Blog
Jan.Bodakowski
Jan Bodakowski
Jan Bodakowski Katolik. Polak. Publikuje arty
35 obserwujących 1954 notki 1037826 odsłon
Jan Bodakowski, 23 listopada 2017 r.

140 lat temu Maryja objawiła się w Polsce. Gietrzwałd jedyne uznane przez Kościół katolick

725 25 1 A A A

Jan Bodakowski

140 lat temu Maryja objawiła się w Polsce. Gietrzwałd jedyne uznane przez Kościół katolicki miejsce objawień maryjnych w naszym kraju


Na południowym skraju Warmii, między Ostródą a Olsztynem, leży Gietrzwałd. To właśnie tutaj od 27 czerwca do 16 września 1877, w sumie 160 razy, Matka Boska objawiła się dwu ubogim nastoletnim Polkom - trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. Co ważne dla znajdujących się pod zaborami i podawanych germanizacji Polaków Matka Boża przemówiła do dziewcząt po polsku. Skutkiem objawień było odrodzenie religijne wśród laicyzowanej i wynaradawianej polskiej społeczności. Gietrzwałd to jedyne w Polsce i jedno z 12 na świecie miejsce objawień Najświętszej Maryi Panny, oficjalnie uznanych przez władzę kościelną.


Te fascynujące wydarzenia przypomina w swojej, wydanej przez Frondę, pracy „Gietrzwałd. 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków – na trudne czasy” znany publicysta miesięcznika „Egzorcysta” i dziennikarz muzyczny Grzegorz Kasjaniuk, który sam nawrócił się właśnie w Gietrzwałdzie.


Objawienia z Gietrzwałdu przypomina też w kolejnej wydanej przez Frondę pracy „Przesłanie z Gietrzwałdu, błogosławiony ojciec Honorat Koźmiński. Gietrzwałdzkie posłanie” to nigdy wcześniej niepublikowany tekst ojca Koźmińskiego, duchowy komentarz do jednego z siedmiu najważniejszych, uznanych przez Kościół objawień maryjnych.


W swej pracy błogosławiony wzywał rodaków: „Obudź się ludu Lechicki, bogobojny i religijny, narodzie rdzennie Katolicki – byłeś niegdyś przedmurzem Chrześcijaństwa, o które próżno szczerbiły się miecze pogańskie, dziś masz być przedmurzem jego duchowym, o które ma się odbić obojętność, niedowiarstwo i zwątpienie oziębłych”.


Jan Bodakowski

image


image

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Brzydki. Biedny. Niedoceniony. Nielubiany.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Adam  J. nie napisałem że ziemie te należały do Polski, napisałem o ich polskiej historii
  • @Friant Pan polemizuje, a ja się z Panem zgadzam
  • @kierdel wojnę jednak przegrali

Tematy w dziale Społeczeństwo