Sgt. Alexander Rector CC BY-ND 2.0
Sgt. Alexander Rector CC BY-ND 2.0
Instytut Wolności Instytut Wolności
604
BLOG

6% PKB na armię, nowa rezolucja ws. Krymu i wyborcza ofensywa Poroszenki

Instytut Wolności Instytut Wolności Ukraina Obserwuj temat Obserwuj notkę 16

Ukraina wydaje na obronność równowartość 6% swojego PKB

27 września Petro Poroszenko uczestniczył w uroczystości oficjalnego przekazania stronie ukraińskiej dwóch kutrów patrolowych typu Island wykorzystywanych w przeszłości w amerykańskiej Coast Guard. Te, jak na ukraińskie warunki, zaawansowane technicznie okręty mają wzmocnić ochronę wybrzeża, poważnie osłabioną po wydarzeniach na Krymie z 2014 r. Czynności związane z amerykańską darowizną (m.in. zmiana ukraińskiego prawa) trwają już cztery lata i szacuje się, że okręty ostatecznie trafią na Ukrainę w sierpniu i wrześniu przyszłego roku.

Uroczystość stała się okazją do podkreślenia znacznego wysiłku finansowego, jaki ponosi obecnie Ukraina w związku z konfliktem wojskowym z Rosją Jak podkreślił Petro Poroszenko, obecnie jego państwo wydaje na obronność równowartość niemalże 6% swojego PKB, a więc trzykrotnie więcej niż są zobowiązane wydawać państwa członkowskie NATO. Prezydent stwierdził również, że armia ukraińska skutecznie zatrzymuje rosyjską agresję, walczy o wolność i demokrację oraz „faktycznie wykonuje funkcję wschodniej flanki NATO”.

W ukraińskim budżecie na 2019 r., na wydatki związane z obronnością przewidziano przeszło 200 mld hrywien, a więc o 23 mld więcej niż w roku bieżącym. W rzeczywistości kwota przekracza zatem równowartość ponad 5% PKB.

Na podstawie: UkrInform, Dzerkalo Tyżnia (I), Dzerkalo Tyżnia (II)


Piosenkarz-polityk przedstawia swoją koncepcje na zmiany w sądach

 „Najważniejszą reformą dla Ukrainy są zmiany w sądownictwie” – twierdzi Swiatosław Wakarczuk – kultowy ukraiński muzyk, który może wystartować w wyborach prezydenckich. Jego ambicje polityczne potwierdza kolejny artykuł, w którym przedstawia pomysły na politykę wewnętrzną: dokładniej główne zasady proponowanej przez niego

reformy sadownictwa. Wakarczuk twierdzi, że zmiany w tym obszarze doprowadzą do pozbawienia oligarchów jednego z najważniejszych instrumentów wpływu na politykę.

Pierwszym punktem jego programu jest pełna wymiana składu sędziowskiego. Ma być to możliwe jedynie, gdy obecni sędziowie nie będą mieli wpływu na wybór nowych. Obecnie organy nadzorujące proces rekrutacji sędziów, tak czy inaczej są uzależnione od starych sędziów. Wakarczuk proponuje, by proces rekrutacji sędziów był kontrolowany przez międzynarodowych ekspertów, wolontariuszy i działaczy społecznych. Drugim warunkiem reformy miałoby być zapewnienia zaufania ukraińskich i zagranicznych przedsiębiorców do ukraińskich sądów. W tym celu Wakarczuk proponuje zaproszenie zagranicznych sędziów do rozpatrywania niektórych rodzajów spraw na Ukrainie, szczególnie gospodarczych. Trzecim punktem wymienionym przez muzyka jest stworzenie warunków, w których sędziowie będą bali się angażować w korupcję.

Wakarczuk to lider zespołu Okean Elzy, od lat zaangażowany społecznie, w latach 2007-08 deputowany do Rady Najwyższej. Warto zauważyć, że wciąż nie ogłosił on swojej decyzji, co do udziału w wyborach prezydenckich, chociaż na ostatnim wystąpieniu na konferencji YES w Kijowie podkreślił, że Ukraina potrzebuje nowych ludzi w polityce. W aktualnych sondażach zajmuje miejsce w pierwszej piątce, z poparciem 5-7%.

Żródło: Ukrainśka Prawda


Armia, język, wiara – Poroszenko rusza do wyborczej ofensywy

„Chcemy razem budować zdolną do walki armię. Przywrócimy ukraińskiej cerkwi godne miejsce w światowym prawosławiu. Wzmocnimy ukraiński język – element siły i sukcesu naszego narodu. (…) Armia, język, wiara – to nie hasło. To formuła ukraińskiej tożsamości” – mówił Poroszenko podczas przemówienia w Radzie Najwyższej.

Wystąpienie to stanowiło swoistą prezentację jego programu wyborczego oraz pewnego rodzaju odpowiedź na „Nowy Kurs Ukrainy” Julii Tymoszenko. Wybranie przede wszystkim kwestii tożsamościowych na główne linie kampanii wydaje się być krokiem w walce o elektorat środowisk patriotycznych, mieszkańców centralnej i zachodniej Ukrainy oraz osób zaangażowanych w Euromajdan i wojnę z Rosją.

Jako priorytetową kwestię Poroszenko wymienia obronność: wzmocnienie finansowania armii i pensji wojskowych, modernizację sił zbrojnych w kierunku standardów NATO i symboliczną desowietyzację wojska.

Jeśli chodzi o politykę zagraniczną Poroszenko mówił o współpracy z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. Warto zwrócić uwagę, że jako pierwszą wymienił UE, a do USA odniósł się przede wszystkim w kwestiach bezpieczeństwa, zwracając uwagę na problem narastających przeciwności na arenie międzynarodowej: „Nie mogą nie martwić nas rozbieżności między kluczowymi uczestnikami handlu światowego” – powiedział.

W kwestii Donbasu Poroszenko pozostaje przy koncepcji misji pokojowej ONZ, ale korzystając z okazji poruszania tego tematu, próbował pozycjonować się jako jedyny, który będzie walczył o interesy ukraińskie w przeciwieństwie do swoich konkurentów, a szczególnie Julii Tymoszenko. Prezydent przedstawił niebezpośrednie sugestie, że była premier działa pod wpływem Kremla. Aluzje do niej padły również przy omawianiu systemu politycznego. „Ktoś kamufluje autorytaryzm pod <>” – powiedział Poroszenko wyraźnie odnosząc się do propozycji swojej konkurentki. Sam natomiast opowiada się za utrzymaniem systemu parlamentarno-prezydenckiego.


Hrycenko, Sadowyj i Wakarczuk zmarnują czas, jeśli pójdą na wybory oddzielnie – twierdzi Wiktor Bałoha

Jeden z najbardziej wpływowych polityków czasów Juszczenki, Wiktor Bałoha, zaprzecza plotkom, jakoby miał zostać szefem sztabu kampanii wyborczej Anatolija Hrycenka (b.ministra obrony, zajmującego drugie/trzecie miejsce w ostatnich sondażach).

W wywiadzie dla „Ukraińskiej Prawdy”, Bałoha wyjaśnił, że nie ma zamiaru obejmować tego stanowiska, ale jest gotowy wspierać Hrycenkę podczas kampanii wyborczej. Oprócz tego, Bałoha powiedział, że Hrycenko, Sadowyj (mer Lwowa) i Wakarczuk (piosenkarz z ambicjami politycznymi) mają szanse na sukces, tylko, gdy pójdą na wybory jako jeden zespół.

„Muszą wyjaśnić między sobą, kto będzie prezydentem, kto premierem, a kto przewodniczącym parlamentu. Gdyby tych trzech polityków pracowało razem – taki ukraiński projekt miałby szansy na zwycięstwo. Jeśli pójdą oddzielnie – to będzie to po prostu marnowanie czasu” – powiedział Bałoha.

Wiktor Bałoha w latach 2006-2009 pełnił funkcje szefa sekretariatu prezydenta Wiktora Juszczenki, będąc odpowiedzialny za komunikację między prezydentem, premierem a parlamentem. Obecnie jest posłem parlamentu ukraińskiego. Rodzina Bałohów to jeden z najbardziej wpływowych klanów na Zakarpaciu.

Żródło: Ukrajinśka Prawda


Nowy projekt rezolucji ws. Krymu w przygotowaniu

Do końca roku ukraińskie MSZ ma przygotować nowy projekt rezolucji ws. Krymu, która ma być następnie poddana głosowaniu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. W nowym dokumencie Rosja ma być określona jako „państwo-okupant”. Co istotne, ma być w nim poruszona kwestia ukraińskich więźniów politycznych, zatrzymanych w Rosji. W czasie odbywającej się pod koniec września 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego Prezydent Ukrainy wezwał również wspólnotę międzynarodową, aby podjęła wysiłek reformy Rady Bezpieczeństwa ONZ. Poroszenko uznał za niedopuszczalne, aby w RB zasiadało państwo, które „wykorzystuje prawo weta nie w celach zapewnienia pokoju i stabilności, ale w celu uniknięcia odpowiedzialności za dokonane czyny”.

Poroszenko przekazał też sekretarzowi generalnemu ONZ notę o rozwiązaniu podpisanej między Kijowem a Moskwą w 1997 r. umowy o przyjaźni, współpracy i partnerstwie. W związku z tym, że Ukraina zrezygnowała z możliwości jej przedłużenia, zapisy umowy wygasną z końcem marca 2019 r.

Na podstawie: Unian

Polska wygrywa z Ukrainą na szachowej olimpiadzie

Drużyny Polski i Ukrainy spotkały się na półmetku (6. runda) rozgrywanej w Batumi (Gruzja) olimpiadzie szachowej. Choć żadna z reprezentacji nie była zaliczana do grona ścisłych faworytów turnieju (stawiano przede wszystkim na USA i Rosję), to przed przystąpieniem do pojedynku zarówno Polska, jak i Ukraina (a w dodatku Czechy i Azerbejdżan) prowadziły w zawodach z kompletem zwycięstw. Polska wygrała wynikiem 2.5–1.5, co oznacza, że zadecydowało zwycięstwo w jednej partii, podczas gdy trzy pozostałe zakończyły się remisami. Najlepszy obecnie szachista polski Jan-Krzysztof Duda pokonał najwyżej notowanego, doświadczonego Ukraińca – Wasyla Iwanczuka. Obie reprezentacje mają szanse na medale – zwłaszcza Polska, która rundę wcześniej pokonała faworyzowaną Rosję.

Na podstawie: Chess24.com


Przygotowali:

Maciej Piotrowski – ekspert Instytutu Wolności ds. Ukrainy, członek redakcji „Polski w Praktyce”, tłumacz z języka ukraińskiego.

Tomasz Woźniak – absolwent prawa, pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Anastazja Kotenko – studentka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim, wolontariuszka w UNICEF Student Team

Oleksandr Szewczenko – student studiów podyplomowych Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Absolwent Wydziału Stosunków Międzynarodowych na Odeskim Uniwersytecie Narodowym oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Instytut Wolności jest niezależnym od partii politycznych think tankiem nowej generacji, założonym przez Igora Janke, Dariusza Gawina i Jana Ołdakowskiego. Zapraszamy na stronę Instytutu Wolności.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka