1 obserwujący
140 notek
10k odsłon
  6   0

IRS: Wzrosty długich stawek w PLN blisko końca. Krótkie IRS mają ciągle istotną przestrzeń

Uważamy, że z stawki IRS nie w pełni wyceniły oczekiwaną przez nas ścieżkę stóp NBP. W szczególności rynki spodziewają się obniżek stóp już w przyszłym roku. To naszym zdaniem daje pole do wzrostu złotowych IRS od 30pb na długim końcu do 70pb w przypadku 2letnich stawek swap.

Długie złotowe stawki IRS silnie korelują z instrumentami np. w euro (por. górny wykres). Rynki zakładają, że w długim okresie stopy procentowe w Polsce będą musiały zbliżyć się do tych w strefie euro. W naszej ocenie pole do wzrostu długich swapów eurowych jest już niewielkie. Na rynkach panuje coraz mocniejsze przekonanie, że inflacja w głównych gospodarkach (np. USA) jest już na szczycie lub nawet po nim. To z kolei wskazuje, że bardzo trudno będzie o dalszy wzrost oczekiwań na podwyżki stóp Fed, czy EBC. Pojawiają się wręcz komentarze, że już obecnie wyceniana ścieżka stóp np. Fed może być zbyt wysoka, gdyż w połączeniu np. ze spadkami na tynkach akcji doszło do silnego zacieśnienia warunków finansowych. To będzie naszym zdaniem hamować wzrosty długich stawek swap w złotym, choć do końca cyklu podwyżek stóp NBP jest jeszcze daleko.


Inaczej wygląda jednak sytuacja z krótkimi stawkami swap w PLN. Kierują nimi głownie oczekiwania co do przebiegu ścieżki stóp NBP, a zdecydowanie mniej sytuacja na rynkach bazowych (por. dolny wykres). Dlatego też na przełomie roku obserwowaliśmy większy wzrost krótkich stawek IRS niż długich. Tu też kluczowe znaczenie mają oczekiwania na moment rozpoczęcia przez NBP obniżek stóp. Naszym zdaniem sytuacja w kraju (np. ekspansywna polityka fiskalna i bardziej trwałe powody wysokiej inflacji) oznaczają obniżki stóp później niż np. w USA, nie wcześniej niż w 2024. Z kolei rynek nastawia się na kalkę sytuacji w USA i zbyt szybkie obniżki stóp NBP.


https://www.fxmag.pl/artykul/irs-wzrosty-dlugich-stawek-w-pln-blisko-konca-krotkie-irs-maja-ciagle-istotna-przestrzen-do-wzrostu 

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale