Trucker hiob Trucker hiob
182
BLOG

Kronika pielgrzymki. Czyj jest ten obraz i napis?

Trucker hiob Trucker hiob Rozmaitości Obserwuj notkę 1

Dzisiejszy dzień zacząłem od Mszy Świętej. Skoro mój wyjad do Polski to jest pielgrzymka, nie mogłem inaczej. Chciałem też prosić swego proboszcza O "krzyżyk na drogę". O błogosławieństwo. O to, by mnie posłał. Bo skoro jadę na misję, to muszę być posłany.

 

Dziesiejsza Ewangelia to jeden z tych fragmentów Pisma Świętego, które lubię najbardziej. Siedząc więc na walizkach i czekając na odlot podzielę się z Wami moimi refleksjami na jej temat, co mi przyjdzie tym łatwiej, że już kiedyś pisałem na temat tego wydarzenia. Zatem – odgrzewane kotlety.

 

Święty Marek opisuje jedną z tych scen, kiedy to faryzeusze przypuszczali, że znaleźli doskonałą zasadzkę, w którą złapią Jezusa. Wymyślili pytanie tak skonstruowane, że bez względu na to, jak On odpowie, myśleli, wpadnie w zastawione sidła. Cóż, nie wierzyli oni, że Jezus jest Bogiem, nie wiedzieli więc, że nie mają szans na odniesienie sukcesu. Samo pytanie brzmiało:

Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie? (Mk 12, 14)

Myśleli, że jak Jezus powie, żeby płacić, oskarżą go o kolaborację z  okupantem i straci wiele w oczach ortodoksyjnych Żydów, a jak powie, że nie, to doniosą przedstawicielom Rzymu, że namawia do rebelii. Czyli sytuacja bez wyjścia: Tak źle i tak niedobrze.

 

To jest takie „standardowe” tłumaczenie tego tekstu. Używa się go także czasem do uzasadnienia obowiązku płacenia podatków przez chrześcijan. Jezus bowiem odpowiedział tak:

Przynieście Mi denara; chcę zobaczyć. Przynieśli, a On ich zapytał: Czyj jest ten obraz i napis? Odpowiedzieli Mu: Cezara. Wówczas Jezus rzekł do nich: Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga.

Ja jednak uważam, że ta historia wcale nie jest o podatkach. W ogóle nie mówi o finansach, pieniądzach i obowiązkach wobec Ojczyzny. Mówi ona o  tym, kto jest naszym Panem. Komu służymy. Czyim dzieckiem jesteśmy. Czyj obraz my w sobie nosimy.

 

Jestem przekonany, że Jezus mówiąc o „obrazie i napisie”, a raczej obrazie i imieniu, bo to właśnie mówił ten napis, nawiązuje do Księgi Rodzaju. To właśnie tam, na samym początku, czytamy, że:

Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. (Rdz 1,27).

Wątek „obrazu” i „imienia” przewija się później przez całą Biblię. Mamy jakby dwie rodziny ludzkie, dwie gałęzie rodzaju ludzkiego: Bożą i  człowieczą. Tych, którzy są dziećmi Bożymi i tych, którzy sami sobie są bogami. Pierwszy raz spotykamy się z tym już wśród dzieci Adama. Kain, mordując swego brata, odrzuca Boga. Służy tylko sobie. Adam, stworzony na obraz Boga, zbliża się ponownie do żony i Bóg mu daje jeszcze jednego syna, Seta. Set z kolei, mając swego syna, wzywa imienia Pana: Setowi również urodził się syn; Set dał mu imię Enosz. Wtedy zaczęto wzywać imienia Pana. (Rdz 4,26)

 

Widzimy więc wątek rodziny Bożej. Tymczasem wygnany Kain buduje miasto i  nazywa je imieniem… Zobaczmy sami: Kain zbliżył się do swej żony, a ona poczęła i  urodziła Henocha. Gdy Kain zbudował miasto, nazwał je imieniem swego syna: Henoch. (Rdz 4,17)

 

Troszkę później znowu mamy wątek imienia. W historii z wieżą Babel ludzie postanowili: Nuże, zbudujmy sobie miasto i wieżę, której szczyt sięgałby aż do nieba, i uczyńmy sobie imię, abyśmy nie rozproszyli się po całej ziemi! (BW, Gen 11,4) Użyłem tłumaczenia Biblii Warszawskiej, gdyż Tysiąclatka zastąpiła słowo “imię” “znakiem”. Ludzie odrzucają Boga i chcą sami uczynić sobie imię. Chcą mieć swój, a nie Boży, „napis” na wierzy.

 

Przykładów jest więcej i pisałem już o tym w „Rozważaniach o Biblii”. Myślę jednak, że te, które podałem, wystarczająco ilustrują moją myśl. Jak więc widzimy, Jezus, nawiązując do Tory, odwraca zupełnie pułapkę założoną na niego przez faryzeuszy. Pyta ich niejako: Co wam do tego, czy należy płacić, czy nie? Czemu mnie o to pytacie? Moje Królestwo nie jest z tego świata. Dlaczego martwicie się podatkami? Spójrzcie w swoje serca: Czyje imię jest w nich wypisane? Czy waszym bogiem jest Cezar, czy mamona, czy też Bóg prawdziwy? Czy za imieniem cesarza podążacie, czy za wołaniem Boga, które powinno być w waszych sercach?

 

Podatki trzeba płacić i ja na pewno nikogo do rebelii nie namawiam. Sam Święty Paweł powiedział: Każdy niech będzie poddany władzom, sprawującym rządy nad innymi. Nie ma bowiem władzy, która by nie pochodziła od Boga, a te, które są, zostały ustanowione przez Boga. Kto więc przeciwstawia się władzy – przeciwstawia się porządkowi Bożemu. Ci zaś, którzy się przeciwstawili, ściągną na siebie wyrok potępienia.[…] Oddajcie każdemu to, mu się należy: komu podatek – podatek, komu cło – cło, komu uległość – uległość, komu cześć – cześć. (Rz 13,1-2,7) Jezus jednak, jestem przekonany, miał zupełnie co innego na myśli. Gdy faryzeusze myśleli o podatkach, a raczej o przyłapaniu Jezusa, On chciał im ukazać, że martwią się nie tym, czym powinni. Każdy bowiem, kto chce to Królestwo osiągnąć, musi mieć „obraznapis” prawdziwego Boga w swoim sercu.

 

Gdyby byli oni obywatelami Królestwa Niebieskiego, dojrzeliby w Jezusie Mesjasza, a nie próbowaliby łapać Go w  zasadzki i zgładzić.

 

A nauka dla nas jest taka, że i my powinniśmy się bardziej martwić osiągnięciem Królestwa Bożego, niż naszymi codziennymi troskami. Bo one to właśnie bardzo często przesłaniają nam naszego Boga. A jeżeli bierzemy udział w glosowaniu, co każdy z nas powinien bezwarunkowo uczynić, głosujmy tak, jakby to Jezus był naszym prawdziwym Panem i  Królem. Pamiętajmy i o tych Jego słowach:

Nie troszczcie się więc zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? co będziemy pić? czym będziemy się przyodziewać? Bo o to wszystko poganie zabiegają. Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo /Boga/ i o Jego Sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. (Mt 6:31-33)

Sama zaś dzisiejsza Ewangelia, przypominam, brzmiała tak:

Uczeni w Piśmie i starsi posłali do Jezusa kilku faryzeuszów i  zwolenników Heroda, którzy mieli pochwycić Go w mowie. Ci przyszli i  rzekli do Niego: Nauczycielu, wiemy, że jesteś prawdomówny i na nikim Ci nie zależy. Bo nie oglądasz się na osobę ludzką, lecz drogi Bożej w  prawdzie nauczasz. Czy wolno płacić podatek Cezarowi, czy nie? Mamy płacić czy nie płacić? Lecz On poznał ich obłudę i rzekł do nich: Czemu Mnie wystawiacie na próbę? Przynieście Mi denara; chcę zobaczyć. Przynieśli, a On ich zapytał: Czyj jest ten obraz i napis? Odpowiedzieli Mu: Cezara. Wówczas Jezus rzekł do nich: Oddajcie więc Cezarowi to, co należy do Cezara, a Bogu to, co należy do Boga. I byli pełni podziwu dla Niego. (Mk 12,13-17)

Miałem pisać kronikę swojej wyprawy, a napisałem kazanie. Ale co tam, kazanie zawsze jest na miejscu. Bo z dzisiejszej Ewangelii wynika pewna nauka także dla mnie. Zwłaszcza w sytuacji, gdy się nie przelewa. Ale nie przejmuję się zbytnio. Najpierw oddam Bogu, co należy do Niego, a On, wierzę w to głęboko, zatroszczy się sam o swojego osła.

 

A proboszcz, monsignore McSweeney, gdy dowiedział się, że lecę zaraz do Polski, najpierw zapytał mnie, czy żałuję za wszystkie swoje przewinienia wobec Boga i ludzi, potem odpuścił mi grzechy, a następnie posłał mnie na moją misję. I choć obaj wiemy, że to w żaden sposób nie robi ze mnie "oficjalnego przedstawiciela Kościoła", to jednak dla mnie osobiście jest to ważne. Bo dla mnie ważna jest bezwarunkowa wierność Kościołowi, mojemu biskupowi i mojemu proboszczowi. Moja misja bowiem, misja głoszenia Dobrej Nowiny każdemu, komu tylko się da, jest odpowiedzią na to czego właśnie uczy nas Kościół od czasów apostolskich, gdy sam nasz Pan powiedział:

Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!(Mk 16,15)

Dziękuję wszystkim za życzenia i w sposób szczególny za modlitwy. Bóg zapłać!

Kronika Pielgrzymki 1

Nazywam się Piotr Jaskiernia, mam 61 lat i od wielu lat mieszkam w Stanach. Z zawodu jestem "truckerem", kierowcą. Moim hobby jest apologetyka, a moją pasją nowa ewangelizacja. Zawsze szukam nowych dróg, by dotrzeć z Dobrą Nowiną do kolejnych osób, stąd moja obecność tutaj. AUDYCJE RADIOWE, PROGRAMY TV I ARTYKUŁY PRASOWE Z MOIM UDZIAŁEM: KLIK Moje FORUM: www.katolik.us Zapraszam. Kontakt.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Rozmaitości