PAP/EPA/DEAN LEWINS
PAP/EPA/DEAN LEWINS
Igor Janke Igor Janke
2267
BLOG

Djokovic, Kaczyński, bezpieczeństwo i wolność

Igor Janke Igor Janke Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 112
Novak Djokovic będzie deportowany. Australijczycy są niezwykle radykalni w przestrzeganiu antycovidowych przepisów. U nas Rada Medyczna ustępuje, bo uważa, że rząd jej nie słucha i nie wprowadza żadnych ograniczeń. Jak daleko możemy ograniczać wolność ze względu na bezpieczeństwo? Łukasz Warzecha i Tomasz Terlikowski dyskutują o tym w Układzie Otwartym. Debatę prowadzi Igor Janke.

Novak Djokovic, największy tenisista świata nie zagra w Australian Open. Ten przypadek znakomicie obrazuje wielki problem, z którym dziś się zmagamy. Bezpieczeństwo i zdrowie czy wolność? Jak rozumiemy wolność? Jak daleko. Możemy w nią ingerować? Jak rozumie wolność Jarosław Kaczyński?

Czy w sytuacji wyjątkowej, zagrożenia, wojny, pandemii możemy ograniczać prawa obywatelskie, stosować silne zachęty albo zakazy dla osób, które są zaszczepione. Czy w imię wyższego celu – dobra ogółu - możemy ograniczać prawa osób, które np. nie chcą się szczepić i stanowią tym samym zagrożenia dla innych, ponieważ przechodzą chorobę trudniej doprowadzają do przeciążenia szpitali.

Z jednej strony podkreślamy wolności obywatelskie, prawo do decydowania o sobie, z drugiej – mówimy o zagrożeniu życia i sytuacji, w której osoby niezaszczepione zagrażają innym.

Jak z tego wybrnąć? Australijczycy w imię fundamentalnych zasad albo - jak kto woli covidowego obłędu - są gotowi obniżyć rangę swojego słynnego turnieju tenisowego.

Nasz rząd podchodzi do tego zupełnie inaczej. Przede wszystkim bardzo chaotycznie i niespójnie.

W Układzie Otwartym zorganizowałem debatę na ten temat. Tomasz Terlikowski i Łukasz Warzecha, dwóch publicystów o skrajnie odmiennych poglądach w tej sprawie spierają się o to, co może państwo w tak trudnym czasie. To spór o zasadnicze, podstawowe wartości naszej cywilizacji. Zapraszamy do posłuchania rozmowy.


Rozmowy można tez osłuchać w wersji podcastowej

Możesz stać się jego twórcą i częścią Układu Otwartego. Zostań patronem niezależnego podcastu:

https://patronite.pl/igorjanke


Więcej o mnie:

https://igorjanke.pl


Strona podcastu:

https://ukladotwarty.pl

Igor Janke
O mnie Igor Janke

Autor podcastu Układ Otwarty. Prezes niezależnego think tanku Instytut Wolności

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości