T.W T.W
59
BLOG

Witkacy – nekrofilem?

T.W T.W Kultura Obserwuj notkę 0

Jakiś czas temu w jednym z program Polskiego Radia została wypowiedziana ciekawa informacja na temat młodszego Witkiewicza. Tematem programu był problem szaleństwa w kulturze i historii, głównie z tego co mi się wydaje dyskusja oparta była na "Historia szaleństwaw dobie klasycyzmu" (Michel Foucault). Po ciekawych i obfitych wypowiedziach mądrych gości do głosu dopuszczony został vox populi w formie silnie zdeterminowanej kobiety, spotkanie odbywało się w Instytucie Francuskim w Wawie. Wzmiankowana Pani stwierdziła iż cześć spuścizny literackiej Witkacego jest utajniona z powodu obecności w niej silnych elementów nekrofilnych. Utajnione teksty, lub fragmenty tekstów udostępniane są tylko pracownikom naukowym badającym problematykę Witkacego. Informacja owa nie została skomentowana przez uczestników spotkanie, nie tylko z powodu braku czasu jak sądzę. Zakładając że jest to prawda to mamy do czynienia z bardzo ciekawą sytuacją, zwłaszcza dla pasjonatów „Pożegnania Jesieni” czy „Narkotyków”. Rozumiem że sytuacja nie udostępniania części spuścizny może wynikać z decyzji samego Witkacego ( nie sądzę ) lub jego spadkobierców ( bardziej prawdopodobne). Jeśli okarze się że jest to prawda to po raz kolejnym mamy do czynienia z sytuacją w której „ciemnemu ludowi” udostępnia się tylko część prawdy, dla jego własnego dobra.

 

Tzw. nepotyzm bezpośredni, czyli zatrudnienie np. syna na
wydziale kierowanym przez ojca ma wyeliminować planowana przez
resort nauki nowelizacja ustawy prawo o szkolnictwie wyższym.

Po 1945r. jego społeczność budowała się niemal od zera. Powstał tu zlepek z przybyszów z różnych rejonów Polski i Kresów Wschodnich. Na Ziemiach Odzyskanych, szczególnie na Warmii i Mazurach, poparcie dla systemu socjalistycznego było dużo wyższe niż gdzie indziej.

- Nawet potomkowie chłopów czy parobków mogli studiować, a potem awansować. Ludzie sądzili, że to wszystko zawdzięczają komunie -mówi Jacek Poniedziałek, socjolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. -Mieszkający na Warmii i Mazurach, podobnie jak w Zachodniopomorskiem i Lubuskiem, to tzw. społeczeństwa postmigracyjne. Cechuje je dużo niższy poziom kapitału społecznego. W tych rejonach nie wykształciły się elity.


 

 

T.W
O mnie T.W

Analityk obszaru postradzieckiego, europejskie rynki energetyczne, polski system polityczny. Współpracuje z Fundacją Instytut Badań i Analiz Politologicznych w obszarze analiz i publikacji politologicznych. Charakteryzuje się brakiem nieufności do pracy nie narzucanej zewnętrznie. Opinie prezentowane na tym blogu są tylko i wyłącznie poglądami autora.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura