1 obserwujący
123 notki
9997 odsłon
  157   0

Wiadomości krajowe: kolejne zapowiedzi podwyżek stóp procentowych. Krajowe magazyny gazu s

Stopa bezrobocia obniżyła się w kwietniu do 5,3% Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że liczba bezrobotnych obniżyła się w kwietniu o 22 tys. osób względem marca, a stopa bezrobocia do 5,3% z odpowiednio 5,4%. Oficjalne dane GUS dotyczące bezrobocia poznamy 25 maja. Nasza prognoza zakłada spadek stopy bezrobocia w kwietniu do 5,2%.

Kotecki z RPP widzi potrzebę dalszych podwyżek stóp. Nie wyklucza obniżki pod koniec 2023.

Zdaniem L. Koteckiego z RPP konieczne są dalsze podwyżki stóp procentowych, gdyż prognozy wskazują, że inflacja będzie rosła w najbliższych miesiącach. Członek Rady nie wykluczył obniżek stóp pod koniec 2023, przy czym będzie to zależało od skali podwyżek w tym roku oraz kształtowania się inflacji.

Nasz obecny scenariusz monetarny zakłada, że stopa referencyjna wzrośnie w obecnym cyklu podwyżek do 8,5%, natomiast obniżki w 2023 uważamy za mało prawdopodobne z uwagi na uporczywość inflacji.


Krajowe magazyny gazu są pełne, a gdybyśmy musieli tylko tych zapasów używać, to wystarczą one na ok. półtora miesiąca – powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych J. Sasin. Dodał, że ewentualne ograniczenia w dostawach gazu nie dotkną gospodarstw domowych. Dotychczas 45% gazu zużywanego w Polsce stanowi gaz z Rosji.

Nadal korzystna sytuacja płynnościowa budżetu państwa

Według wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów na koniec kwietnia na rachunkach budżetowych znajdowała się równowartość PLN87,5mld, wobec PLN94,5mld na koniec marca. Według stanu na koniec kwietnia do wykupu w 2022 pozostaje dług o wartości PLN84,7mld.


https://www.fxmag.pl/artykul/wiadomosci-krajowe-kolejne-zapowiedzi-podwyzek-stop-procentowych-krajowe-magazyny-gazu-sa-pelne 

https://www.fxmag.pl/artykul/kursy-walut-zaskoczenie-zobacz-ile-mozesz-zaplacic-za-waluty-pod-koniec-2022-oraz-w-2023-roku-co-z-dolarem-usdpln-euro-eurpln-oraz-eurodolarem-eurusd-prognoza-dla-rynku-forex

 https://www.fxmag.pl/artykul/czarne-chmury-nad-walutami-zobacz-prognozy-i-analizy-techniczne-dla-kursu-euro-do-zlotego-eurpln-euro-do-dolara-eurusd-dolara-do-zlotego-usdpln-funta-do-dolara-gbpusd-co-z-cena-zlota-i-ropy 

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale