Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
275
BLOG

Nowy wymiar Internetu i nie tylko - co zostawił po sobie rok 201

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 0

W jakim kierunku rozwija się rynek? Jakie technologie mają największe szanse na rozwój? Przedstawiamy 5, opisywanych w Informatorach, najważniejszych trendów technologicznych, o których w naszym odczuciu, będziemy słyszeć wiele dobrego w następnych latach.

1. Internet rzeczy, czyli system nerwowy naszej planety
Internet of Things (IoT) to wizja, w której przedmioty codziennego użytku komunikują się z użytkownikiem i między sobą za pomocą Internetu, podczerwieni, czy fal radiowych. Odpowiednio zaprogramowane urządzenia stają się na swój sposób inteligentne i będą myślały za nas – lodówka zrobi zakupy, klimatyzacja włączy się bazując na lokalnych czujnikach lub danych pogodowych pobranych z serwisów internetowych. Przykłady można mnożyć - pewnym jest, że technika ta, pomimo działania w tle codziennego życia ludzi, przeniknie w większość jego aspektów. Pole działania IoT jest ograniczone tylko wyobraźnią producentów podłączanych do niego urządzeń.
 
 
 
Zgodnie z definicją Cisco, IoT narodził się w roku 2009 - w momencie, gdy liczba urządzeń podłączonych do Internetu przekroczyła liczbę żyjących na Ziemi ludzi. Jednak rok 2012, to rok, w którym producenci, światowi potentaci rynku IT, czy nawet konsumenci zaczęli uświadamiać sobie potencjał tego ciągle rodzącego się trendu.
 
 
2. Cloud computing, czyli przetwarzanie w chmurze
Cloud computing to model dostarczania usług i rozwiązań IT poprzez sieć internetową. Komputery klienckie mają możliwość stałego dostępu do zasobów oraz mocy obliczeniowej serwerów na całym świecie. Funkcjonalność ta jest rozumiana jako usługa (dająca wartość dodaną użytkownikowi) oferowana przez dane oprogramowanie (oraz konieczną infrastrukturę). Oznacza to eliminację konieczności zakupu licencji czy instalowania i administracji oprogramowaniem. Zaletami są: oszczędności związane z przeniesieniem mocy obliczeniowej z klientów na serwer, łatwość dostępu do usług ("wszędzie i na wszystkim") oraz poprawa bezpieczeństwa.
 
 
3. Sterowanie dotykiem, gestem i słowem
Rynek ekranów dotykowych rośnie w bardzo szybkim tempie - znacznie szybszym niż rynek typowych ekranów. Dużą jego część stanowią smartphone'y oraz tablety, a o wzroście popularności "obsługi dotykiem" świadczy chociażby nowy system operacyjny - Windows 8. System zaprojektowany został z myślą o laptopach wyposażonych właśnie w tego typu ekrany.
 
Typowym staje się również sterownie urządzeniami za pomocą głosu. Oprogramowanie do obsługi głosu już nie tylko rozpoznaje mowę, ale też potrafi ją zrozumieć. Przykładem jest oprogramowanie Siri z Apple. Programy takie stosuje się nie tylko w smartphone'ach. Na tegorocznych targach CES zaprezentowano funkcje rozpoznawania mowy wykorzystywane w telewizorach, laptopach oraz pilotach zdalnego sterowania.
 
 
 
 
4. Szybkie bezprzewodowe transmisje strumieniowe
Sieć LTE/4G oferuje rewolucyjną prędkość mobilnego Internetu (prędkość pobierania do 150 Mb/s). Technologia umożliwia użytkownikom ultraszybki dostęp do serwisów z multimediami oraz grami w Internecie. Dzięki LTE oraz popularnym aplikacjom strumieniowym - obejrzenie filmu, czy programu w dobrej jakości poza domem przestało stanowić problem. Pojawiły się już pierwsze smartphon'y z wbudowanym modemem LTE.
 
 
 
 
 
5. Rynek telewizyjny zaczyna przenosić się do Internetu
Transmisja strumieniowa wykorzystująca Internet zamiast dedykowanej sieci charakteryzuje się otwartością i uniwersalnością, może być odbierana na wszystkich urządzeniach, które pozwalają na korzystanie z Internetu (komputery, telefony, telewizory wyposażone w kartę sieciową). Rok 2012 był pod tym względem dość rewolucyjny. Niemal każdy wyprodukowany odbiornik telewizyjny posiada możliwość podłączenia do sieci, oferując przy tym dostęp do serwisów wideo na życzenie oraz portali społecznościowych. Wprowadzenie Internetu do telewizora to również zyskujące na popularności techniki takie, jak: HbbTV (telewizja hybrydowa), czy "Second Screen", czyli uzupełnienie treści telewizyjnych o aplikacje multimedialne wyświetlane na drugim ekranie (tablecie, smarpthone'ie, laptopie, itp.)
 

 

Czy w roku 2013 obserwować będziemy szybki rozwój przedstawionych wyżej trendów? Czy dołączą do nich nowe - o równie dużym potencjale, mogące wpłynąć na kształt świata techniki, multimediów a nawet zmienić nasze życie codzienne? Z całą pewnością - tak.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie