Henryk  Połcik Henryk Połcik
242
BLOG

Batalia parlamentarzystów LPR i stowarzyszeń uwłaszczeniowych o PZU-Forum w DAVOS

Henryk  Połcik Henryk Połcik Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Parlamentarzyści LPR  i  Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych rozpoczęli batalię o PZU zakończoną odzyskaniem przez Polskę kontroli nad tą firmą. Na posiedzeniu Komisji Skarbu Państwa i Prywatyzacji  w roku 2001 zgłoszono wniosek  powołania komisji śledczej w sprawie prywatyzacji PZU S.A.  Komisja śledcza powołana została przez sejm w roku 2005. PZU pozostało w polskich rękach i dobrze nam służy, jak to było widoczne na Forum w DAVOS. 

image
 Źródło zdjęcia: https://media.pzu.pl/pr/417858/pzu-oraz-bank-pekao-s-a-zapraszaja-do-domu-polskiego-w-davos


W roku 2001 Ogólnopolskie Forum Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych (OFSU) i Liga Polskich Rodzin (LPR)  zawarły porozumienie wyborcze do Parlamentu RP. Zasadniczym zadaniem parlamentarnym wymienionych ugrupowań było przeciwdziałanie wyprzedaży naszego majątku i uwłaszczenie obywateli polskich. Porozumienie w Krakowie podpisali Zastępca Przewodniczącego Ogólnopolskiego Forum Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych, autor artykułu  H. Połcik ze strony OFSU oraz ze strony Ligi Polskich Rodzin -M. Kotlinowski.  Tekst porozumienia zamieszczony jest w książce „Batalia o uwłaszczenie w Polsce”  A. Bieli, H. Połcika i T. Połcik.  Z wielu skutecznych dokonań przedstawicieli LPR i OFSU w parlamencie należy wymienić uwłaszczenie mieszkaniami spółdzielczymi oraz niedopuszczenie  do przejęcia przez obcy kapitał naszych firm, w tym PZU. Praca tych ugrupowań przynosi owoce, PZU była m.in. polskim wizerunkiem na tegorocznym  Światowym Forum Ekonomicznym w Davos (https://media.pzu.pl/pr/417858/pzu-oraz-bank-pekao-s-a-zapraszaja-do-domu-polskiego-w-davos).


Komisja Skarbu Państwa, Uwłaszczenia i Prywatyzacji na posiedzeniu w dniu 02.02.2001r  przyjęła zgłoszony przez  Przewodniczącego Ogólnopolskiego Forum Stowarzyszeń Uwłaszczeniowych, posła prof. A. Bielę wniosek : „(...) o powołanie komisji śledczej w sprawie wyjaśnienia szczegółów związanych z procesem prywatyzacji PZU S.A. oraz kontekstem tego procesu”.  Wniosek ten został zrealizowany przez parlamentarzystów LPR i stowarzyszeń uwłaszczeniowych w roku 2005. Sejm na 95. posiedzeniu w dniu 7 stycznia 2005r. powołał Komisję Śledczą do zbadania prawidłowości prywatyzacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółka Akcyjna.  Sprawozdanie Komisji można znaleźć na stronie http://orka.sejm.gov.pl/proc5.nsf/opisy/825.htm.


Z podsumowania Komisji Śledczej : „(...) należy podjąć działania prawne w celu stwierdzenia nieważności umowy prywatyzacyjnej oraz jej następstw prawnych. Skarb Państwa powinien dążyć do zakończenia sporu z Eureko B.V. przed sądem polskim, a także wykonując uprawnienia właścicielskie zadbać o to, aby nie dokonywać żadnych istotnych zmian dotyczących aktywów spółki PZU S.A. niekorzystnych dla Skarbu Państwa”.
Z wypowiedzi jednego z posłów na posiedzeniu sejmu dotyczącego  Sprawozdania Komisji Śledczej do zbadania prawidłowości prywatyzacji Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółka Akcyjna (druk nr 825-22 punkt porządku dziennego-22.09.2006): „Firma PZU mogła się rozrosnąć na całą Europę Środkowowschodnią i wejść nawet na rynki starej Unii Europejskiej, bo jest potężną firmą…”. Wydaje się, że na tegorocznym Forum w DAVOS było to realizowane. Batalia naszych parlamentarzystów o PZU przynosi efekty.


Próby „odzyskania” przez Polskę PZU na drodze sądowej zakończyły się „niepowodzeniem”. Skarb Państwa kontrolę nad PZU odzyskał po zawarciu, wynegocjowanego w latach 2008-2009,  porozumienia z EUREKO B.V.  Informacje na temat tego porozumienia podano na posiedzeniu Sejmowej Komisji Skarbu Państwa w dniu 2.11.2009 – Biuletyn nr 2950/VI.   Z posiedzenia tej Komisji : „Porozumienie to oznacza zakończenie ośmioletniego sporu pomiędzy Skarbem Państwa a Eureko BV w sprawie prywatyzacji największego polskiego ubezpieczyciela. Dzięki ugodzie Skarb Państwa uniknie miliardowego odszkodowania (ponad 35 mld zł) którego domagał się inwestor. Zdecydowane działania ministra skarbu państwa doprowadziły do pozytywnego zakończenia sporu podpisanym dnia 2 października bieżącego roku porozumieniem”.


Warto przytoczyć niektóre informacje dotyczące  działalności PZU. Jeżeli jest się klientem PZU, to niezależnie od tego, kto jest sprawcą wypadku, klient PZU może mieć szkodę zlikwidowaną przez PZU. Jeżeli klient PZU  potrzebuje samochodu zastępczego, dostaje go od PZU za odpowiednią opłatą. PZU jest właścicielem firm ubezpieczeniowych m.in.  na Litwie, Łotwie, Ukrainie i w Estonii.

Zła prywatyzacja PZU jaka miała miejsce w roku 1999 kosztowała Polskę duże straty finansowe i czasowe. Firma nie mogła się rozwijać. Ale konsekwencja kolejnych ekip rządowych doprowadziła do naprawy popełnionych w tamtym czasie błędów. PZU odkupił w roku 2017 akcje (20%) Banku Pekao i był naszym wizerunkiem na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Do Grupy PZU należy wiele podmiotów gospodarczych w tym Armatura Kraków - firma produkująca m.in. armaturę łazienkową. Pytanie czy nie warto poczynić starań ukierunkowanych na odzyskiwanie innych naszych firm będących w stanie likwidacji lub sprzedanych za bezcen? To pytanie do prawników, byłych parlamentarzystów LPR oraz  stowarzyszeń uwłaszczeniowych. 


Henryk Połcik


Postępuję wg wskazań M. Teresy z KALKUTY: "To co zbudowałeś przez lata może być zniszczone w jednej chwili, Nieważne buduj! ". Odbudowa likwidowanych firm, infrastruktury, wymiana wiedzy między pokoleniami, …

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka