taknie0101 taknie0101
146
BLOG

Ogromne spadki kursu euro (EURPLN) - silna aprecjacja złotego na rynku walutowym trwa! Pyt

taknie0101 taknie0101 Gospodarka Obserwuj notkę 0

Złoty od okresu świątecznego zyskał do euro niecałe 2% i to pomimo umiarkowanego tempa zacieśniania polityki pieniężnej przez RPP. Natomiast oczekiwania co do poziomu docelowej stopy referencyjnej RPP, która według rosnących notowań FRA ma osiągnąć w tym roku 4%, sprzyjały tak silnej aprecjacji złotego. Spodziewamy się jednak niewielkiej korekty na kursie PLN w najbliższych dniach, ponieważ realne stopy procentowe pozostają mocno ujemne a rosną oczekiwania na umocnienie dolara w wyniku jastrzębich posunięć Fed-u, które mogą zostać zaakcentowane przez Jerome Powella już podczas wtorkowego wystąpienia przed amerykańskim Senatem.

W poniedziałek doszło do nieznacznego umocnienia dolara do euro ze względu na rosnące oczekiwania na podwyżkę amerykańskich stóp procentowych w I kwartale. Według narzędzia FedWatch grupy CME, będącego barometrem oczekiwań rynku na potencjalne zmiany stopy docelowej Fed-u, szansa na podwyżkę stóp procentowych w USA w marcu wzrosła do ponad 90%. Inwestorzy oczekują teraz na wtorkowe wystąpienie prezesa Fed-u przed senacką komisją bankową aby uzyskać dalsze wskazówki co do jastrzębich planów Rezerwy Federalnej. Dzień później poznamy natomiast dane o amerykańskiej inflacji CPI, która wzrosła w grudniu według przewidywań ekonomistów o ponad 7% r/r czyli najmocniej od 1982 r. Z drugiej strony ECB zacznie proces zacieśniania polityki pieniężnej znacznie później niż Fed, prawdopodobnie dopiero w 2023 roku, i to pomimo wzrostu grudniowej inflacji w strefie euro do ponad 5% r/r.

Na krajowym rynku stopy procentowej widzimy presję na wzrost krzywych dochodowości

Praktycznie cała krzywa IRS znalazła się na poziomie lub powyżej 4%. Również notowania obligacji 5- i 10-letnich przekroczyły ten psychologiczny poziom. Negatywny wpływ na wyceny instrumentów mogła mieć w poniedziałek decyzja banku centralnego Rumunii o podwyżce stóp i kolejne wypowiedzi przedstawicieli RPP sugerujące konieczność dalszego zaostrzania polityki pieniężnej. Dodatkowo obserwujemy też silną presją na wzrost rentowności na rynkach bazowych, co pośrednio ciągnie krzywe dochodowości w Polsce w górę.

https://www.fxmag.pl/artykul/ogromne-spadki-kursu-euro-eurpln-silna-aprecjacja-zlotego-na-rynku-walutowym-trwa-pytanie-brzmi-jak-dlugo
https://www.fxmag.com/

taknie0101
O mnie taknie0101

osoba prywatna

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka