Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN
696
BLOG

Naukowcy IBM: "Jesteśmy o krok od wielkiego przełomu..."

Informator TV-Sat CCTV WLAN Informator TV-Sat CCTV WLAN Technologie Obserwuj notkę 1

Komputer wykonujący obliczenia 100x szybciej, niż dzisiejsze najszybsze maszyny? To nie mrzonka, a bliska przyszłość. Grupa naukowców IBM pracujących w specjalnym zespole U.S. Defense Advanced Research Projects Agency (w skrócie DARPA) z powodzeniem zastosowała światłowody do przesyłu danych pomiędzy podzespołami i mikroelementami wchodzącymi w skład komputerów, uzyskując przepustowość 25 Gb/s. W chwili obecnej żadna magistrala oparta na przewodnictwie elektrycznym nie jest w stanie zbliżyć się nawet do wydajności na tym poziomie.

Czy pojęcie "światłowodowego układu scalonego" zaistnieje w przyszłości?
[www.optics.org]
 
 
Zastosowanie tradycyjnych, szybkich obwodów układów scalonych tworzonych w technologii 32 nm SOI (ang. Silicon on insulator) CMOS, pozwalających na maksymalne przyspieszenie pracy tranzystorów przy minimalnym poborze prądu, wraz z typowym dla techniki światłowodowej przesyłem informacji "laser VCSEL – fotodetektor" zaowocowało stworzeniem wysoce wydajnego i energooszczędnego systemu. Efektem prac jest zwiększenie wydajności o 66% przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię o 50%.
 
Superkomputery przyszłości mają pomóc naukowcom we wszystkich dziedzinach. Zakładane moce obliczeniowe powinny być w stanie przetworzyć w krótkim czasie ogromne ilości danych umożliwiając symulacje takich zjawisk jak globalna pogoda, zjawisk zachodzących w komórkach żywych organizmów czy tych związanych z inżynierią nanostruktur nowych materiałów.
 

Osiągnięcie poziomu obliczeniowego komputerów mogących analizować tak złożone dane ("exascale computing") zakładane jest na 2020 rok. W zeszłym tygodniu na międzynarodowej konferencji OFC/NFOEC (ang. Optical Fiber Communication Conference and Exposition/National Fiber Optic Engineers Conference) w Kalifornii miała miejsce prelekcja Jonathana E. Proesela, członka grupy prowadzącej badania w IBM: "35 Gbps połączenia fotoniczne oparte na technologii VCSEL wykorzystywane w obwodach 32-nm SOI CMOS", na której został omówiony zakres prowadzonych badań i ich wyniki. Co ciekawe podczas tej samej konferencji inżynierowie innego potentata amerykańskiego rynku telekomunikacyjnego - AT&T, przedstawili projekt dotyczący przesyłu danych z prędkością 400Gb/s na odległości 12000 km. Obie skrajnie różne koncepcje wydają się niezwykle ważne dla przyszłości rynku telekomunikacyjnego - zarówno transmisja na tysiące kilometrów, jak i ta dotycząca przesyłu danych na kilkumilimetrowym obwodzie z wykorzystaniem kilku miliwatów wydają się być milowymi krokami dla tej branży.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie