historia_kołem_się_toczy
Wiele z tego, co widzimy dzisiaj już się kiedyś wydarzyło. Zrozumieć teraźniejszość można analizując historię!
4 obserwujących
36 notek
42k odsłony
  389   0

To obraźliwe słowo "Polak"

Chciałem niniejszym stanowczo zaprotestować przeciw nazywaniu mnie i przedstawicieli mojego wspaniałego narodu obraźliwym słowem „Polak”. Z ogromnym obrzydzeniem obserwuję, że słowo to wciąż jest używane przez kulturalnych ludzi na całym świecie, choć w oczywisty sposób obraża ono mnie i wszystkich moich pobratymców. W prawie każdym języku można przecież znaleźć pejoratywne odnośniki do słów Polak i polski:

- Francuzi powszechnie używają określenia powiedzenia: „ivre comme un Polonais” – „pijany jak Polak”

- Niemcy kojarzą słowo „polski” z określeniem „Polnische wirtschaft” – polskie porządki (które bynajmniej nie oznacza, że mamy porządek)

- Amerykanie używają słowa „Polack” w swoich dowcipach wszędzie tam, gdzie my używamy słowa „blondynka”

Dlatego uważam, że czas już oficjalnie zabronić tego określenia i zastąpić je jakimś innym. To pozwoli nam się raz na zawsze odciąć od negatywnych konotacji „słowa na P”. Powinniśmy tępić używanie tego słowa zagranicą, organizując protesty i demonstracje. Jeśli jakiś nasz rodak usłyszy zagranicą „słowo na P”, powinien natychmiast zgłaszać to do naszej ambasady, która powinna być zobowiązana do wystosowania ostrego protestu. Osoby, które użyły kiedyś „słowa na P” powinny być piętnowane i poddawane ostracyzmowi przez przedstawicieli naszego wspaniałego narodu jako rasiści i osoby nietolerancyjne.

Pozostaje pytanie, jakim słowem zastąpić obraźliwe „słowo na P”. Wydawałoby się, że naturalnym słowem jest „Lechistan” na określenie państwa i „Lachy” na określenie narodowości. Jednak okazuje się, że to słowo też ma pejoratywne znaczenie na Ukrainie… Dlatego proponuję stworzenie zupełnie nowego określenia – najlepiej bazującego na jakimś skrócie. Może być na przykład: KWSE (Kraj W Sercu Europy) a ludzie w nim mieszkający „kawuesi”.

...

No cóż, najsmutniejsze w tym tekście jest to, że dokładnie tych samych argumentów używa się dzisiaj podczas nagonki na dotychczas neutralne słowo „murzyn”. Zmiana nazwy państwa to też nie jest pomysł zupełnie abstrakcyjny – vide niedawna wolta Holandii, która stała się Niderlandami (a Holendrzy przy okazji stali się „Niderlandczykami”). W dzisiejszym świecie niestety ogromną wagę przywiązuje się do słów a znacznie mniejszą do czynów...


Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale