fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Nowe informacje o stanie zdrowia Roberta Fico. Służby pilnują szpitala, w którym przebywa

Redakcja Redakcja Świat Obserwuj temat Obserwuj notkę 42
Postrzelony wczoraj premier Słowacji Robert Fico jest po czterogodzinnej operacji. Kluczowa jest najbliższa doba. Lekarze wprowadzili go w stan śpiączki farmakologicznej.

Premier Słowacji przeszedł operację

Premier Słowacji Robert Fico został w środę postrzelony w miejscowości Handlova po wyjazdowym posiedzeniu gabinetu. Media informowały, że odniósł rany brzucha i klatki piersiowej. Policja zatrzymała 71-letniego napastnika, motywy jego działania są niejasne. Szef słowackiego rządu został przetransportowany do szpitala w Bańskiej Bystrzycy.

Premier Robert Fico "nie jest w tym momencie w sytuacji zagrażającej życiu" - powiedział w środę w wywiadzie dla BBC wicepremier Słowacji Tomas Taraba. "Byłem w szoku, ale na szczęście z tego co wiem, operacja przebiegła dobrze i sądzę, że ostatecznie on przeżyje" - powiedział Taraba.

Z kolei jak podaje telewizja Markiza, powołując się na źródło w szpitalu, życiu premiera nadal zagraża niebezpieczeństwo. Sekretarz stanu Filip Kuffa napisał rano, że jego stan jest stabilny.

- Stan premiera jest stabilny, ale bardzo poważny – powiedziała w porannym briefingu Miriam Lapuniková, dyrektor szpitala w Bańskiej Bystrzycy. - Pacjent miał liczne rany postrzałowe. Operacja trwała 5 godzin - zaznavczyła.


Szpital w Bańskiej Bystrzycy jest pilnie strzeżony

Więcej informacji przekazuje słowacki portal pluska.sk. Fico został poddany operacji, by zatrzymać krwawienie. Lekarze znaleźli  ranę w górnej środkowej części brzucha oraz w prawym podżebrzu. Do tego słowacki premier miał ranę na przedramieniu i na dużym palcu u nogi. Te dwa obrażenia miały być mniej lub bardziej powierzchowne, kule nie utkwiły w ciele. 

Gorzej było z organami wewnętrznymi. Jednak według kilku źródeł, po prawie czterech godzinach operacji krwawienie zostało zatrzymane. Fico jest obecnie w stanie śpiączki farmakologicznej - podaje serwis pluska.sk.

Przed szpitalem Roosevelta w Bańskiej Bystrzycy znajduje się wiele sił policyjnych - poinformowała telewizja TA3 od rana. Obszar przed recepcją jest ogrodzony pasami i nikt niepowołany nie zostanie wpuszczony.

Państwowa rada bezpieczeństwa Słowacji i rząd zbiorą się na posiedzeniu o godz. 11 w czwartek - podano.

ja

Na zdjęciu szpital w Bańskiej Bystrzycy, fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj42 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka