0 obserwujących
280 notek
658k odsłon
584 odsłony

Wieczór Długich Noży - Schetyna był za Silny by wygrać

Wykop Skomentuj4

Wieczór Długich Noży - Schetyna był za Silny by wygrać

 
6 minut temu

Jacek Protasiewicz nowym przewodniczącym dolnośląskiej PO

Dolnośląska PO wybrała nowego przewodniczącego, został nim Jacek Protasiewicz. Wybory przegrał Grzegorz Schetyna, który otrzymał 194 głosy. Protasiewicz otrzymał ich 205.

W drugim głosowaniu delegaci byli alfabetycznie wywoływani do stołu prezydialnego, gdzie odbierali karty do głosowania. Następnie udawali się do zasłoniętych kotarami kabin, gdzie oddawali głos. Media poproszono o opuszczenie pomieszczenia, gdzie odbywało się głosowanie.

Podczas pierwszego głosowania dotychczasowy szef regionu, Schetyna otrzymał poparcie 199 delegatów, a jego konkurent, Protasiewicz - 200 głosów. Przy 401 oddanych głosach dwie osoby wstrzymały się od wyboru, zatem żaden z kandydatów nie osiągnął bezwzględnej większości 201 głosów. Przewodniczący komisji skrutacyjnej Jerzy Łużniak poinformował również, że zgłoszono dwa odrębne stanowiska członków komisji co do ważności jednego z głosów.

Po nierozstrzygniętym głosowaniu Protasiewicz zgłosił z mównicy gotowość rezygnacji z kandydowania na szefa dolnośląskiej PO, jeśli Grzegorz Schetyna również zrezygnuje i przyjmie propozycję, by kandydatem był Bogdan Zdrojewski.

Następnie ogłoszono dziesięciominutową przerwę w obradach, po której Schetyna powiedział, że taką propozycję i kandydaturę trzeba było wcześniej przedyskutować. "Takie rzeczy robi się wcześniej, a nie publicznie. Jak będzie druga dogrywka, to się wtedy zastanowię" - dodał Schetyna.

Sam Zdrojewski mówił dziennikarzom, że wyraził gotowość wystartowania w wyborach, pod warunkiem zgody obu kandydatów. Jak dodał, przed zjazdem spodziewał się wyrównanej rywalizacji Schetyny i Protasiewicza. "Prawdopodobnie niewielką ilością głosów to rozstrzygnięcie zostanie zrealizowane, stało się nawet tak, że ten wynik jest jeszcze bardziej remisowy niż się spodziewałem" - ocenił minister kultury.

Gdy przewodniczący komisji skrutacyjnej ogłosił, że Schetyna dostał 199 głosów, po stronie zwolenników Protasiewicza wybuchł entuzjazm, jak się okazało przedwczesny.

Jak wskazują obserwatorzy, wybory nowego szefa dolnośląskiej PO są "cichym starciem" między premierem Donaldem Tuskiem a Grzegorzem Schetyną. Jacek Protasiewicz postrzegany jest bowiem jako stronnik premiera.

Schetyna po raz pierwszy został przewodniczącym struktur dolnośląskiej PO w 2006 r. W 2008 r., po tym jak został ministrem spraw wewnętrznych i administracji, przekazał obowiązki związane z pełnieniem tej funkcji Protasiewiczowi. Po kolejnym zjeździe w 2012 r. Schetyna ponownie przejął stery partii w regionie.

(PAP/Onet/TVN24/KK)

Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale