35 obserwujących
2004 notki
1115k odsłon
669 odsłon

Wolniewicza - „Ksenofobia i Wspólnota” i „O Polsce i życiu”

Wykop Skomentuj

 

Jan Bodakowski

Wolniewicza - „Ksenofobia i Wspólnota” i „O Polsce i życiu”

 

Profesor Bogusław Wolniewicz podczas promocji swoich, wydanych przez wydawnictwo Antyk, książek „Ksenofobia i Wspólnota” i „O Polsce i życiu” przybliżył główne tezy swoich prac słuchaczom.

 

Pierwsze wydanie „Ksenofobii i Wspólnoty” ukazało się w 2003 roku w wydawnictwie Arcana. Nakład sprzedał się w ciągu miesiąca. Arcana nie były jednak zainteresowane wznowienie tej książki. W 2010 staraniem Marcina Dybowskiego z wydawnictwa Antyk ukazało się drugie znacznie rozszerzone wydanie. Antyk kolejny raz złamał zmowę milczenia i nieformalną cenzurę nałożoną na politycznie niepoprawną prawdę.

 

Jednym z powodów powstania „Ksenofobii i Wspólnoty” była sprawa Jedwabnego, która stała się instrumentem antypolskiej nagonki. Profesorowie z Uniwersytetu Warszawskiego Wolniewicz i Musiał zdecydowali się przeciwstawić antypolskiej nagonce swoją książką „Ksenofobia i Wspólnota”. Poczuli się zmuszeni milczeniem swoich kolegów. Nagonka w sprawie Jedwabnego uświadomiła profesorom stopień wrogości amerykańskich Żydów wobec Polski. Nienawiści do której przyłączyli się i Żydzi mieszkający w Polsce. Do czasów Jedwabnego Wolniewicz jak sam przyznaje bagatelizował i tłumaczył wrogość Żydów wobec Polaków. Jedwabne stało się dla Wolniewicza katharsis.

 

W sprawie Jedwabnego nagonka na Polaków eskalowała i była kłamliwa. Polacy zdaniem Wolniewicza nie mają za co przepraszać Żydów. Ci którzy zmuszają Polaków do ekspiacji kreują antysemityzm i odpowiadają za nienawiść między Polakami a Żydami. Według Wolniewicza nikczemne szkalowanie narodu polskiego wspierał Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, którzy obwiniali Polaków i milczeli od odpowiedzialności Niemców. Ich działania zdaniem Wolniewicza były podłe.

 

Zdaniem Wolniewicza jednym z ważnych etapów antypolskiej nagonki był w 1987 roku tekst profesora z Uniwersytetu Jagiellońskiego Jana Błońskiego. Błoński w Tygodniku Powszechnym opublikował artykuł „Biedni Polacy patrzą na getto”. Błoński w swoim tekście domagał się by Polacy zaprzestali obrony przed żydowskimi oskarżeniami, przyznali się do wszelkich niegodziwości względem Żydów w czasie II wś i po niej.

 

Zdaniem Wolniewicza tekst Błońskiego wpisywał się w politykę transformacji ustrojowej Jaruzelskiego, Kiszczaka i Rakowskiego. W połowie lat 80 w obliczu nieuchronnego bankructwa komunistycznej gospodarki ekipa Jaruzelskiego rozpoczęła zabiegi o sympatie amerykańskich Żydów. Proces transformacji wyznaczyły tajne porozumienia postkomunistów z dobranymi przez nich opozycjonistami. W myśl tego porozumienia kolejne rządy III RP stały się instrumentem realizacji interesów żydowskich.

 

Drugim tematem który doprowadził do powstania książki był atak na WTC, wydarzenie globalnie ważniejsze od relacji Żydów z Polakami. Atak na WTC ukazał duchową słabość USA, i zakończył złudzenia, że USA może obronić zachodnią cywilizacje. Ameryka okazała się papierowym tygrysem. Przyczyną słabości USA była degrengolada moralna USA wynikająca z rozpad systemu edukacji na zachodzie. Niszczenie zachodniej edukacji rozpoczęło się w USA już w latach 20 XX wieku powstaniem nowoczesnej pedagogiki. Rozpad zachodniej cywilizacji przyśpieszyła w latach 60 XX wieku kontrkultura.

 

W swoim wykładzie profesor Wolniewicz odwołał się do pracy zmarłego docenta Roberta Piotrowskiego „Problem ładu społecznego a nauka o cywilizacji”. W swej pracy Piotrowski opisał cywilizacyjny normotyp - ogół norm charakterystycznych dla danej cywilizacji. Cywilizacja by przetrwać musi przekazywać swój normotyp kolejnym pokoleniom w procesie edukacji, wychowania w rodzinie, i przynależności do wspólnoty religijnej. Tęczowa lewica chce zniszczyć transfer normotypu i instytucje odpowiedzialne za transfer normotypu by móc samodzielnie wykreować nowego człowieka zakorzenionego w lewicowych utopiach.

 

Wykład profesora jest dostępny jako audio na https://soundcloud.com/audioelement/140423-live-z-cep-wolniewicz-o-polsce-i-izraelu-o-zyciu-i-trudnych-relacjach-zydowsko-polskich oraz na Youtube kanał „głos racjonalny” jako video.

 

Jan Bodakowski

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale