Blog
z góry i pod górę
hephalump
hephalump geolog
15 obserwujących 484 notki 256957 odsłon
hephalump, 10 stycznia 2017 r.

Bezpieczeństwo w sieci na przykładzie użytkowania serwisu Salon24

285 6 1 A A A

Dużo było o "zamachu na wolność" jakim było wprowadzenie nowych zasad komentowania w serwisie Slon24 (S24). Jednak w całym tym szumie umknęło imo kilka ważnych zmian mających istotny wpływ na bezpieczeństwo korzystania z możliwości blogowania oraz komentowania na Salonie.

1. Nowe zasady komentowania wymuszają posiadanie konta na Facebooku (FB) i logowanie się do tego serwisu. Ale czy pamiętamy o tym aby wylogować się z Facebooka po zakończeniu aktywnego korzystania z Salonu24? Jeżeli jesteśmy zalogowani po staremu do S24 i jednocześnie do Facebooka (aby komentować) to samo wylogowanie z S24 nie kończy sesji na Facebooku.

Dlatego tak ważne jest aby po zakończeniu pisania wylogować się z obu tych serwisów.

Ma to duże znaczenie zwłaszcza jeżeli korzystamy z komputera użytkowanego wspólnie z innymi osobami. Głupio by było gdybyśmy nagle odkryli, że ktoś podszywa się pod nas i np. pisze za nas komentarze - a takie mogą być skutki niewylogowania się z FB.

2. Jeżeli posiadamy oficjalne konto na Facebooku i takie powiedzmy "anonimowe" do blogowania to warto przed pisaniem upewnić się, na które konto jesteśmy aktualnie zalogowani. Aby nie było płaczu, że niechcący ujawniliśmy się.

3. Tworząc swój profil na Facebooku lub innym serwisie warto kilkakrotnie zastanowić się czy wszystkie dane, które tam zamieszczamy są naprawdę konieczne. Jak ktoś chce dać swoją fotę do profilu to jego sprawa. Ale podglądam sobie facebookowe profile paru użytkowników, a tam: adresy, telefony - nawet prywatne, zdjęcia domu, dzieci... Może jednak nie należy wszystkiego upubliczniać. Nasza prywatność też jest wartością.

4. Nasza aktywność w sieci jest obiektem zainteresowania wielu podmiotów. To cenne źródło informacji, np. dla firm które zamieszczają reklamy na stronach internetowych. Dane o tym jakie strony odwiedzamy (lajkujemy) zbiera nie tylko Facebook. Przeglądarki stron www, aplikacje na urządzeniach mobilnych... też mogą zbierać takie dane, a tylko część programów wyraźnie informuje o tym użytkownika. I tylko niektóre proszą o pozwolenie.


To tylko kilka uwag o bezpieczeństwie w sieci, a listę tę można by jeszcze rozbudować.

Może notka komuś się przyda.

Pozdr

M

Opublikowano: 10.01.2017 09:42.
Autor: hephalump
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

w średnim wieku, niezbyt dynamiczny, z małego miasta przeniosłem się do dużego by w końcu uciec na wieś ;) Jeżeli przez jakiś dłuższy czas mnie nie ma to znaczy, że straszę prosiaki w lesie. kmarius[at]poczta.fm

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @gel Wiele osób dostało smartfona do umowy, a nie zna nawet drobnej części jego możliwości....
  • hmm... Tekst poetycki to fragment z "Grażyny". A chudy chłopiec o konopnej czuprynie to.......
  • @moherstary Dzięki za komentarz Napisał Pan o tym co mogłoby być tematem na oddzielną...

Tematy w dziale Technologie