Blog
obywatel do obywateli
Kazimierz Wóycicki
Kazimierz Wóycicki historyk, politolog, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego. www: kazwoy.wordpress.com
16 obserwujących 133 notki 275296 odsłon
Kazimierz Wóycicki, 14 grudnia 2013 r.

Kijow - majdan zyje

 (Pisze na klawiaturze bez polskich znakow) Kto nie widzial majdanu ten nie potrafi sobie tego wyobrazic. Entuzjazm i zaangazaowanie tej ogromnej, wciaz falujacej, przez cala dobe czuwajacych ludzi jest niezwykla. Pobyt w tym tlumie, przyjaznym i zyczliwym, swietujacym swoja wolnosc mimo wielkich zagrozen, winno kazdego leczyc wobec jakichkolwiek uprzedzen wobec Ukraincow. Kto nie rozumie ich pragnienia wolnosci, jakiemu daja wyraz dzisiaj ten moim zdaniem, ma zawezone wyobrazenie o wolnosci. Majdan jest to przezycie ogromne i musze wyznac, ze potafie je porownac jedynie z przezyciami podczas pierwszej wizyty Jana Pawla II w Polsce. Z niczym wiecej.

Radosc laczy sie tu ze strachem i z perspektywa mozlwiej tragedii. Nikt jednak nie bedzie mogl wykreslic i zatrzec tego co tutaj sie zdarzylo i wciaz sie dzieje. Mniej istotna jest aktualna analiza polityczna (choc wszedzie sie o tym mowi), wazne jest przezycie, ktore dla spoleczenstwa ukrainskiego z cala pewnoscia zostanie czyms trwalym. Przez ostatnie 8 dni analizowalem zdarzenia polityczne w Kijowie, kiedy tu sie wreszcie znalazlem i zobaczylem na wlasne oczy, zrozumialem, ze chodzi o cos znacznie wiecej.

Nie wiadomo co zdarzy sie dzis w nocy. Wielu mowi o mozliwiej interwncji silowej. Szalona zyczliwosc wobec Polski i Polakow. Nikt tu nie zauwaza jakis tam roznic miedzy polskimi politykami. Jechalem z lotniska z grupa przypadkowo spotkanych Ukraincow. Mowili - my bylismy czescia Rzeczpospolitej. Nie maja zadnych kompleksow, pretensji czy zalow wobec Polakow, zwyczajnie cenia Polske, cenia sasiedztwo z Polska. To tez powinna byc lekcja dla wielu nad Wisla.

A wiec nie wiadomo co bedzie dzis w nocy. Postaram sie wytrwac jak potrafie nad dluzej wsrod tych niezwykle dzielnych, wspanialych ludzi.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Uważam, że nieustanna publiczna debata jest niezbędna dla demokracji. Potrzebny jest w niej szacunek do innych i ciągłe usiłowanie zrozumienia odmiennych poglądów. Polsce potrzebna jest dziś naprawa języka polityki. -------- Na moim blogu sam pilnuję porządku. Pod postami proszę o dyskusję na temat, o jakim tekst traktuje. Komentarze chamskie, zawierające personalne ataki i nie na temat będę usuwał. Wszystkich namawiam do pilnowania porzadku na swoich blogach. I zapraszam serdecznie do merytorycznej dyskusji. (cytat za Igorem Janke, gospodarzem Salonu24)

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @GEDON Pański sterotyp "Poroszenko jest oligarchą" Nie sądzę, bym mógł Pana o o...
  • @HELLA76 - Czy Zachód śpi? Jeśli Zachód śpi to, Putin zaraz przyjdzie też do Polski. Wobec...
  • @BOLAS1 Czy jest Pan tak głupi czy już jest pan agentem? Przecież ten Hudziec to najemnik...

Tematy w dziale