Blog
z góry i pod górę
hephalump
hephalump geolog
15 obserwujących 484 notki 256957 odsłon
hephalump, 19 kwietnia 2017 r.

Bo jesteś moim tatą. Jak to miło usłyszeć

145 4 0 A A A

Jednym z problemów z jakim muszą zmierzyć się rodzice, którzy zdecydują się na adopcje starszego dziecka jest to jak dziecko zwraca się do nowych rodziców. Raczej nie należy oczekiwać, że od pierwszego spotkania będzie mówić do świeżo poznanych ludzi: Mamo, Tato.

Moje córki (5 i 10 lat) przez pierwsze 3 miesiące mówiły do nas niemal wyłącznie: Ciociu, Wujku. Dziwnie to brzmi... Zwłaszcza gdy dziecko tak powie w obecności osoby nieznającej jego sytuacji. Parę osób było zszokowanych, kilka zaliczyło zdziwienie... Cóż. Czasem jest inaczej niż tak jak zazwyczaj. Są dorośli, więc jakoś to sobie sami wytłumaczą. Dziecku trzeba dać czas na poukładanie sobie życia i oswojenie z nową rodziną.

Cały czas będę powtarzać: Dziecko to człowiek, a nie przedmiot.

Po 3 miesiącach wspólnego już życia w rodzinie córeczki nagle zdecydowały się na to by mówić do nas: Mama i Tata. I muszę przyznać, że właściwie to nie wiem co je do tego ostatecznie przekonało. Może zwyczajnie już uznały nas za swoich. Pani Psycholog (zna dziewczynki jeszcze z Domu Dziecka) twierdzi, że nastąpiło to bardzo szybko. Że niektórym dzieciom taki proces pełnej akceptacji nowych rodziców zajmuje nawet rok lub dłużej.

Może konsekwencja z jaką zwracaliśmy się z żoną do dzieci dała jakieś pozytywne efekty. Idź do mamy, jak tata się zgodzi, itp. - my nie mówiliśmy o sobie jak o cioci, wujku. Ale muszę przyznać, że nie jest łatwo być konsekwentnym i opanowanym gdy w odpowiedzi słyszy się uparte (też rodzaj konsekwencji): ciocia, wujek. Sił i nadziei dodaje jednak uważne wsłuchiwanie się w to co przekazuje dziecko.

***

Kiedyś, tuż po uprawomocnieniu się sądowego orzeczenia o adopcji, Oliwia (starsza z naszych córek, 10 lat) przyszła do nas przed snem aby jeszcze na chwilę się przytulić*.

Zapytałem ją czy mógłbym do innych dzieci w jej szkole przytulać się jak do niej na powitanie.

Oliwia powiedziała, że tak przytulać mogę się tylko do niej.

Zapytałem: Dlaczego?

A ona odpowiedziała: Bo jesteś moim Tatą.

W odpowiedzi było trochę złości, ale była ona tak zdecydowana, że rozwiała wszelkie moje wątpliwości co do tego czy kiedyś Oliwia zacznie nazywać mnie Tatą.

*Absolutnie nie wolno odmawiać dziecku przytulania.
***

Tekst jest dostępny także pod adresem: http://przysposobienie.blogspot.com/2017/04/bo-jestes-moim-tata.html

Opublikowano: 19.04.2017 14:46.
Autor: hephalump
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

w średnim wieku, niezbyt dynamiczny, z małego miasta przeniosłem się do dużego by w końcu uciec na wieś ;) Jeżeli przez jakiś dłuższy czas mnie nie ma to znaczy, że straszę prosiaki w lesie. kmarius[at]poczta.fm

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @gel Wiele osób dostało smartfona do umowy, a nie zna nawet drobnej części jego możliwości....
  • hmm... Tekst poetycki to fragment z "Grażyny". A chudy chłopiec o konopnej czuprynie to.......
  • @moherstary Dzięki za komentarz Napisał Pan o tym co mogłoby być tematem na oddzielną...

Tematy w dziale Społeczeństwo