnia, to „gruba Ruska” – bo Ruskie to takie grube babuszki jedna w drugiej. To jest ewidentnie zasada kulturowo uwarunkowana. Bardzo jestem ciekaw, jakie mnemotechniki na oznaczenie wschodniego i zachodniego znaku kardynalnego stosuje się w innych krajach – bardzo proszę o taką informację tych, którzy mieszkają odległych od Polski krajach.

       Niemcy mogą też mieć tak jak my chudą Francuzkę i grubą Ruskę, ale co mają Francuzi i Ruscy? A co Anglicy, Amerykanie czy Australijczycy? Anglicy mogliby mieć chudego Irlandczyka (bo są biedni) i grubego Szweda (bo są bogaci). A co w takim razie mają Szwedzi i Irlandczycy? Bardzo proszę wszystkich o informacje na ten temat.

Grzegorz GPS Świderski

"Poproszę drzwi". "Ale lewe drzwi czy prawe drzwi?"... <- poprzednia notka

następna notka -> Prawa to, ta u której duży palec u nogi jest po lewej...

Tagi: #gps65, #prawa, #lewa, #stronność 

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo