3 obserwujących
550 notek
225k odsłon
  850   0

Za Wolność Męczennicy!!! 16.12.1981 Widowisko Multimedialne

 źródło: internet

W piątek 16.12 o godzinie 18:00 pod Pomnikiem-Krzyżem upamiętniającym ofiary dziewięciu zastrzelonych górników KWK „Wujek”, odbyły się uroczyste obchody.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej  Bronisław Komorowski wraz z Jerzym Buzkiem złożyli wieńce oddając hołd ofiarom kopalni Wujek oraz wszystkim ofiarom stanu wojennego.

 źródło: internet

Gwoździem programu było widowisko multimedialne na które składały się koncerty, przeplatane wierszami. W tle były pokazywane zdjęcia i fragmenty filmów pokazujące bezsens zbrodni PRL i heroiczną walkę uciśnionego przez władzę narodu.

 źródło: internet

Koncert otworzył ”Psalm o gwieździe” w wykonaniu Anny Serafińskiej i Ryszarda Rynkowskiego przy udziale zespołu Y Band Janusza Yaniny Iwańskiego.

„Niech odetchnie wolnością

bo w jasności jasnością 

Pójdźcie za naszą Gwiazdą,

pójdźcie w jasności jasność.”

Fragment  utworu „Psalm o gwieździe”Słowa: Ernest Bryll  

Następnie na scenie pojawił się debiutująca w tym roku rockowa Luxtorpeda- zespół Litzy(min.Acid Drinkers, Arka Noego, 2Tm2,3) w skład którego wchodzą znani muzycy z Armii, 2Tm2,3, 52 Dębiec. Zespół wykonał energetyczny, z mocnym patriotycznym tekstem utwór „Za Wolność” do którego powstał niedawno klip.  Pierwotnie utwór ten dotyczył Powstania Wielkopolskiego ale jak sam Litza stwierdził:

„To dla nas ważny utwór – mówi o „Za wolność” Litza. – choć punktem wyjścia dla niego jest Powstanie Wielkopolskie, tak naprawdę składamy w nim hołd wszystkim męczennikom w walce o wolność na całym świecie.”

Przy okazji obchodów uczczenia ofiar wprowadzenia stanu wojennego utwór idealnie się wpasował i rozgrzewał zmarzniętą publiczność. 

„Za Wolność

Za wolność

Za wolność

Za wolność

Męczennicyyy!!!

Męczennicyyy!!!

wstań i walcz wyjdź i krzycz

daj im znak

zerwij smycz

wstań i walcz wyjdź i krzycz

daj im znak zerwij smycz.”

 Fragment tekstu „Za Wolność” słowa: Robert ‘Litza’ Friedrich, Przemysław ‘Hans’ Frencel.

Po krzepiącej dawce rocka następna była recytacja przez Olgierda Łukaszewicza wiersza Czesława Miłosza „Któryś skrzywdziłeś”

„Nie bądź bezpieczny. Poeta pamięta

Możesz go zabić – narodzi się nowy.

Spisane będą czyny i rozmowy.”

Fragment wiersza „Któryś skrzywdziłeś” słowa: Czesław Miłosz

  źródło: internet

Po dawce poezji przyszedł czas na oryginalne widowisko zespołu De Press, który wykonał „Idą   pancry na ”Wujek”. Lider zespołu  Andrzej Dziubek urozmaicał widowisko kaskadami iskier sypiącymi się z pod szlifierki.

 

„Przyszli nocą w uśpiony dom

Zabierali nas chyłkiem jak zbóje

Drzwi zamknięte otwierał łom

Idą, idą pancry na wujek”

 Fragment utworu „Idą pancry na Wujek” słowa: Maciej Bieniasz

 De Press wykonał jeszcze patetyczny, piękny utwór „Suplikacja Święty Boże, Święty mocny”

W tym samym czasie krążyć zaczął wojskowy śmigłowiec, wkroczyło ZOMO wjechał opancerzony wóz, była pirotechnika niestety te atrakcje były nie widoczne dla uczestników koncertu, nie było też żadnego telebimu który pokazywałby na żywo co się dzieję przy gmachu kopalni.     

  źródło: internet

Przedostatni na scenie pojawił się Muniek Staszczyk znany z T. Love wraz z zespołem Y Band Janusza Yaniny Iwańskiego.  Wykonując przejmujący utwór „Górnicy”

 „… ich było tylko siedmiu

mieli za broń zniszczone pracą ręce

górniczy drelich, wiarę w Boga.

Nic więcej…”

Fragment utworu „Górnicy” słowa: Tomasz Jastrun

 Idealnym zwieńczeniem prezentacji multimedialnej była  „Wróżba” Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Pawła Kukiza . Tekst jest smutną puentą, obnaża szarą rzeczywistość z pozorną wolnością i przede wszystkim sprawiedliwością.

  źródło: internet

„Kary nie będzie dla przeciętnych drani.

A lud ofiary złoży nadaremnie.

Morderców będą grzebać z honorami

Na bruku ulic nędza się wylęgnie” fragment utworu „Wróżba” słowa: Jacek Kaczmarski

 Nie zapominajmy o tym męczeńskim poświęceniu, heroicznej walce górników z specjalnym plutonem ZOMO gdzie na miejscu zginęło 6 górników: Józef Czekalski, Krzysztof Giza, Ryszard Gzik, Bogusław Kopczak, Zbigniew Wilk i Zenon Zając. 3 zmarło w szpitalu: Tego samego dnia zmarł Andrzej Pełka. 2.01. 1982 zmarł Joachim Gnida, 25.01.1982 zmarł Jan Stawiński, 23 górników odniosło rany.

 

Na koniec na telebimie wyświetlony został krótki napis potwierdzający słowa „Wróżbę” Jacka Kaczmarskiego

 „Po mimo upływu 30 lat mocodawcy zbrodni pozostają bezkarni.”

Artykuł zamieszczony był w portalu Dąbrowiak.eu

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura