6 obserwujących
20 notek
22k odsłony
913 odsłon

Jesienne wybory - podsumowanie

Wykop Skomentuj52

Zbliżające się wybory i kampania wyborcza są bardzo ważne z kilku powodów, na które warto zwrócić uwagę. Chodzi mi generalnie o to co przebieg kampanii mówi o przyszłości poszczególnych formacji politycznych.

1. Czy PO ma jeszcze potencjał by walczyć w przyszłości o wygraną w wyborach?

Raczej nie. Bez ulicy i zagranicy KO nie może się wyraźnie przebić w kampanii z własnym przekazem do elektoratu. Straciła wiarygodność. Tusk nie pisze już politycznych tweetów żeby nie stać się twarzą porażki, Schetyna schował się za Panią Kidawą, spora część samorządowców już zorientowała się, że ten okręt tonie (np. Ferenc, Zdanowska, Zdrojewscy). Prawie połowa elektoratu PO jest zagubiona i może zostać w domach lub zagłosować na inną partię. Wynik może być gorszy niż w sondażach. Tęgie głowy już myślą jak zagospodarować ten osierocony elektorat. Oczywiście najlepszą okazją będą wybory prezydenckie i próba budowy kolejnej po UW, KLD,  PO formacji "liberalnej". Pojawiły się też głosy, że tym razem podszyte to ma być  hasłem "obywatelskość" ale czeka ich moim zdaniem trudny "obywatelski" przeciwnik o czym będzie później w notce.

2. Czy Kaczyński namaścił swojego  następce?

Do wywiadu w Polsat News myślałem, że tak. Tzn., że przekonał zaufanych kolegów z PC do Morawieckiego. To głównie Kaczyński, Morawiecki i w mniejszym stopniu Szydło byli lokomotywami kampanii. Ale w tym wywiadzie powiedział, że twórcą większości programu PIS jest Gliński. Dla mnie to nie jest spójny przekaz. Bez wsparcia i zaplecza politycznego dla Morawieckiego współpracowników Kaczyńskiego z czasów PC - PIS czeka wykańczająca walka o wpływy. Polityków z ambicjami jest tam wyjątkowo dużo bo w kolejce stoją jeszcze Ziobro, środowiska związane z Gazetą Polską, Gowin, środowisko związane z Pałacem Prezydenckim, można by jeszcze wymieniać. Dlatego wg mnie sprawa kto będzie premierem nowego rządu nie jest przesądzona. A czasu do przejścia na emeryturę J. Kaczyńskiego  jest coraz mniej.

3. Co z PSL?

Walczą o życie. A precyzyjniej o parę dni więcej tego życia. Kukiz może dać im przekroczenie progu. W wyborach w 2015r. ledwo go przekroczyli i przy spodziewanej 60% frekwencji sami nie mieli by obecnie szans na przekroczenie tego progu. Nawet jak im się to teraz uda to posłowie z tej listy będą w obecnej kadencji najczęściej "migrującymi" politykami. To będzie ostatnia kadencja PSL.

4. Kukiz15.

Kukiz15 już nie ma realnie w polityce.

5. Lewica.

Szykuje się silna formacja z silnym kandydatem na prezydenta. Będą namawiani przez PO by wystawić wspólnego kandydata obywatelskiego np. Owsiaka lub Bodnara ale się nie zdecydują. Wystawią swojego, nie z SLD tylko z Wiosny lub Razem. Najpewniej Biedroń bo dużo kasy już w niego wpompowano. W tej "nowej" lewicy zdecydowanie silniej będzie reprezentatywna frakcja Zielonych.

6. Konfederacja

Myślę, że jeśli frekwencja zbliży się do 60% nie przekroczą progu ale znowu Korwin dostanie subwencje. Przy głębokich zmianach personalnych te środowisko ma obecnie potencjał na 10% poparcia. Bez tych zmian będzie jak zawsze.

7. Bezpartyjni Samorządowcy

Po raz kolejny startują jako komitet obywatelski bez szans na subwencje. Ale przypomnę, że to oni stoją za sukcesem Kukiz15 zbudowanym na wyniku Kukiza w wyborach prezydenckich. Mogą wystawić silnego obywatelskiego kandydata w wyborach prezydenckich, który uzyska mocne poparcie środowisk samorządowych. Pojawi się pole dla utworzenia nowej formacji politycznej.


A prognozowany wynik? No cóż. U mnie od dawna bez zmian: PIS > 50%, PO około 25%, SLD około 14%, PSL nieznacznie nad progiem przy frekwencji <58%, Konfederacja poniżej progu przy frekwencji > 58%.

Spodziewana frekwencja 56-60%. 

W przypadku PSL zagadką jest jak silnie zdyscyplinowany będzie elektorat Kukiza, który obecnie popiera w sondażach wspólną listę z PSL. Przypomnę, że w ostatnich wyborach do PE spora ich część została w domach. Więc mimo tego, że elektorat wiejski w sondażach jest zawsze niedoszacowany to tutaj nie można też wykluczyć niemiłej niespodzianki dla PSL.

Wszystkim życzę wysokiej frekwencji i jak najmniejszej liczby głosów nieważnych.

Aktualizuję notkę o przegląd bloków startowych przed wyborami prezydenckimi.

image


       


Wykop Skomentuj52
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka