0 obserwujących
236 notek
68k odsłon
  470   0

TVP Historia zostanie zlikwidowana?

Jak donosi dzisiejsza „Rzeczpospolita”, TVP Historia najprawdopodobniej zostanie zlikwidowana, a jej miejsce ma zająć nowy kanał dokumentalny. O problemie informują także inne media. Oficjalnym powodem jest nierentowność stacji, nieoficjalnie – mówi się o niechęci Zarządu Telewizji Publicznej do linii programowej stacji. To kolejny cios w „misyjność” telewizji publicznej.

W rozmowie z redakcją Tokfm.pl, Andrzej Siwek – pracownik biura rzecznika TVP, podkreślił: – Oglądalność była niezadowalająca. Kanał mimo naszych starań nie trafił do wielu sieci kablowych. W rozmowie z gazeta.pl poinformował zaś: Rada Nadzorcza TVP wyraziła zgodę, by zarząd TVP złożył wniosek do KRRiT o zmianę warunków koncesji wydanej dla TVP Historia tak, aby można było przekształcić ten kanał w TVP Dokument.

Sprawdziliśmy to. Wśród telewizyjnych, niszowych stacji tematycznych, w grupie odbiorców w wieku 16-49 lat, TVP Historia była w minionym roku... liderem wzrostu, niemal podwoiła ona swoją oglądalność.

Wyniki oglądalności tematycznych kanałów telewizyjnych na 2009 i 2010 rok (grupa odbiorców w wieku 16-49 lat). Źródło: Wirtualnemedia.pl na podstawie badań Nielsen Audience Measurement.

Likwidację TVP Historia można było przewidzieć, TVP – z różnych względów – ma ostatnio coraz mniej wspólnego z misją społeczną, do której jest powołana. Na szczęście telewizja nie ma już monopolu na masową edukację historyczną, internet oferuje w tym kontekście zdecydowanie więcej narzędzi i zasobów (czego doskonałym przykładem jest Histmag o zasięgu pewnie porównywalnym z audycjami TVP Historia). Na likwidacji tego kanału stracą więc pewnie najwięcej ci, którzy nie korzystają z Internetu. A TVP, dzięki ograniczeniu kosztów, będzie mogła dalej rozwijać kolejne kanały pełne seriali i teleturniejów. Jeżeli chcesz poznawać historię, telewizja to ostatnie miejsce, żeby to robić. – komentuje dla Histmag.org Marcin Wilkowski, historyk, autor serwisu specjalizującego się w problematyce obecności historii w mediach.

Źródła:

---

Zainteresował Cię powyższy materiał? Nasz serwis jest dostępny za darmo dla wszystkich miłośników historii. Jeśli popierasz naszą działalność i chcesz mieć wpływ na dalszy rozwój Histmag.org - wesprzyj nas!


Michał Świgoń:

Założyciel i redaktor naczelny „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami oraz z Czytelnikami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi („Gość Niedzielny”, „Wiadomosci24.pl”), regionalnymi i lokalnymi (Radio eM, MM Silesia i inne). Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza) zainteresowany problematyką PR i mediów (zwłaszcza internetu) oraz tematyką religijną. Jeden z pomysłodawców i redaktorów książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” – pierwszej polskiej publikacji poświęconej konfliktom w Osetii Płd. i Abchazji, Kosowie i innych punktach zapalnych Wschodniej Europy.

[ więcej o autorze ]

 

 

----

Tekst przedrukowano ze stron portalu Histmag.org, a konkretnie: histmag.org/ , za wiedzą i zgodą redakcji.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura