z góry i pod górę
Piszę także na: http://przysposobienie.blogspot.com
30 obserwujących
854 notki
870k odsłon
701 odsłon

Mamut w zmarzlinie. Czy tak wygląda Polska widziana z zachodu?

Wykop Skomentuj43

Gdybym dziś spotkał blogera Alpejskiego to zadałbym mu pytanie. Czy właśnie tak wygląda Polska widziana przez ludzi z zachodu naszego kontynentu? Tak jak przedstawia się obraz polskiego Kościoła z ostatniej notki Alpejskiego (patrz: Kościół antyintelektualny...) Czy jest to wizja mamuta, który nie wiedzieć czemu nie tkwi w syberyjskiej zmarzlinie lub ewentualnie prezentuje swoje resztki w jakimś cywilizowanym muzeum. Mamuta, który zamiast wyginąć jeszcze bezczelnie próbuje dobijać się do okien europejskich apartamentowców i zakłóca spokojne pojmowanie rzeczywistości widzianej z zachodu.

Niestety mam spore podejrzenia, że właśnie tak jest na zachodzie naszego kontynentu odbierany nasz kraj, a w szczególności nasze polskie przywiązanie do wartości narodowych, tradycji oraz Kościoła Katolickiego.

Mam takie podejrzenia zwłaszcza, że ... Jeszcze nie tak dawno moja żona usłyszała od przyjaźnie nastawionych do nas ludzi z zachodu pytania?:

- Czy w Polsce nadal chodzimy w strojach ludowych? Czy nadal mieszkamy w chatach krytych strzechą i tańczymy nasz taniec ludowy... Te, no... Kalinkę?

Cóż... Może takie właśnie ma pojęcie o Polsce "prosty lud" mieszkający w Europie Zachodniej?

A może taką wizje Polski eksportują na zachód pochodzący z Polski świeżo upieczeni Europejczycy?

W końcu podobne zjawisko można obserwować i u nas w środowiskach wielkomiejskich. W środowiskach, w których często najgorliwiej polską tradycję krytykują ci, którzy co dopiero wyrwali się ze wsi do miasta.

Wykop Skomentuj43
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo