Blog
Janosik
Janosik
Janosik janosik@autograf.pl
0 obserwujących 280 notek 657079 odsłon
Janosik, 26 października 2013 r.

Wieczór Długich Noży - Schetyna był za Silny by wygrać

Wieczór Długich Noży - Schetyna był za Silny by wygrać

 
6 minut temu

Jacek Protasiewicz nowym przewodniczącym dolnośląskiej PO

Dolnośląska PO wybrała nowego przewodniczącego, został nim Jacek Protasiewicz. Wybory przegrał Grzegorz Schetyna, który otrzymał 194 głosy. Protasiewicz otrzymał ich 205.

W drugim głosowaniu delegaci byli alfabetycznie wywoływani do stołu prezydialnego, gdzie odbierali karty do głosowania. Następnie udawali się do zasłoniętych kotarami kabin, gdzie oddawali głos. Media poproszono o opuszczenie pomieszczenia, gdzie odbywało się głosowanie.

Podczas pierwszego głosowania dotychczasowy szef regionu, Schetyna otrzymał poparcie 199 delegatów, a jego konkurent, Protasiewicz - 200 głosów. Przy 401 oddanych głosach dwie osoby wstrzymały się od wyboru, zatem żaden z kandydatów nie osiągnął bezwzględnej większości 201 głosów. Przewodniczący komisji skrutacyjnej Jerzy Łużniak poinformował również, że zgłoszono dwa odrębne stanowiska członków komisji co do ważności jednego z głosów.

Po nierozstrzygniętym głosowaniu Protasiewicz zgłosił z mównicy gotowość rezygnacji z kandydowania na szefa dolnośląskiej PO, jeśli Grzegorz Schetyna również zrezygnuje i przyjmie propozycję, by kandydatem był Bogdan Zdrojewski.

Następnie ogłoszono dziesięciominutową przerwę w obradach, po której Schetyna powiedział, że taką propozycję i kandydaturę trzeba było wcześniej przedyskutować. "Takie rzeczy robi się wcześniej, a nie publicznie. Jak będzie druga dogrywka, to się wtedy zastanowię" - dodał Schetyna.

Sam Zdrojewski mówił dziennikarzom, że wyraził gotowość wystartowania w wyborach, pod warunkiem zgody obu kandydatów. Jak dodał, przed zjazdem spodziewał się wyrównanej rywalizacji Schetyny i Protasiewicza. "Prawdopodobnie niewielką ilością głosów to rozstrzygnięcie zostanie zrealizowane, stało się nawet tak, że ten wynik jest jeszcze bardziej remisowy niż się spodziewałem" - ocenił minister kultury.

Gdy przewodniczący komisji skrutacyjnej ogłosił, że Schetyna dostał 199 głosów, po stronie zwolenników Protasiewicza wybuchł entuzjazm, jak się okazało przedwczesny.

Jak wskazują obserwatorzy, wybory nowego szefa dolnośląskiej PO są "cichym starciem" między premierem Donaldem Tuskiem a Grzegorzem Schetyną. Jacek Protasiewicz postrzegany jest bowiem jako stronnik premiera.

Schetyna po raz pierwszy został przewodniczącym struktur dolnośląskiej PO w 2006 r. W 2008 r., po tym jak został ministrem spraw wewnętrznych i administracji, przekazał obowiązki związane z pełnieniem tej funkcji Protasiewiczowi. Po kolejnym zjeździe w 2012 r. Schetyna ponownie przejął stery partii w regionie.

(PAP/Onet/TVN24/KK)

Opublikowano: 26.10.2013 19:06.
Autor: Janosik
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

" Dzisiejsze Czasy " - Oceniam : - Krytycznie.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @KOLUMB855 8. Górnik Zabrze - Korona 2:0
  • @KOLUMB855 Legia Jaga 2:0
  • XIX - Kolejka TE 2014 / 2015 XIX - Kolejka TE 2014 / 2015 6. Podbeskidzie - Zawisza 1:1...

Tematy w dziale