Jan Bodakowski
Egzorcysta czerwiec 2013
Tematem przewodnim czerwcowego numeru Egzorcysty jest kwestia opętań ekspiacyjnych, czyli takich które dotykają osób nie z ich winny, ale by miały one możliwość ofiarować swoje cierpienie w intencji zbawienia grzeszników.
O ich realnym występowaniu czytelników przekonuje na lamach czasopisma ksiądz Andrzej Wołpiuk w swoim artykule o Anneliese Michel. Ksiądz Wołpiuk odrzuca tezy o tym że rzekome opętania ekspiacyjne są szatańskim mamieniem. W podobnym duchu jest świadectwo księdza Karola Starczewskiego. Do tematy Anneliese Michel redakcja powróciła w rozmowie z księdzem Jarosławem Międzybrodzkim, który również zapewniał czytelników o prawdziwości opętań ekspiacyjnych i twierdził że przyczyną części opętań są winy przodków. Jadwiga Zięba przybliżyła czytelnikom pełne cudów życie błogosławionej Miriam z Palestyny – która była ofiarą demonicznych nękań, i w swoim drugim artykule też zajęła się opętaniami ekspiacyjnymi – podobnie jak ksiądz Marek Chmielewski i ksiądz Aleksander Posacki.
Tematem dręczeń ekspiacyjnych zajął się też ksiądz Andrzej Grefkowicz. Ten warszawski egzorcysta poddał w wątpliwość prawdziwość opętań ekspiacyjnych, uznając na podstawie swojej praktyki że ich natura często jest demoniczna, że demon okłamuje ofiarę opętania do co ekspiacyjnej natury opętania.
W kolejnych artykułach czytelnicy mieli okazje dowiedzieć się o okolicznościach objawień i cudów maryjnych w Akita opisanych przez Wincentego Łaszewskiego, i cudach maryjnych na Ukrainie opisanych przez księdza Andrzeja Zwolińskiego. Grzegorza Górnego w swoim artykule opisał historie prekursora in vitro.
W czerwcowym numerze Egzorcysty znalazły się też świadectwa ofiar uwikłania w okultyzm, doniesienia o szkodliwych inicjatywach polityków i ludzi kultury na całym świecie, Artykuły o filozofii nauki, symbolice w sztuce katolickiej, recenzje książek.
Niezwykle zajmujący okazał się artykuł ojca Wita Chlondowskiego o apokryfach, ich heretyckim i gnostyckim przesłaniu, gnostyckiej teologii.
Jan Bodakowski

Inne tematy w dziale Kultura