43 obserwujących
1402 notki
829k odsłon
  812   0

Grzegorz Schetyna: Nie chcę być liderem opozycji, chcę wygrać wybory

Rozmawia Marcin Celiński.

[MC] Zacznijmy od wystąpienia z 7 kwietnia. Zapowiada Pan Akt Odnowy Demokracji, czyli pewien pakiet ustaw, który ma naprawić szkody wyrządzone przez PiS. Czy to jest pomysł na taką prostą restaurację, taki prosty powrót status quo ante? Jakie ustawy mają być zmienione w ramach tego aktu?

[GS]: To jest symbol powrotu do uznanego na świecie kanonu demokracji parlamentarnej, do kanonu państwa prawa, państwa praworządnego, w którym polityka funkcjonuje w zgodzie z konstytucją. Teraz jesteśmy od tego odlegli. (…)

Oczywiście to nie wypełnia wielkiego oczekiwania obywateli i wielkiego pytania jaka będzie Polska po PiSie. To jest tylko pierwszy krok, ale zasadniczy krok. Dlatego powiedziałem o tym w pierwszej kolejności. Nie ma wątpliwości – by państwo odbudować w sensie politycznym, organizacyjnym, konstytucyjnym, moralnym, trzeba zrobić ten krok. To państwo musi znów funkcjonować jako trwała konstytucyjna demokracja, jako… nie lubię używać słowa „demokracja liberalna”, bo to jest zawężające. Ale określenie państwo prawaidealnie tu pasuje. I to jest ten pierwszy krok, który należy zrobić.

Mamy w tej chwili taki stan jaki mamy, zdaje się, że było 6 czy 7 nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Mamy budzący wątpliwości skład Trybunału. W jaki sposób można go jednym aktem anulować? W jaki sposób mieć tych sędziów „właściwych”?

(…) To nie jest wyłącznie problem partii, która wygra wybory. Nie jestem demiurgiem, i nie chcę nim być jako szef Platformy, partii, która – wierzę – wygra następne wybory. W jaki sposób doprowadzić do status quo ante,w jaki sposób wrócić do zasad konstytucyjnych w państwie? Łamiąc prawo? Jest to w końcu obowiązujące prawo, nawet jeśli zostało przyjęte z wadami prawnymi, ze złamaniem Konstytucji…

Uważam, że w tej sytuacji musi powstać nadzwyczajna komisja prawna, która będzie się składać, z największych autorytetów w kwestiach legislacji, ale także moralnych. Z byłych prezesów Trybunału Konstytucyjnego, sądów, akademików…

Ale ona ma powstać dopiero po wyborach, które Wy wygracie?

(…)Taka komisja to prawnicy, autorytety, nie politycy, ale właśnie wybitni konstytucjonaliści, z wielkim doświadczeniem, także i sędziowie Trybunału Konstytucyjnego czy Sądu Najwyższego, którzy muszą przygotować konstrukcję powrotu do stanu Rzeczypospolitej „sprzed PiS”.

Trochę bym widział to w porównaniu – szukając analogii historycznych – do tych komisji, które były powoływane w różnych instytucjach dla ujednolicenia prawa po 1918 roku. Prawodawstwo i systemy prawne trzech zaborów musiały być ujednolicone by zbudować fundament państwu prawa. I to znalazło odbicie w Konstytucji Marcowej i w następnych krokach. Jest to zadanie, którego nie powinni wykonywać politycy.Zadaniem polityków jest wygrać z PiS-em, otworzyć drogę powrotu do normalności.A jak to będzie potem prowadzone, musi stać się wspólnym wyzwaniem dla wszystkich, także dla elit.

Ale czy politycy, po to żeby wygrać, nie muszą przed wyborami powiedzieć jak?

(…)Uważam, że moją rolą, jako polityka, jest przede wszystkim wygrać z PiS-em. Nie jestem jak Kaczyński. Nie będę narzucał nikomu planu dzisiaj. Uważam też, że rozmowy o Polsce po PiS-ie, najpierw muszą przeprowadzić autorytety, specjaliści i eksperci od spraw społecznych czy gospodarczych. Doceniam i szanuję debatę, która się odbywa w niektórych mediach, piszących teraz scenariusz po 2019, czy 2020 roku. Przysłuchuję się jej bardzo uważnie.

Ważne jest, by w tej pierwszej fazie szukać modelowego i trwałego ustroju na „po”, także po to, żeby nie wrócił koszmar rządów PiS. (…)

(…) Czy PiS wygrał dlatego, że zaproponował 500+ i tym podobne programy, czy może PiS wygrał, bo zdiagnozował szereg problemów – na przykład problem sądownictwa, które Polaków bolą i gdzie oczekiwali zmian.

PiS im nie przedstawił gotowych recept, pisze je po wyborach. Także chce Pan po wyborach pisać te programy? Zaczynam się bać, bo PiS po wyborach wyjaśnił, że wymiar sprawiedliwości zamierza uzdrowić zniesieniem trójpodziału władzy). Wolałbym, poza diagnozą problemu mieć informację o receptach, kierunku, w którym partia będzie chciała podążać.

Po pierwsze na dwa i pół roku przed wyborami – nie obwieszczę przecież kompleksowego, już gotowego programu, chociażby dlatego, że wiele się jeszcze w Polsce może zmienić. Po drugie, trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, że nie tylko PiS wygrał, przede wszystkim w 2015 r Platforma przegrała. Przegrała z różnych powodów. Także z tego, że ludzie oczekiwali zmiany. Ale PO nie przegrała przecież dlatego, że ludzie chcieli reformy sądów. Ludzie byli zmęczeni Platformą, zmęczeni tzw. ciepłą wodą i dali się przekonać populistom. Byli po prostu skłonni do wybrania kogokolwiek, byle nie PO.

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka