Pupilla Libertatis
Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
144 obserwujących
1736 notek
2203k odsłony
  1488   0

Pogromcy mitów - Benzyna

„Ceny benzyny są zbyt wysokie” – to jest fałszywy, czy prawdziwy mit?

W pierwszej notce serii „Pogromcy mitów” zapowiedziałem, że będę korzystał z książki: „Mity, kłamstwa i zwykła głupota”. To jest książka napisana przez Amerykanina i dotyczy głównie USA, ale większość mitów jest uniwersalna – są takie, że i w Europie, i w Polsce, powszechnie się w nie wierzy, mimo, że są fałszywe.

Ale znalazłem tam mit, który autor obalił w warunkach amerykańskich, ale ten mit jest w Polsce jak najbardziej prawdziwy! Chodzi o: „Ceny benzyny są astronomiczne”.

Homeopatia <- poprzedni mit
następny mit -> Radiestezja

Okazuje się, że w USA media rozpisują się o rekordowych cenach benzyny, straszą ludzi, że benzyna ciągle drożeje, piszą: „wysokie ceny benzyny utrudniają niektórym utrzymanie się na powierzchni”. Autor pytał wyrywkowo ludzi na stacji benzynowej, co jest droższe: woda czy benzyna, albo benzyna czy lody? Wszyscy odpowiadali, że benzyna jest droższa od wody i lodów. A w istocie woda była tam wtedy trzy razy droższa, a lody dwanaście razy droższe od benzyny! Amerykańskie media zmanipulowały swoich odbiorców!

Mało tego - benzyna w okresie, w którym autor pisał książkę kosztowała 2,26 dolara za galon (3,785 litra) czyli około 60 centów za litr – w tym podatki to tylko około 20%. Uwzględniając inflację benzyna kosztowała wtedy o 67 centów za galon mniej niż w roku 1922 i o 69 centów mniej niż w roku 1981. A zatem benzyna w USA tanieje. A Amerykanie myślą, że ceny benzyny u nich rosną!

A co w Polsce? W Polsce media nie grzmią, że benzyna jest za droga, w Polsce benzyna jest po prostu za droga, bo obciążona wielokroć wyższymi podatkami niż w USA. U nas benzyna jest rzeczywiście droższa od wody i lodów! U nas amerykańskie fałszywe mity są prawdziwe! Benzyna w USA kosztuje 60 centów, a u nas już prawie 2 dolary! A średnie pensje mają wyższe!

A więc okazuje się, że mity są kulturowo uwarunkowane. Na jednym kontynencie coś jest fałszem, a na drugim prawdą. Nie jest łatwo być pogromcą mitów.  

Grzegorz GPS Świderski

Aborcja raz jeszcze <- poprzednia notka
następna notka -> Brak kary śmierci

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale