Pierwszą diodę laserową 405 nm (nazywa się ją niebieską, ale to jest fiolet) opartą o azotek galu zrobił w 1995 geniusz technologiczny Shuji Nakamura z firmy Nichia. Niedługo potem wyczyn powtórzyły duże firmy japońskie (Sony, Sanyo, Toyoda), amerykańskie (Cree i HP) i niemiecka OSRAM.
Polski niebieski laser powstał pierwszy w Instytucie Wysokich Ciśnień PAN w 2001 i było to pierwsze tego rodzaju urządzenie w europejskim ośrodku akademickim, ale świat (Japonia i USA) już był wówczas dosyć daleko.
Co ciekawe, Amerykanie po wydaniu niesamowitej (oceniam, że ok. miliarda USD) ilości pieniędzy na komercjalizację niebieskich laserów, załamali się, i wycofali z prób produkcyjnych.
Japońskie firmy stymulowane były przez masowy rynek HD DVD, do którego potrzeba właśnie takich laserów. Po co najmniej 5 letnim opóźnieniu (ze względu na trudności technologiczne) Bluray zaczyna święcić triumfy. Ale, niestety, czarne chmury nad tym zastosowaniem azotkowych laserów się zbierają- konkurencyjne przenośne pamięci, filmy z internetu, powodują, że przyszłość Bluraya wcale nie jest jasna.
A lasery 405 nm w milionowych ilościach potrafią robić: Nichia, Sharp, Sanyo, Sony, Matsushita (wszystko to Japończycy), chyba też Samsung (ale nie sprzedaje na zewnątrz).
Nieco trudniejsze jest zrobienie diod laserowych 450 nm (nazywa się to true blue). Takowe potrafią robić Nichia i OSRAM. Zastosowanie tej dlugosci fali to projektory laserowe (wraz z laserami czerwonymi i zielonymi), np., z komorki.
Powyzsze dwa zastosowania to rynki naprawde masowe. Dla nich moga produkowac lasery tylko wielkie firmy.
Polski TopGaN, ktory wypaczkowal z Instytutu, po zainwestowaniu prawie 10 mln Eur przez Prywatnego Inwestora, jest jedyna na swiecie mala firma (20 osob), ktora sprzedaje niebieskie lasery. Na razie nie jest tego duzo, ale coraz wiecej. Staramy sie zaistniec na rynkach niszowych, np., medycznych, do wykrywania raka i innych schorzen.
Przyszlosc TopGaNu w duzej mierze zalezy od tego, czy uda sie mu wprowadzic na rynki produkty, ktorych Konkurenci nie potrafia zrobic. Jest kilka takowych prototypow, ale zaden z nich jeszcze nie przeszedl testow niezawodnosciowych.
Aby to sie udalo, 50 osob pracuje (w TopGaNie i Instytucie) po kilkanascie godzin na dobe. Trzymajcie za nas kciuki!
przeprowadzam wirtualna sanacje polskiej nauki
Every day I get up and look through the Forbes list of the richest people in America. If I'm not there, I go to work. (Robert Orben)
When you reach for the stars you may not quite get one, but you won't come up with a handful of mud either (Leo Burnett).
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Technologie