Erevnitis istorias Erevnitis istorias
275
BLOG

80.-lecie obrony Finlandii przed agresją ZSRR - po co to było Stalinowi ?

Erevnitis istorias Erevnitis istorias Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

  Dzięki heroicznej  i mądrej  wojskowo  obronie swego  kraju  Finlandia  co prawda  utraciła sporą  cześć  terytorium,  ale  zachowała niepodległość.

Agresja  ZSRR  trwała  od  listopada  1939  do marca  1940  roku.

Oficjalna  wersja  historiografii  ZSRR/Rosji  mówi o tym , że  ZSRR był  wręcz  zmuszony  do rozpoczęcia   działań wojennych  ponieważ  Finlandia nie zaakceptowała pokojowych  propozycji  ZSRR , w skład których  wchodziła  wymiana  części  terytorium; tak aby  odsunąć granicę od Leningradu - rzekomo w  celu zapewnienia  bezpieczeństwa  Leningradowi.

Tylko że  ze strony  Finlandii  nic  ZSRR nie groziło; było to państwo  neutralne  i nie posiadało  sił zdolnych  do  zaatakowania  kogokolwiek, a tym bardziej  ZSRR. Armia  fińska  praktycznie nie posiadała  czołgów  a  lotnictwo  było bardzo  słabe; to ZSRR  był zagrożeniem dla Finlandii.Wystarczyło  prowadzić  taka politykę , aby  Finlandia  nie czuła się  zagrożona  i pozostała  neutralna.


 W jakim  więc  celu  ZSRR  zaatakował  Finlandię  w 1939  roku.

   Poniższą  hipotezę sformułowałem  już  kilka  lat  temu,   a potem znalazła ona potwierdzenie  w  dokumentach  a identyczną  opinię znalazłem  w artykule  na rosyjskim portalu:

https://rg.ru/2016/06/06/rodina-1940.html

 W kwietniu 1940  roku  odbyła  się narada  Najwyższego  Dowództwa  Armii  Czerwonej  z udziałem  Stalina , poświęcona  rezultatom  wojny zimowej.

Przez  długie  lata zapisy  z tej narady  były utajnione.

  Otóż jak to wynika  bezpośrednio  z wypowiedzi  Stalina ,   ta wojna  była mu potrzebna,   aby  Armia  Czerwona  nabyła  doświadczenia   w walkach na duża  skalę  , użyciem  artylerii , czołgów  i lotnictwa.

Fragment wypowiedzi Stalina:

Nasza współczesna  Armia Czerwona ostrzelała się na frontach  Finlandii - odbyła  bojowy chrzest. Co ta  wojna pokazała? Potwierdziła, że nasi żołnierze  są  już nowymi żołnierzami. Pomimo wszystkich swoich niedociągnięć, bardzo szybko, w ciągu 1,5 miesiąca oddziały uległy transformacji, stały się inne, a nasza armia wyłoniła się z tej wojny jako  prawie całkowicie nowoczesna  „Ogony” pozostały ze starego. Dobrze, że nasza armia była w stanie zdobyć to doświadczenie nie przeciwko  niemieckiemu lotnictwu, ale w Finlandii z pomocą Boga. Ale co do tego , że nasza armia nie jest taka sama jak w listopadzie ubiegłego roku, a dowódcy są inni , żołnierze są różni , nie ma co do tego wątpliwości.


Stalin w ogóle nie przejmował się  ani losem  Finlandii ani  ofiarami  z własnej strony - zginęło  ok 100 tys.-  dla niego  ważne  było to,  że  mógł  sprawdzić  armię w  działaniach na dużą  skalę.

W trakcie  narady  szczególnie wiele  uwagi  poświęcono artylerii  i jej roli w przełamywaniu  linii  umocnionych;  wojna  w Finlandii była też  okazją do sprawdzenia  skuteczności  użycia  ciężkich  czołgów  w ataku  na linie  bunkrów; po raz pierwszy  użyto tu  ciężkich  czołgów KW.

  1. image

Stalin  - wysyłając   Armię  Czerwoną w  1939  na tę krwawą wojnę, nie myślał  o przygotowaniach obronnych;  te doświadczenia były dla niego  podstawą do dalszego planowania  rozwinięcia  Armii  Czerwonej do ofensywy  na Europę.

Od ponad 10 lat studiuję historie udziału stalinowskiego ZSRR w II wojnie; korzystam ze źródeł w języku rosyjskim i angielskim.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura