4 obserwujących
67 notek
25k odsłon
203 odsłony

80.-lecie obrony Finlandii przed agresją ZSRR - po co to było Stalinowi ?

Wykop Skomentuj4

  Dzięki heroicznej  i mądrej  wojskowo  obronie swego  kraju  Finlandia  co prawda  utraciła sporą  cześć  terytorium,  ale  zachowała niepodległość.

Agresja  ZSRR  trwała  od  listopada  1939  do marca  1940  roku.

Oficjalna  wersja  historiografii  ZSRR/Rosji  mówi o tym , że  ZSRR był  wręcz  zmuszony  do rozpoczęcia   działań wojennych  ponieważ  Finlandia nie zaakceptowała pokojowych  propozycji  ZSRR , w skład których  wchodziła  wymiana  części  terytorium; tak aby  odsunąć granicę od Leningradu - rzekomo w  celu zapewnienia  bezpieczeństwa  Leningradowi.

Tylko że  ze strony  Finlandii  nic  ZSRR nie groziło; było to państwo  neutralne  i nie posiadało  sił zdolnych  do  zaatakowania  kogokolwiek, a tym bardziej  ZSRR. Armia  fińska  praktycznie nie posiadała  czołgów  a  lotnictwo  było bardzo  słabe; to ZSRR  był zagrożeniem dla Finlandii.Wystarczyło  prowadzić  taka politykę , aby  Finlandia  nie czuła się  zagrożona  i pozostała  neutralna.


 W jakim  więc  celu  ZSRR  zaatakował  Finlandię  w 1939  roku.

   Poniższą  hipotezę sformułowałem  już  kilka  lat  temu,   a potem znalazła ona potwierdzenie  w  dokumentach  a identyczną  opinię znalazłem  w artykule  na rosyjskim portalu:

https://rg.ru/2016/06/06/rodina-1940.html

 W kwietniu 1940  roku  odbyła  się narada  Najwyższego  Dowództwa  Armii  Czerwonej  z udziałem  Stalina , poświęcona  rezultatom  wojny zimowej.

Przez  długie  lata zapisy  z tej narady  były utajnione.

  Otóż jak to wynika  bezpośrednio  z wypowiedzi  Stalina ,   ta wojna  była mu potrzebna,   aby  Armia  Czerwona  nabyła  doświadczenia   w walkach na duża  skalę  , użyciem  artylerii , czołgów  i lotnictwa.

Fragment wypowiedzi Stalina:

Nasza współczesna  Armia Czerwona ostrzelała się na frontach  Finlandii - odbyła  bojowy chrzest. Co ta  wojna pokazała? Potwierdziła, że nasi żołnierze  są  już nowymi żołnierzami. Pomimo wszystkich swoich niedociągnięć, bardzo szybko, w ciągu 1,5 miesiąca oddziały uległy transformacji, stały się inne, a nasza armia wyłoniła się z tej wojny jako  prawie całkowicie nowoczesna  „Ogony” pozostały ze starego. Dobrze, że nasza armia była w stanie zdobyć to doświadczenie nie przeciwko  niemieckiemu lotnictwu, ale w Finlandii z pomocą Boga. Ale co do tego , że nasza armia nie jest taka sama jak w listopadzie ubiegłego roku, a dowódcy są inni , żołnierze są różni , nie ma co do tego wątpliwości.


Stalin w ogóle nie przejmował się  ani losem  Finlandii ani  ofiarami  z własnej strony - zginęło  ok 100 tys.-  dla niego  ważne  było to,  że  mógł  sprawdzić  armię w  działaniach na dużą  skalę.

W trakcie  narady  szczególnie wiele  uwagi  poświęcono artylerii  i jej roli w przełamywaniu  linii  umocnionych;  wojna  w Finlandii była też  okazją do sprawdzenia  skuteczności  użycia  ciężkich  czołgów  w ataku  na linie  bunkrów; po raz pierwszy  użyto tu  ciężkich  czołgów KW.

  1. image

Stalin  - wysyłając   Armię  Czerwoną w  1939  na tę krwawą wojnę, nie myślał  o przygotowaniach obronnych;  te doświadczenia były dla niego  podstawą do dalszego planowania  rozwinięcia  Armii  Czerwonej do ofensywy  na Europę.

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura