niechZagrają niechZagrają
114
BLOG

koncert "dla Niepodległej"

niechZagrają niechZagrają Muzyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Już w czwartek, 6 czerwca 2019 w Domu Kultury przy ulicy Widnej 17 odbędzie się kolejny koncert Waldemara Zaborskiego
„dla Niepodległej”. Jest to kolejny koncert w jubileuszowej serii z okazji 50-lecia pracy artystycznej muzyka.
Gościnnie wystąpi Leonhard Maria Krahforst

    Preludium i Fuga a-moll DWK Tom II BWV 889     (J. S. Bach)
    Etiuda e-moll op 25 nr 5,     (F. Chopin)
    Nokturn H-dur op. 62 nr 1 (chopin), wariacje b-moll op 3     (K. Szymanowski)


 Johann Sebastian Bach (1685-1750)


Urodzony w Eisenach, niewątpliwie najwybitniejszy polifonista, przedstawiciel Baroku i jeden z najwybitniejszych kompozytorów wszech czasów. Wieloletni kantor kościoła św. Tomasza w Lipsku. Jego dorobek kompozytorski jest chyba razem z Mozartem i Haydnem największy w historii (ponad 1000 utworów).

Bach pisał przede wszystkim muzykę kościelną: monumentalne msza h-moll, słynne kantaty, oratoria (przepiękne oratorium bożonarodzeniowe) pasję i wiele innych. Wybitne dzieła orkiestrowe (oczywiście orkiestra barokowa) np. Koncerty Brandenburskie. Wybitna muzyka instrumentalna, na skrzypce, na wiolonczelę, na organy ("przebojowa" Toccata i Fuga d-moll).

W końcu dochodzimy do sedna (dzisiejszego wieczoru) czyli muzyki klawiszowej, bardzo zresztą uniwersalnej. W czasach Bacha nie istniał jeszcze oczywiście nasz ukochany znany fortepian strunowy, największym instrumentem oprócz organów (klawiszowym) był szarpany klawesyn. Muzyka uniwersalna: wiele utworów klawesynowych można było grać na organach (odwrotnie raczej nie, wiadomo czemu...). Dorobek jego muzyki, tej  którą dziś wykonujemy na instrumentach takich jak Steinway, Yamaha, Kawai, czy Fazioli (ha, oczywiście fortepian)

jest oczywiście imponujący. Napisał sześć koncertów solowych z orkiestrą, wybitne Wariacje Goldbergowskie, dla większości nieosiągalne umysłowo contrapunctusy tworzące "Kunst der Fuge" Czy "Muzyczną Ofiarę". Przez toccaty, suity angielskie i francuskie, genialnych 6 Partit, poprzez Fantazje i Fugi, Invencje i Sinfonie dochodzimy w końcu do bodajże najpopularniejszego cyklu w muzyce fortepianowej: Preludia i Fugi z Das Wohltemperierte Klavier Bacha. II tomy wybitnie napisanej muzyki polifonicznej.

 

Dziś usłyszymy tylko krótki utwór Bacha; Preludium i Fugę a-moll BWV 889, właśnie  z cyklu "Das Wohltemperierte Klavier" która jest niewątpliwie jedną z najtrudniejszych p i f.

 Chromatyczne preludium, bardzo tajemnicze, występuje w nim układ krzyżowy nawiązujący do męki Jezusa. Fuga 3-głosowa, bardzo trudna technicznie, z bardzo dużą ilością rozmaitych ozdobników i przebiegów 32jkowych.

 

Leonhard Maria Krahforst urodził się w roku 2001 w Minden w Niemczech. Grę na fortepianie zaczął w wieku 6 lat. Obecnie kształci się w klasie prof. M. Modrzejewskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej we Wrocławiu. Pianista często występuje na estradzie, ma bardzo osobiste podejście do wykonywanej muzyki. Jego niedawne osiągnięcia na konkursach to między innymi II miejsce na ogólnopolskim konkursie pianistycznym we Wrocławiu, oraz wyróżnienie na międzynarodowym konkursie Chopinowskim w Turznie. Artysta brał udział w lekcjach z wybitnymi profesorami takimi jak: Prof. Andrzej Jasiński, Prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, Prof. Włodzimierz Obidowicz, Prof. Alexey Orlovetsky, Prof. Michał Szczepański, Prof. Ivan Zhukov. Pianista zafascynowany jest muzyką Chopina, oprócz tego najchętniej wykonuje utwory Bacha, Mozarta, Chopina, Liszta i Szymanowskiego.

Zobacz galerię zdjęć:

Szanuję prawa drugiego człowieka

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura