5 obserwujących
99 notek
36k odsłon
  459   1

Sensacyjne odkrycie w archiwum- ostatnie przygotowania ZSRR do ataku w 41 r.

 Znalezione w  Archiwum w Rosji:

Очередные задачи партийно-политической работы в Красной Армии (Краткая запись обсуждения проекта директивы на Главном военном совете Красной Армии. 4 июня 1941 г.) // ЦАМО. Ф. 32. Оп. 11302. Д. 20. Л. 84-86. Машинописный экз.

http://docs.historyrussia.org/ru/nodes/120090-ocherednye-zadachi-partiyno-politicheskoy-raboty-v-krasnoy-armii-kratkaya-zapis-obsuzhdeniya-proekta-direktivy-na-glavnom-voennom-sovete-krasnoy-armii-4-iyunya-1941-g#mode/inspect/page/1/zoom/6


Cytuję:

Protokół  nr  109 z dnia 4 czerwca  1941 roku.

( Krótkie  omówienie proponowanej  Dyrektywy  przez  Radę  Wojenną  Armii Czerwonej.)

Tymoszenko, Żdanow, Budionny, Malenkow

Kolejne zadania pracy  partyjno-politycznej w Armii Czerwonej.


Żdanow:

W Dyrektywie napisać:

1) Dlaczego nam jest niezbędny inny rodzaj propagandy.

Nadchodzi wojna.

Powiedzieć dlaczego zginęła Francja a zwyciężyły Niemcy. Rozwiać legendę jakoby armia niemiecka była niezwyciężona.


2) Wzrosła moc ZSRR. Mówiliśmy o tym, gdy ruszaliśmy na Rumunię. Staliśmy się silniejsi, możemy stawiać bardziej aktywne zadania.

Wojny z Polską i Finlandią nie były wojnami obronnymi.
My już wstąpiliśmy na drogę ofensywnej polityki.

3) Między pokojem a wojną – jeden krok. Oto dlaczego nasza propaganda nie może być pokojową. Propaganda winna mieć stosowne tempo.

Nie możemy teraz planować zajęć politycznych na 2 lata i mieć podręcznik , który będzie przerabiany 2 lata.

Armię trzeba trzymać cały czas w gotowości

 Stąd zadanie tak przebudować propagandę, aby ona odpowiadała nowym zadaniom. Trzeba nasycić dyrektywę treścią; dać ściągę.

Wyjaśnić istotę wojny i polityki.

(…)

Przejścia od jednej polityki do drugiej nie ma; jeszcze Lenin w trakcie I Wojny Światowej w artykule „ O haśle Zjednoczonych Państw Europy” mówił ,

że w przypadku konieczności zwycięski proletariat wystąpi wojenną siłą przeciw kapitalistycznym państwom. Polityka ofensywna była u nas i wcześniej.

Ta polityka została określona przez Lenina. Teraz zmieniamy tylko propagandowe hasło. Przystąpiliśmy do realizacji tezy Lenina.

Malenkow:

jeden z najbliższych współpracowników Józefa Stalina

.. całe wyjaśnienie, jakie dajecie w projekcie dyrektywy, to cytat z Lenina, że chwycimy kapitalizm za kołnierz. Dokument prymitywnie zbudowany jak byśmy mieli jutro wojować.

Żdanow: W ten sposób będzie niezrozumiałe, dlaczego tak manewrujemy w dyplomacji, jeśli jutro zamierzamy walczyć. A my publikujemy w gazecie Czerwona Gwiazda informacje na temat poborów na ćwiczenia oficerów rezerwy. Zmiana w propagandzie a nie w polityce.

Tymoszenko: -Projekt dyrektywy omówić na następnym posiedzeniu.


--

  Ten dokument był w Polsce nie znany.

Dotarłem do niego wertując rosyjskie  archiwa ( dostępne w necie).Ten dokument jest też  praktycznie nie znany w  Rosji.

image

Nie wspomina o nim nikt z rewizjonistów -  czyli historyków podważających oficjalna wersję  propagandową  roli  ZSRR  w II Wojnie Światowej , która  mówi że ZSRR prowadził politykę pokojowa, że przygotowywał się do obrony  przed agresją  faszystowskich Niemiec..

To  bardzo ważne odkrycie, ważne dla  Polski.

Co teraz ? 

- Mamy w ręku  przyznanie się  władz ZSRR do agresji  na Polskę  w 1939  roku.

To nie był "polski pochód" -wzięcie w obronę  ludności rosyjskojęzycznej; to planowa agresja , realizacja  części znacznie  szerszych  planów  Stalina podbijania kolejnych krajów  i narzucania systemu  stalinowskiego.

Mam nadzieję, że to odkrycie zacznie  funkcjonować wśród polskich historyków; zmienia obraz tamtych dni;  dowodzi , że   w maju , czerwcu  1941 roku Stalin  ujawnił przed najwyższymi urzędnikami państwa   i  dowództwem Armii  Czerwonej do czego  ZSRR się szykuje .

Pozostaje kwestią  sporną  czy  ta ofensywa miała być uruchomiona już latem 1941 roku- zapewne tak; świadczy o tym skryta  mobilizacja rozwijanie nie tylko armii  pierwszego rzutu,  ale nawet  armii tzw. trzeciego rzutu  strategicznego.

- Mobilizacja  to wojna - jak to sformułował  główny teoretyk wojskowy  w ZSRR  i zaufany współpracownik  Stalina - Borys Szaposznikow.


- To odkrycie winno być  wykorzystane przez Ministerstwo   Spraw  Zagranicznych, Rząd.- Tak naprawdę  powinien być wezwany  na dywanik ambasador Rosji ; pokazać mu  ten dokument i  wyrazić sprzeciw  wobec prowadzonej  przez Rosję od lat kampanii zakłamywania udziału ZSRR w II wojnie światowej i oskarżania Polski .

Ze swej strony Polska winna wykorzystać wszystkie możliwe kanały  do upowszechnienia tych nowych dowodów - to Rosja  winna się  tłumaczyć z  zafałszowywania  historii  II wojny; wytrąca się  w ten sposób Rosji  ich  broń propagandową.


P.S. Już  po dotarciu do tego dokumentu , sprawdziłem, czy  w w rosyjskim obiegu  dokument ten był gdzieś wzmiankowany.

Znalazłem jedną  pozycję:

Мехлис. Тень вождя

Autorzy Юрий Викторович Рубцов

Mechlis. Cień wodza.  Jurij Wiktorowicz Rubcow.

książka wydana w 2018 roku ( Uzupełnienie:  I  wydanie : 2011)


Znalazłem w niej  ciąg dalszy:

9 czerwca 1941 roku projekt tej dyrektywy  rzeczywiście  został omówiony na kolejnym posiedzeniu Rady Wojennej- jak to polecił  Timoszenko.

20 czerwca 1941 roku projekt  został  przedstawiony  do akceptacji  przez Stalina.

- nie zdążył go podpisać


22 czerwca 1941  uderzyły Niemcy - przekreślając przygotowywany przez  Stalina i znajdujący się  w ostatniej fazie  przygotowań  plan  ofensywy na ..Europę.

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale