Jan Bodakowski
Klasyka komiksu - Achtung Zelig! - Druga wojna
Wydany przez Zin Zin Press komiks „Achtung Zelig! - Druga wojna” (narysowany przez Krzysztofa Gawronkiewicza na podstawie scenariusza Krystiana Rosińskiego) należy niewątpliwie do klasyki polskiego komiksu (a szczególnie komiksu historycznego).
Spełniając postulat wykorzystania do narracji historycznej środków atrakcyjnych dla współczesnego czytelnika (czego najlepszym przejawem jest „Wroniec” Jacka Dukaja) autorzy postanowili opowiedzieć historie holocaustu za pomocą surrealistycznej narracji.
Bohaterami opowieści rozgrywającej się w scenerii doskonałych rysunków jest tytułowy (wyglądający jak żaba) Zelig i jego ojciec (wyglądający jak ósmy pasażer). Ta dwójka Żydów (jak wynika z deklaracji Zeliga) podczas II wojny światowej spotyka oddział Niemców dowodzony przez parającego się okultyzmem karła. Oddział niemieckich okupantów w ramach eksterminacji polskich zwierząt (po których nisze ekologiczną mają przejąć niemieckie zwierzęta) uwięził polskie koty. Zelig i jego ojciec uwalniają koty za co Niemcy ich pozbawiają wolności. Bohaterów hagady z Niemieckiego transportu uwalniają dzielni partyzanci z Armii Ludowej.
I nie da się ukryć że kreowanie na bohaterów partyzantów z AL mnie zniesmaczyło. Bo i Żydzi mutanci, i eksterminacje polskiej fauny (zresztą świetny pomysł scenarzysty), i uwolnienie kotów, paradoksalnie doskonale oddają realia wojny. To czynienie z sowieckiej agentury bohaterów jest delikatnie mówiąc nieporozumienie.
Jan Bodakowski




Inne tematy w dziale Kultura