Pupilla Libertatis
Jestem sarmatolibertarianinem. Myślę, politykuję, rozważam, polemizuję, szukam, prowokuję, dyskutuję, dociekam, analizuję, filozofuję.
152 obserwujących
1892 notki
2401k odsłon
  1595   1

Wychowanie małpy

       Człowiek to drapieżna, uzbrojona, agresywna, infantylna, skłonna do gwałtów zbiorowych, małpa-morderca mająca silne instynkty terytorialne. Tu uzasadnienie: Agresywna małpa-zabójca.

       Ta małpa nie jest ani dobra, ani zła. Człowiek rodzi się zwierzęciem, rodzi się z genetycznie zakodowanymi instynktami. Nie jest niezapisaną tablicą. Jest tablicą zapisaną miliardami lat ewolucji.

***

Kary i nagrody w wychowywaniu dzieci <- poprzedni odcinek serii

następny odcinek serii -> Szeregowcy i sierżanci też są potrzebni!

***

       Ma nie tylko odpowiednio ukształtowane ciało zakodowane w DNA, ale też pewien behawioryzm, instynkt, odruchy bezwarunkowe. To wszystko, z czym się rodzi, nie podlega moralności. Zwierzęce instynkty nie są ani dobre, ani złe. Niedźwiedź zjadający swoje dzieci nie popełnia grzechu. Ale człowiek bijąc swoje dzieci grzech popełnia. Oczywiście człowiek mądry, wykształcony, wychowany, nauczony moralności. Człowiek-małpa wychowujący dziecko-małpę może ją bić do woli, to nie jest złe.

       Człowiek rodząc się, ma instynkt drapieżnej, uzbrojonej, agresywnej, infantylnej, skłonnej do gwałtów zbiorowych, małpy-mordercy mającej silne instynkty terytorialne. To nie jest ani złe, ani dobre. Ta małpa nie jest okropna. Tak jak wilk, tygrys, czy niedźwiedź nie są okropne.

       By ta małpa stała się dobra, musi poznać i zrozumieć czym jest dobro, a by się stać zła, musi świadomie przeciw dobru wystąpić. Musi się nauczyć. Musi zrozumieć. Musi sobie uświadomić. Albo sama, co jest niemożliwe, albo poprzez kontakt z innymi ludźmi, poprzez to, że oni ją nauczą, oni jej przekażą system wartości. Jak zrozumie, to ma wybór: być złą, albo dobrą. By być dobrą, musi przełamać swoje instynkty, postąpić im wbrew, okiełznać je, ucywilizować, zrozumieć które służą dobru, a które przeszkadzają.

       Proces doprowadzania tej małpy do człowieczeństwa nazywamy wychowaniem. Dzięki temu wychowaniu ta uczłowieczona małpa będzie potrafiła lepiej sobie w życiu radzić, łatwiej przetrwa wszelkie przeciwności losu, zasiedli wszelkie nisze ekologiczne, opanuje nie tylko Ziemie, ale i kosmos. Bo zrozumie. Zrozumie, co jest dobre, a co złe. Zrozumie co ma sens i po co się żyje. Zrozumie, że złe jest bicie słabszych, atakowanie niewinnych, inicjowanie aktów agresji. Zła jest kradzież, cudzołóstwo, oszustwo, morderstwo, składanie fałszywych zeznań przeciw bliźniemu etc.

       Nie nauczymy tej małpy tego wszystkiego przez tresurę, przez kształtowanie w tej małpie automatyzmu działania. Wytresowana karami i nagrodami małpa będzie nadal zwierzęciem. Żadne nabyte nawyki behawioralne nie uczynią ją człowiekiem. Działając naturalnie, tak jak zwierzęta, dokładając do odruchów bezwarunkowych warunkowe, nie wychowamy człowieka. Wytresujemy małpę.

       Oczywiście to nie znaczy, że tresując małpę skazujemy ją na zagładę. Ona jakoś przetrwa. Gdy nas zabraknie, to do jakiegoś cyrku trafi i tam będzie nadal tresowana. Ale wciąż nie będzie podmiotem moralności. Nie będzie dokonywała samodzielnych wyborów, nie będzie zdolna do wyboru dobra. Nie będzie zdolna do samodzielnego przetrwania i przekazania moralnych wartości następnym pokoleniom. Najczęściej trafi do cyrku zwanego państwem. Będzie żyć w niewoli.

Grzegorz GPS Świderski

Karać czy nagradzać? Oto jest pytanie! <- poprzednia notka

następna notka -> Nienadanżaliśmy

Tagi: gps65, ewolucja, pedagogika, wychowanie, tresura

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo