Lubię czyste fakty, konkrety. Oto jeden z nich. 2.X.2012 w programie "Obiektyw" TVP Białystok ukazał się materiał red. Małgorzaty Kotarskiej – Ołdakowskiej, w sprawie którego marszałek województwa podlaskiego, Jarosław Dworzański wysłał pismo - donos do Prezesa Telewizji Polskiej, Juliusza Brauna.
Cytuję ten tekst w całości, bo cudownie ilustruje mechanizm .sterowania nie dziennikarzami, ale ich szefami.
Szanowny Panie Prezesie
W ostatnich dniach Białystok i województwo podlaskie były miejscem bezprecedensowego wydarzenia, jakie zdarza się raz na kilkadziesiąt lat. Oto po sześciu latach budowy ukończony został gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej według znakomitego projektu prof. Marka Budzyńskiego. Zdaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, który uczestniczył w uroczystości otwarcia, nowa Opera jest jednym z pięciu najlepszych i największych inwestycji kulturalnych, a jej znaczenie wybiega daleko poza Polskę, bo może być pomostem między Wschodem i Zachodem Europy. Dyrektor Opery Roberto Skolmowski, jeden z najlepszych reżyserów operowych w Polsce, wystawił 28 i 30 wrzesnia „Straszny dwór” w znakomitej obsadzie, a 29 września pokazał publiczności polską prapremierę musicalu „Korczak” Chrisa Wiliamsa, którego mieliśmy zaszczyt gościć tego dnia. Przy okazji musicalu zorganizowaliśmy wraz z Rzecznikiem Praw Dziecka ogólnopolską konferencję, w której wzięło udział kilkaset osób. Dzieci nagrodziły Orderem Uśmiechu legendarną Henrykę Krzywonos.
Miałem nadzieję, że białostocki oddział Telewizji Polskiej stanie na wysokości zadania i potrafi przekazać w swoich relacjach znaczenie i urodę tych wydarzeń. Nie chcę oceniać, jak te relacje wyglądały, ale zwrócę tylko Pańską uwagę na fakt, że większość materiałów została przygotowana i wyemitowana nie w ramach działalności misyjnej, czego można by się spodziewać po telewizji publicznej, tylko w ramach umów promocyjnych, na które Urzęd Marszałkowski wydał ponad 161 tysięcy złotych. Nie mam o to pretensji, bo rozumiem trudną sytuację finansową białostockiego oddziału TVP.
Nie mogę jednak zgodzić się z tym, że głównym tematem, który interesował niektórych dziennikarzy w kierowanej przez Pana Prezesa firmie, był koszt bankietu, zorganizowanego przy okazji otwarcia Opery. Dzięki interwencji u Dyrektora Oddziału Grzegorza Sawickiego udało się powstrzymać przygotowanie i emisję takiego - z założenia skandalizującego - materiału już w dniu inauguracji.Niestety, został przygotowany przez inną dziennikarkę, Małgorzatę Kotarską – Ołdakowską, i wyemitowany we wtorek 2 października w głównym wydaniu „Obiektywu” (redaktorem wydania był Andrzej Ciszewski). Nie będę się odnosił do skandalicznych sformułowań w rodzaju „Dlaczego władza je w naszym imieniu?”, „Trudno zwykłym zjadaczom chleba przełknąć fakt, ile władza wydaje na bankiety i rauty”. Podkreślę tylko, że przytoczona przez autorkę suma prawie stu tysięcy złotych została w co najmniej połowie wydana nie na bankiet, tylko na wyżywienie dzieci i ich opiekunów z różnych stron Polski w drugim dniu inauguracji oraz aktorów. Dzieci spędziły w Operze prawie cały dzień, trudno byłoby im odmówić skromnego posiłku.
Fakt, iż Małgorzata Kotarska - Ołdakowska pomija te niewygodne dla założonej z góry tezy okoliczności najlepiej świadczy o jej rzetelności dziennikarskiej.
Od wielu lat staram się współpracować z dziennikarzami TVP Białystok i z kolejnymi szefami oddziału, rozumiejąc ich specyfikę pracy. Nie miałem jednak do tej pory tak drastycznego przypadku populizmu, nierzetelności i obraźliwych sugestii. Najgorsze w tym wszystkim, że materiał obraża moich gości, wśród których byli ministrowie, ambasadorzy, biskupi, delegacje zaprzyjaźnionych miast i regionów z zagranicy, a także Bogu ducha winne dzieci.
Z wyrazami szacunku
Jarosław Dworzański
Marszałek województwa podlaskiego
Do wiadomości:
1. Pan Marian Zalewski, Członek Zarządu TVP, ul. J.P. Woronicza 17, 00-999 Warszawa
2. Grzegorz Sawicki, dyrektor TVP Białystok, ul. Włókiennicza 16 A, 15-464 Białystok
3. Redakcja portalu wrotapodlasia.pl
4. a/a
Białystok, 3 października 2012.
Ten blog jest miejscem debaty o mediach, które wpływają na nasze myślenie, ale nie tylko.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka