Henryk  Połcik Henryk Połcik
228
BLOG

Szkolenie w Polsce inżynierów z Afryki? Odpowiedź Prezesa STOP-T. Franaszka

Henryk  Połcik Henryk Połcik Technologie Obserwuj notkę 1

W artykule „Szkolenie inżynierów i techników z Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej” przekazałem informacje o  szkoleniu mieszkańców  tych kontynentów  w Polsce przed rokiem 1989. Postawiłem pytanie czy taką pomoc może Polska świadczyć również obecnie. Otrzymałem odpowiedź mgr inż. Tadeusza Franaszka – Prezesa Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich (STOP), członka  Federacji Stowarzyszeń  Naukowo - Technicznych NOT (https://stowarzyszenie-stop.pl/). Załączam tekst Jego wypowiedzi. Należy zwrócić uwagę, że członkami  tych stowarzyszeń należących do Federacji, w tym STOP,  są wysokiej klasy  specjaliści: inżynierowie, technicy i pracownicy naukowi sfery  technicznej, którzy budowali, w dużym stopniu zlikwidowany po roku 1989, polski przemysł.  Jak wynika z załączonego niżej tekstu wiedza i doświadczenie kadry technicznej tych organizacji pozarządowych mogą być również obecnie wykorzystane do szkolenia obywateli państw Afryki, Azji i Ameryki Łacinskiej. Dziękuję Panu Tadeuszowi Franaszkowi za nadesłaną odpowiedź na pytanie postawione w artykule (https://www.salon24.pl/u/henrykpolcik/926786,szkolenie-inzynierow-i-technikow-z-afryki-azji-i-ameryki-lacinskiej)


Tadeusz Franaszek

O  szkoleniu odlewników z Afryki i nie tylko


Należą się słowa uznania p. dr n.t. Henrykowi Połcikowi, że na portalu SALON24, opublikował tekst: „Szkolenie inżynierów i techników z Afryki, Azji i Ameryki Łacińskiej”. Dodać należy, że szkolenia te organizowane były dla odlewników głównie pod kątem produkcji w tych regionach odlewanych części zamiennych do użytkowanych tam maszyn, urządzeń i instalacji. Jestem przekonany, że mimo upływu ponad trzydziestu lat, nadal istnieje tam zapotrzebowanie na produkty odlewane.
Stąd przypomnienie o istniejącej w Polsce bazie oraz Kadrze naukowców i praktyków, którzy mogliby być wykorzystani do zorganizowania i prowadzenia tychże jest bardzo cenną inicjatywą. Nasze Stowarzyszenie prowadzi szkolenia polskich odlewników i bardzo chętnie rozszerzyłoby je na odlewników z państw rozwijających się. Jest to bardzo realne.
Przeszkodą są moim zdaniem, sprawy ich finansowania oraz brak aktualnych porozumień międzynarodowych. Można by oprzeć to, o środki pomocowe UE i praktyczną realizację słusznej idei „wspieramy państwa i mieszkańców państw rozwijających się, pomagając im podnosić wykształcenie i wiedzę, aby mając ją budowali własne przedsiębiorstwa w swoich krajach, a nie emigrowali do innych”.
Tekst publikacji jest bardzo cenny, warto aby się nad nim pochylili Ci, od których zależą sprawy finansowania i wspierania ciekawych, potrzebnych i możliwych do realizacji przez Polskę inicjatyw.


Tadeusz Franaszek
Prezes Stowarzyszenia Technicznego Odlewników Polskich
Redaktor Naczelny Przeglądu Odlewnictwa

Postępuję wg wskazań M. Teresy z KALKUTY: "To co zbudowałeś przez lata może być zniszczone w jednej chwili, Nieważne buduj! ". Odbudowa likwidowanych firm, infrastruktury, wymiana wiedzy między pokoleniami, …

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Technologie