43 obserwujących
1402 notki
829k odsłon
  65   0

www.PokojwGruzji.pl


Wystartowała nowa inicjatywa, której celem jest moblilizacja opinii publicznej w sprawie zapewnienia trwałego pokoju w Gruzji poprzez wywieranie presji na instytucje międzynarodowe. Zapraszamy na stronę www.pokojwgruzji.pl. Tutaj można złożyć podpis pod naszą inicjatywą. Organizatorami są Fundacja Projekt: Polska i Stowarzyszenie Młode Centrum.

Pomóżmy zapewnić trwały pokój w Gruzji. Napiszmy do międzynarodowych instytucji.

Tragiczna sytuacja w Gruzji wymaga rozważnego działania i stworzenia trwałych rozwiązań, które będą w stanie zagwarantować pokój u naszych kaukaskich przyjaciół. To odpowiedzialne zadanie dla wszystkich Europejczyków, a w szczególności Polaków.

Gdzie widzimy problem?

Jedną z zasadniczych przyczyn, które doprowadziły do tragicznej wojny na terenie Gruzji były decyzje społeczności międzynarodowej. Od pierwszej połowy lat 90tych w gruzińskich prowincjach Osetii Południowej oraz Abchazji, jako międzynarodowe siły pokojowe stacjonowały wojska rosyjskie. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Organizacja Narodów Zjednoczonych oraz Unia Europejska sankcjonowały stan prawny, w którym mandat sił pokojowych posiadała jedna z faktycznych stron konfliktu.

Jak zapewnić pokój w Gruzji?

Konflikt zbrojny na taką skalę nie byłby możliwy gdyby na terenie Osetii Płd. i Abchazji stacjonowały silnie, międzynarodowe siły pokojowe złożone z oddziałów państw neutralnych wobec konfliktu. Niezależnie od wszelkich rozwiązań politycznych na tereny Osetii Południowej oraz Abchazji muszą wkroczyć neutralne wojska pokojowe, posiadające mandat OBWE i ONZ, które trwale zagwarantują bezpieczeństwo ludności cywilnej.

WEJDŹ NA STRONĘ

PODPISZ SIĘ POD LISTEM DO OBWE, ONZ i UE.

 

 

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie

Rada Bezpieczeństwa ONZ

Rada Europejska

Apel o wysłanie międzynarodowych sił pokojowych do Osetii Południowej i Abchazji

Zwracamy się z apelem o pozbawienie wojsk rosyjskich mandatu sił pokojowych OBWE w gruzińskiej Osetii Południowej oraz mandatu ONZ w gruzińskiej Abchazji. Wojska jednego z Państw zaangażowanych w konflikt nie mogą mieć statusu rozjemców pilnujących pokoju. Uważamy za niezbędne wysłanie do Gruzji na terytorium Osetii Południowej oraz Abchazji neutralnych, międzynarodowych sił pokojowych.

Utrzymanie obecnego stanu rzeczy uniemożliwia długofalowe rozwiązanie konfliktu w Osetii Południowej i Abchazji, nie służy autorytetowi OBWE oraz ONZ i powinno się spotkać ze zdecydowaną reakcją tych organizacji oraz Unii Europejskiej.

Wojna w Gruzji pociągnęła za sobą setki ofiar (głównie cywilów) a tysiące zmusiła do opuszczenia swoich domów. Musimy zrobić wszystko, żeby się nie powtórzyła. Trwałe rozwiązanie konfliktu w poszanowaniu integralności terytorialnej Gruzji musi być strategicznym celem wspólnoty międzynarodowej.

Lubię to! Skomentuj10 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale