Marcin Gugulski Marcin Gugulski
840
BLOG

Krótka historia plotki o "aresztowanym biskupie"

Marcin Gugulski Marcin Gugulski Polityka Obserwuj notkę 15

Godz. 8:50, PAP

Biskup wśród aresztowanych w sprawie banku watykańskiego (krótka)

28.06. Rzym (PAP/AFP) - W ramach śledztwa w sprawie watykańskiego banku aresztowano w piątek biskupa, członka włoskich tajnych służb i pośrednika finansowego - poinformowały włoskie media. Wszyscy trzej są podejrzani o oszustwo i korupcję - twierdzi telewizja Sky TG-24.

Dziennik "Corriere della Sera" sprecyzował na swej stronie internetowej, że aresztowany duchowny to biskup Salerno, Nunzio Scarano.

Instytut Dzieł Religijnych (IOR), czyli bank watykański, był wielokrotnie krytykowany za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont. (PAP)

 

Godz. 08:54, Onet.pl

Biskup wśród aresztowanych w sprawie banku watykańskiego

[tekst jak wyżej]

 

Godz. 8:55, Gazeta.pl

Biskup wśród aresztowanych w sprawie banku watykańskiego

[tekst jak wyżej]

 

Godz. 8:55, Interia pl

Biskup wśród aresztowanych w sprawie banku watykańskiego

 

Godz. ??

Komunikat prasowy

COMUNICATO STAMPA

Smentita e Chiarimento riguardo ad errate notizie on-line.

Il Vescovo di Salerno è S.E. Monsignor Luigi Moretti, il quale non è assolutamente indagato da nessuna Procura.

In merito alle notizie riportate oggi su siti di notizie on-line, si precisa quanto segue e si richiede immediata e ampia smentita:

l’Arcivescovo di Salerno-Campagna-Acerno è monsignor Luigi Moretti, il quale non è assolutamente indagato da nessuna Procura.

Intanto, si esprime piena fiducia nella magistratura riguardo la dolorosa vicenda di Monsignor Nunzio Scarano, il quale viene considerato erroneamente Arcivescovo di Salerno; a lui va la vicinanza dell’Arcidiocesi di Salerno-Campagna-Acerno.

Cordialmente.

Salerno, 28 giugno 2013

Nello Senatore

Via Roberto il Guiscardo, 2 - 84125 Salerno tel. 3388978566 - 089 254007 fax 089 225428 comunicazioni@diocesisalerno.it

[Biskupem Salerno jest Jego Ekscelencja Arcybiskup Luigi Moretti, metropolita archidiecezji Salerno-Campagna-Acerno, który na pewno nie był przesłuchiwany lub badany przez prokuraturę. Abp Moretti wyraził pełne zaufanie do działań wymiaru sprawiedliwości w bolesnej sprawie ks. Nuncio Scarano, który jest błędnie określany mianem biskupa Salerno.]

 

Godz. 9:32, Reuters

ROME, June 28 (Reuters) - A Vatican cleric, a member of Italy's secret services and a financial broker were arrested on Friday as part of an Italian investigation into the Vatican bank, a police source and a lawyer said.

The cleric, Monsignor Nunzio Scarano, worked as an accountant in the Vatican's financial administration. He was arrested in a parish in Rome's outskirts, his lawyer Silverio Sica told Reuters.

Scarano was suspended from his duties several weeks ago when he was placed under investigation by magistrates in the southern city of Salerno, his home town.

In that investigation, Scarano was accused of taking some 600,000 euros ($780,200) in cash out of an account in the Vatican bank a little at a time, usually 10,000 euros, and giving it to friends who gave him checks.

He then deposited the checks into an Italian bank account to pay off a mortgage.

A Vatican spokesman was not immediately available for comment.

The arrests came a day after the Vatican announced that Pope Francis had set up a commission of inquiry into the Vatican bank, which is formally known as the Institute for Works of Religion and has been hit by a number of scandals in the past decades. ($1 = 0.7691 euros)

(Reporting by Antonella Cinelli and Philip Pullella; Editing by Mark Trevelyan)

 

Godz. 9:54, PAP

Aresztowany duchowny pracował w administracji finansowej Watykanu (krótka2)

28.06. Rzym (PAP/Reuters) - Duchowny aresztowany w piątek w ramach śledztwa w sprawie watykańskiego banku IOR był zatrudniony jako księgowy w watykańskiej administracji finansowej. Prałat Nunzio Scarano został zatrzymany w parafii na przedmieściu Rzymu - poinformował jego adwokat.

Dziennik "Corriere della Sera" twierdzi, że aresztowany jest biskupem Salerno.

Duchowny został zawieszony w obowiązkach kilka tygodni temu, gdy został objęty śledztwem wymiaru sprawiedliwości w swym rodzinnym mieście, Salerno. Został oskarżony o pobieranie z konta banku pieniędzy na łączną sumę 600 tys. euro.

Prałat Scarano to jedna z trzech osób, obok członka włoskich tajnych służb i pośrednika finansowego, o których aresztowaniu poinformowano w piątek. (PAP)

 

Godz. 9:55, Gazeta.pl

Watykański urzędnik aresztowany. Próbował wnieść 20 mln euro na pokład samolotu rządowego

mig, PAP, AFP

W ramach śledztwa w sprawie banku watykańskiego do aresztu trafił biskup Salerno Nunzio Scarano. Oprócz niego aresztowano też funkcjonariusza włoskich tajnych służb i pośrednika finansowego. Media informują także o zatrzymaniu "watykańskiego urzędnika", który próbował wnieść do włoskiego rządowego samolotu 20 mln euro. Nie wiadomo jednak, czy nie chodzi o jednego z wcześniej aresztowanych.

Wszyscy trzej są podejrzani o oszustwo i korupcję - twierdzi telewizja Sky TG-24. Jak podaje na swojej stronie internetowej włoski dziennik "Corriere della Sera", aresztowany duchowny to biskup Salerno Nunzio Scarano.

Według najnowszych informacji agencji AP do aresztu trafił też nieznany na razie z nazwiska "watykański urzędnik", który miał próbować wnieść 20 mln euro na pokład włoskiego samolotu rządowego. Nie wiadomo na razie, czy ów urzędnik to jedna z trzech osób wcześniej wymienianych przez prasę, czy też chodzi o czwartą już aresztowaną osobę.

Instytut Dzieł Religijnych (IOR), czyli bank watykański, był wielokrotnie krytykowany za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont.

 

Godz. 9:57, TVP Info

Duchowny wśród podejrzanych o korupcję / Aresztowania ws. banku watykańskiego

Autor: kaien, kan; Źródło: PAP

W ramach śledztwa w sprawie watykańskiego banku aresztowano w piątek duchownego, członka włoskich tajnych służb i pośrednika finansowego – poinformowały włoskie media. Wszyscy trzej są podejrzani o oszustwo i korupcję – twierdzi telewizja Sky TG-24.

Duchowny aresztowany w piątek w ramach śledztwa w sprawie watykańskiego banku IOR był zatrudniony jako księgowy w watykańskiej administracji finansowej. Prałat Nunzio Scarano został zatrzymany w parafii na przedmieściu Rzymu – poinformował jego adwokat. Dziennik ”Corriere della Sera” twierdzi, że aresztowany jest biskupem Salerno.

Duchowny został zawieszony w obowiązkach kilka tygodni temu, gdy został objęty śledztwem wymiaru sprawiedliwości w swym rodzinnym mieście, Salerno. Został oskarżony o pobieranie z konta banku pieniędzy na łączną sumę 600 tys. euro.

Instytut Dzieł Religijnych (IOR), czyli bank watykański, był wielokrotnie krytykowany za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont.

 

Godz. 10:06, wp.pl

Biskup wśród aresztowanych w sprawie banku watykańskiego 

 

= = =

 

Przeproszą?

 

= = =

 

 

 

p.s.

Godz. 11:13, PAP

Duchowny aresztowany w śledztwie w sprawie banku watykańskiego (opis)

Rzym (PAP/Reuters,EFE,AP) - Prałat Nunzio Scarano, który był zatrudniony jako księgowy w watykańskiej administracji finansowej, został aresztowany w parafii na przedmieściu Rzymu w ramach śledztwa w sprawie watykańskiego banku IOR - poinformował w piątek adwokat duchownego.

Dziennik "Corriere della Sera" twierdził, że aresztowany jest biskupem Salerno.

Prałat Scarano to jedna z trzech osób, obok funkcjonariusza włoskich tajnych służb i pośrednika finansowego, o których aresztowaniu poinformowano w piątek.

Według włoskich mediów śledztwo, które doprowadziło do aresztowań, koncentrowało się na próbie nielegalnego wwiezienia do Włoch ze Szwajcarii 20 milionów euro.

Duchowny został zawieszony w obowiązkach już kilka tygodni temu, gdy został objęty innym śledztwem wymiaru sprawiedliwości w swym rodzinnym mieście, Salerno. W ramach tego dochodzenia został oskarżony o pobieranie z konta watykańskiego banku małych sum pieniędzy na łączną kwotę 600 tys. euro. Te pieniądze dawał znajomym, którzy wystawiali mu następnie czeki, deponowane przez duchownego w banku w celu spłacenia hipoteki - informuje agencja Reutera.

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi potwierdził agencji AFP, że duchowny został zawieszony "około miesiąca temu, gdy jego przełożeni dowiedzieli się, że jest objęty dochodzeniem".

Instytut Dzieł Religijnych (IOR), czyli bank watykański, był wielokrotnie krytykowany za niejasne interesy i zatajanie danych o posiadaczach kont.

Jak poinformowała agencja AFP, trzej podejrzani zostali aresztowani w ramach szerszego śledztwa w sprawie prania pieniędzy, wszczętego we wrześniu 2010 roku, którym objęci byli ówczesny prezes IOR Ettore Gotti Tedeschi i dyrektor generalny Paolo Cipriani. Śledztwo doprowadziło m.in. do zwolnienia dyrekcji banku.

W środę Watykan poinformował, że papież Franciszek powołał specjalną komisję, która zbada działalność banku IOR, by "zapewnić lepsze zharmonizowanie jego działań z misją Kościoła". Komisja będzie miała wgląd we wszystkie dokumenty i dane.

W maju IOR rozpoczął wprowadzanie polityki jawności. Nowy prezes banku Ernst von Freyberg, mianowany w połowie lutego, zapowiedział, że do końca roku IOR otworzy swoją stronę internetową, na której będzie publikował dostępne po raz pierwszy dokumenty dotyczące jego działalności, w tym sprawozdania finansowe. Von Freyberg ogłosił również, że bank będzie miał zapewnione doradztwo jednej z prestiżowych międzynarodowych instytucji certyfikujących. (PAP)

 

 

 

P.S.

1 lipca 2013 r., 21:02, Gazeta.pl

Dyrektor i zastępca Banku Watykańskiego IOR zrezygnowali z pełnionych funkcji - podał Watykan. Trzy dni temu Stolicą Apostolską wstrząsnęła afera korupcyjna, w której główną rolę odgrywa jeden z biskupów.

W swoim oświadczeniu Watykan napisał, że bankowcy ustąpili "w interesie instytucji i Stolicy Apostolskiej" - informuje agencja Reutera.Paolo Cipriani i Massimo Tulli zrezygnowali trzy dni po tym, jak w ramach śledztwa w sprawie banku watykańskiego aresztowano trzy osoby: biskupa, agenta włoskich tajnych służb i brokera finansowego. Osoby te są podejrzane o oszustwo i korupcję. Mieli współdziałać w próbie przemytu 20 mln euro. (…)

 

 

 

P.S. (2 lipca)

Telewizja CNN też nadała księdzu Nunzio Scarano tytuł arcybiskupa Salerno (Nunzio Scarano, Vatican official and Archbishop of Salerno, arrested in Vatican bank probe), ale zreflektowała się i już 28 czerwca o godz. 13.10 zmieniła tytuł i treść depeszy na „Vatican official arrested on suspicion of corruption, Rome prosecutor says”, ale… tylko w serwisie anglojęzycznym, bo na hiszpańskojęzycznej stronie internetowej CNN do dziś można przeczytać o aresztowanym Nunzio Scarano, el arzobispo de Salerno (Arrestan a un obispo del Vaticano sospechoso de corrupción).

Ale niechlujstwem i brakiem staranności grzeszyła nie tylko amerykańska lewica.

O aresztowanym ks. Nunzio Scarano jako o rzekomym „biskupie” pisały też m.in. portal fronda.pl (Aresztowania w Watykanie) a dzień później, bo 29 czerwca „Gazeta Polska Codziennie” (Papież Franciszek oczyszcza Bank Watykański).

 

 

 

 

 

 

 

 

66 lat, czyli już - dzięki PiS - w wieku uprawniającym do emerytury, ale jeszcze nie składam broni, pracuję, piszę, liczę itd. 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka