fot. PAP/Albert Zawada
fot. PAP/Albert Zawada

Czy Polska powinna odsyłać Ukraińców do ich kraju? Polacy się wypowiedzieli

Redakcja Redakcja Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 144
Z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że za odsyłaniem ukraińskich poborowych do wojska do ich kraju jest 50,7 proc. badanych, przeciwko – 39 proc., nie ma zdania – 10,3 proc.

Kobiety wskazały, że mężczyźni powinni wrócić na Ukrainę

"O tym, że Polska może w tym pomóc ukraińskim władzom powiedział pod koniec kwietnia minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Nie podał jednak konkretów" – przypomniała gazeta.

W artykule wskazano, że zwolennikami pomocy w powrocie do Ukrainy mężczyzn w wieku poborowym są przeważnie kobiety (59 proc.), osoby po siedemdziesiątce (64 proc.), mieszkańcy małych miast (63 proc.), mający co najmniej troje dzieci w wieku szkolnym (95 proc.), z wykształceniem podstawowym (65 proc.).

"To przeważnie osoby wierzące i regularnie praktykujące (56 proc.), które swoje poglądy polityczne lokują w centrum (57 proc.). Głównym źródłem informacji są dla nich "Wydarzenia" Polsatu (72 proc.) i/lub kanały informacyjne Polsat News (71 proc.). W ostatnich wyborach parlamentarnych przeważnie głosowali oni na PiS (57 proc.) lub Trzecią Drogę (56 proc.)" – pisze "Rzeczpospolita".


Wyborcy Konfederacji są przeciwni odsyłaniu ukraińskich poborowych

Dziennik poinformował, że w grupie przeciwników odsyłania ukraińskich poborowych są głównie młodzi w wieku 18–29 lat (88 proc.), mieszkańcy średnich miast (55 proc.), mający dwoje dzieci w wieku szkolnym (70 proc.), osoby z wyższym wykształceniem (45 proc.), którzy uważają, że mają prawicowe poglądy (49 proc.).

"Wiedzę o sytuacji na świecie czerpią oni głównie z dzienników (74 proc.) i mediów społecznościowych (63 proc.), a w jesiennych wyborach parlamentarnych głównie głosowali na Konfederację (63 proc.)" – podaje "Rzeczpospolita".

Badanie CATI przeprowadzono 10-11.05.2024 r. na 1071-osobowej grupie respondentów.

Ukraińska ustawa o mobilizacji nakłada obowiązek aktualizacji danych dotyczących pobytu i wejdzie w życie 18 maja. Wszyscy poborowi w wieku 18-60 lat, w tym przebywający za granicą, muszą zaktualizować swoje dane do 17 lipca 2024 r. włącznie.

ja

Na zdjęciu Ukraińcy w punkcie paszportowym w Warszawie, fot. PAP/Albert Zawada

Czytaj także:

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka