Pupilla Libertatis
Jestem sarmatolibertarianinem. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję. Mój kanał na YouTube: https://www.youtube.com/@GrzegorzSwiderski
155 obserwujących
1939 notek
2444k odsłony
  1439   0

Naśladownictwo

Niektórzy uważają, że sztuczna inteligencja jest niemożliwa, bo to zawsze będzie naśladowanie człowieka, udawanie, oszukiwanie, a nie inteligencja sama w sobie. Moim zdaniem nie mają racji.
Stworzeni czy zrodzeni <- poprzednia część
Inteligencja człowieka berze się z naśladownictwa. Jak się dziecko rodzi to nie jest inteligentne. Jeśli w trakcie swojego rozwoju nie zetknie się z nikim inteligentnym, nie zetknie się z innymi ludźmi, to nigdy inteligentne nie będzie. Jeśli go wilki wychowają, to będzie mieć inteligencję na poziomie wilka – sprawnie, w porozumieniu z innymi, upoluje jelenia – może nawet zostanie przywódcą wilków. Jeśli go wychowają małpy, to będzie mieć inteligencję na poziomie małpy – będzie sprawnie skakać po drzewach i zręcznie wynajdować owoce.
Naśladownictwo to podstawa inteligencji. Odróżnianie inteligencji od jej naśladowania jest bez sensu. Coś co naśladuje inteligencję jest inteligentne. Nie można odróżnić inteligencji jako takiej od jej naśladownictwa - nie w sensie technicznym czy fizycznym, ale na poziomie definicji. Jakkolwiek byśmy nie zdefiniowali inteligencji, to spełni ją wszystko to, co będzie z nią zgodne i nie ważne czy oszukuje albo naśladuje.
Jeśli już jakoś to różnicować, to inteligencja naśladująca, oszukująca, jest wyższą inteligencją od tej, którą naśladuje i oszukuje. Przez oszukiwanie i naśladowanie przewyższamy to, co naśladujemy i oszukujemy. Oszust jest bardziej inteligentny niż ten, kogo oszukuje. Więc jeśli sztuczna inteligencja będzie nas naśladować i oszukiwać, to nas przewyższy, pokona, będzie to wyższa forma inteligencji.


Grzegorz GPS Świderski

następna część -> Informatyczne życie po śmierci

następna notka -> Przymusowa gościnność

Tagi: gps65, sztuczna inteligencja 

Lubię to! Skomentuj95 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości