Hanna Gronkiewicz Waltz Hanna Gronkiewicz Waltz
1287
BLOG

Otwarcie ku Wiśle

Hanna Gronkiewicz Waltz Hanna Gronkiewicz Waltz Polityka Obserwuj notkę 28

W odpowiedzi na propozycje p. Igora Janke zaprezentuję w kilku punktach moje propozycje dla stolicy. Jedna z nich dotyczy Wisły i planów uczynienia z niej wizytówki Warszawy. Na konferencji prasowej tydzień temu deklarowałam, że moim celem jest kontynuowanie idei zapoczątkowanej przez prezydenta Stefana Starzyńskiego, aby "przybliżyć Warszawę do Wisły”. Moim zdaniem, to hasło sprzed prawie 70 lat jest ciągle aktualne. Dlatego tak ważne dla mnie w minionej kadencji, jak i w tej nadchodzącej jest działanie na rzecz tego, aby Warszawa odzyskała Wisłę, a miasto zwróciło się frontem do „królowej polskich rzek”.

Dlatego nie ukrywam, że dziwią mnie propozycje moich kontrkandydatów. Pan Czesław Bielecki na swojej oficjalnej stronie internetowej usiłuje przekonać warszawiaków: "Stolica odwróciła się od Wisły. Kontynuowane inwestycje: Centrum Kopernik i Stadion Narodowy pokazują, jak wielkim atutem jest otwarcie na rzekę (...)”. Po latach bierności w kwestii inwestycji wzdłuż Wisły, w czasie mojej prezydentury przeprowadziłam dużo więcej projektów niż tylko dwa, które wymienia pan Bielecki. Zainicjowałam przygotowania rewitalizacji Portu Czerniakowskiego, natomiast przy Wisłostradzie powstanie park z multimedialnymi fontannami spajający Wisłę ze Starówką.

Pan Czesław Bielecki obiecuje, że w czasie jego ewentualnej prezydentury: Otwarta przestrzeń nadwiślańska będzie tętniła prawdziwym i bezpiecznym życiem miejskim, jeśli na bulwary wprowadzimy funkcje handlu, gastronomii, kultury i rekreacji (...)”.  Zapomina jednak o tym, że już obecnie warszawiacy w miesiącach letnich mogą korzystać z plaż po prawej stronie Warszawy. W przyszłym roku rozpoczynają się prace na bulwarze nadwiślańskim, dzięki którym powstanie po lewej stronie Wisły przestrzeń do spacerów, zarówno dla warszawiaków, jak i turystów.

Ponadto kandydat "Prawa i Sprawiedliwości” stwierdza:"Trzeba szybciej i bardziej konsekwentnie doprowadzić miasteczko uniwersyteckie do Wisły (...)”. Te działania również są już prowadzone. Wspomnę dla przypomnienia mojemu kontrkandydatowi, że dwie stacje II linii metra (Powiśle i Stadion) usprawnią komunikację i ułatwią dojazd nad Wisłę. Do tego należy podkreślić, że na Powiślu rozpoczyna się właśnie budowa nowych budynków Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych. Stąd też obietnica pana Czesława Bieleckiego jest już nieaktualna, gdyż inwestycje są już realizowane.

Natomiast mój inny rywal – pan Wojciech Olejniczak sugeruje warszawiakom, że "Warszawa będzie musiała płacić gigantyczne kary za wylewanie surowych ścieków do Wisły” (za www.olejniczak.salon24.pl). Stara się otoczyć troską Wisłę nie zwracając uwagi, na fakt, że budowa oczyszczalni „Czajka” dobiega końca. Będzie to najnowocześniejsza w Europie oczyszczalnia, która przechwyci 100% warszawskich ścieków. Miasto zainicjowało ponadto kilkanaście projektów ekologicznych wzdłuż Wisły. Myślę, tu o ośrodku CITIES, gdzie chronione będą zagrożone wyginięciem zwierzęta, czy projekcie Life, zakładającym ochronę dzikiego prawego brzegu Wisły, roślinności i zwierząt. Pojawia się zatem pytanie o poziom merytoryczny debaty z moim rywalem, skoro jeszcze rok temu nie orientował się w ilości mostów w Warszawie, czy postulował budowę linii tramwajowej przez Most Północny, zapominając, że ta inwestycja już trwa.

Moim celem jest druga kadencja prezydenta Warszawy. Dopiero po ośmiu latach rządów w mieście można po sobie zostawić coś namacalnego.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka