6 obserwujących
166 notek
106k odsłon
  632   0

Mysz z mikroskopem na głowie

Naukowcy z Uniwersytetu Stanford opracowali miniaturowy mikroskop, który pozwala na badania połączeń neuronowych w mózgu. Został on zaprojektowany w celu poszerzenia wiedzy o tym, jak działa system nerwowy oraz jakie zmiany zachodzą w przypadku jego uszkodzenia. Niewielkie urządzenie waży mniej niż 2 gramy i jest w pełni przystosowane do obserwacji fluorescencyjnych markerów stosowanych do badania aktywności neuronów, czy obecności białek w komórkach. Przy budowie mikroskopu zastosowano najnowsze osiągnięcia w dziedzinie optoelektroniki: małe, ale bardzo jasne diody LED, przetwornik obrazu o niewielkich rozmiarach i dużej czułości, wykonany w technologii CMOS. Całość zamknięta jest w małej, szczelnej obudowie o objętości 2,4 cm3. Mikroskop daje możliwość obserwacji pola o wymiarach 600*800 μm.
Pierwsze badania z wykorzystaniem nowego mikroskopu zostały wykonane na laboratoryjnych myszach. Udało się zaobserwować procesy zachodzące w mózgu, również te słabo zbadane, a odpowiedzialne za proces sterowania ruchem.

 

Mikroskop zajmujący opuszek palca pozwala na obserwację działania mózgu
(źródło: Uniwersytet Stanford)
 
 
Mikroskop wykorzystuje zjawisko fluorescencji, która jest źródłem obrazu obserwowanego przez badacza - obserwowany obiekt jest wstępnie barwiony, a następnie oświetlany promieniami wzbudzającymi fluorescencję (zwykle światłem ultrafioletowym).
 
Schemat przedstawiający budowę mikroskopu
(źródło: Uniwersytet Stanford)
 
 
Widok pojedynczego neuronu po wstrzyknięciu barwnika fluorescencyjnego
(źródło: www.britannica.com)
 

 

Miniaturowy mikroskop może przynieść rewolucję w diagnozowaniu chorób neurologicznych. Mała waga i niewielkie rozmiary pozwalają na instalację urządzenia na zwierzętach, które nie tracą swobody ruchu. Pozwala to zgłębić wiedzę o ośrodkach mózgu sterujących funkcjami motorycznymi.
Mikroskop może pełnić funkcje diagnostyczne. Jest urządzeniem, którego użycie nie ogranicza się tylko do laboratorium, może współpracować ze zwykłym laptopem, a wyniki mogą być transmitowane do laboratorium. Ważnym czynnikiem jest niski koszt produkcji urządzenia (szacowany na 10 USD), dzięki czemu może ono trafić do najbiedniejszych krajów, zwiększając szanse na odpowiednią diagnostykę.

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale