Pupilla Libertatis
Jestem sarmatolibertarianinem. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
150 obserwujących
1838 notek
2346k odsłon
  138   5

Każdy może być bohaterem...

Nawet najprostsze umiejętności wykorzystywania nowoczesnych technologii mogą uratować życie i przyczynić się do wygrania wojny. Każdy z nas może być bohaterem w wojnie obronnej.

       Propaganda wojenna Ukraińców poinformowała o bohaterstwie pewnej emerytki: Emerytka przez 2 tygodnie "kierowała" ukraińską artylerią. Rosjanie rozjechali jej dom

„70-letnia kobieta ze wsi Motyżyn w obwodzie kijowskim przez dwa tygodnie "kierowała" ukraińską artylerią. Dzięki jej działaniom najeźdźcy nie dotarli dalej niż do wsi, a obrońcy zniszczyli ok. 100 pojazdów wroga. Niestety, bohaterstwo tej kobiety kosztowało ją życie.”

       Pewnie zdjęcie, nazwa wsi czy inne szczegóły tej historii zostały przekłamane, są fałszywe, bo tak być powinno, ale ogólnie ta sytuacja pewnie jest prawdziwa. Cywilna ludność na Ukrainie na pewno współpracuję ze swoją armią, która ich broni i cywile informują o ruchach ruskich wojsk, które zauważą. No bo każdy ma dziś przy sobie niezbędne szpiegowskie akcesoria, które zawiera smartfon. Być może ta emerytka naprawdę nie zginęła. Ale spróbujmy wyciągnąć morał z tej historii tak, jak została opowiedziana.

       Po tej sytuacji widać jak ważne są umiejętności przekazywania informacji w sposób tajny, zakamuflowany. Tę emerytkę bardzo mało dzieliło od tego, by umieć to robić. Miała telefon, pewnie to był smartfon i jak każdy Ukrainiec miała pewnie też zainstalowany Telegram. Wystarczyło jej tylko użyć szyfrowanego czatu, tak by nawet głosowo przesyłać wiadomości nie do odczytania przez wroga. Gdyby się tego nauczyła, gdyby słała w ramach zabawy wcześniej takie zaszyfrowane wiadomości i stała się w tym biegła, to z dużym prawdopodobieństwem by przeżyła, bo by się ruscy o niej nie dowiedzieli. Sam fakt skutecznych ataków na ruskich, nie wystarczył, by namierzyć ten jej konkretny domu - ruscy musieli jeszcze jakoś wyłapać treść jej komunikatów, albo poznać to po jakiejś charakterystycznej zmianie natężenia sygnałów płynących z określonych miejsc.

       Więc radzę wszystkim już dziś ćwiczyć wysyłanie zaszyfrowanych komunikatów - Telegram jest do tego najlepszy i najpewniejszy - można słać szyfrowane treści w dowolnej formie, nie tylko wiadomości tekstowe, ale też nagrania głosowe, zdjęcia czy filmy. Szczególnie ważne jest to, by już dziś nauczyli się tego ludzie starsi, bo im nauka idzie topornie i jak wojna dojdzie do nas, to może nie być czasu na naukę. Bawmy się Telegramem, szyfrowaniem, wysyłaniem zdjęć, filmów i komunikatów, tak by żadne niepożądane służby tego nie mogły odczytać!

       To ważne, by wcześniej takie umiejętności ćwiczyć - wtedy służby nie wykryją nasilenia szyfrowania z jakiegoś miejsca. Gdyby ta emerytka od dawna komunikowała się z synem poprzez zaszyfrowany czat, to wrogie służby by nie wykryły niczego specyficznego. Gdyby wszyscy mieszkańcy tej wsi komunikowali się poprzez zaszyfrowane czaty, to by nikt nie był w stanie namierzyć miejsca wypływania istotnych informacji poprzez samą analizę ruchu. Ale jak się zna treść to już ruchu nie potrzeba analizować.

       Remailery szyfrująco-anonimizujące są w tym zastosowaniu bez sensu - w takim przypadku musi być użyte szyfrowanie end-to-end - asymetryczne z kluczem prywatnym trzymanym lokalnie na urządzeniu, a nie w chmurze. Telegram to ma. Można oczywiście użyć innych rozwiązań, ale Telegram jest najlepszy, czego dowodem jest to, że większość Ukraińców go zna i używa - cała ich wojna informacyjna opiera się na treściach z Telegrama.

       Telegram jest zrobiony przez Rosjan, którzy uciekli przed Putinem, więc Rosja nie ma nad nimi kontroli. Z punktu widzenia politycznego, ten komunikator jest najlepszy, bo najmniej zależny od władzy jakiegokolwiek państwa. Tu są szczegółowe informacje jak w Telegramie używać zaszyfrowanych czatów: Jak włączyć sekretny czat na Telegramie, czyli szyfrowanie rozmowy end-to-end

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

------------------------------

Pierwotne zawłaszczenie w libertariańskich traktatach <- poprzednia notka

następna notka -> Miękka cenzura

------------------------------

Tagi: gps65, wojna informacyjna, Telegram, nowe technologie, bohaterstwo.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale