198 obserwujących
71 notek
296k odsłon
1937 odsłon

Operacja ciąg dalszy, teraz Przekrój i Big Cyc

Wykop Skomentuj223

Po kabaretach Majewskiego i Olgi Lipińskiej  doczekalem się o sobie piosenki Skiby i Big Cyca. Widać Skiba nie ufa własnej tworczości bo na stronie zamieszcza instrukcje obsługi i opowieść o czym ta piosenka. Utwór prawdziwego artysty broni się sam.  W przypadku tak błahego dzieła jakim jest piosenka dopisywanie specjalnego komentarza „co autor chciał przez to powiedzieć“ jest wyrazem nieufności w własny talent lub sygnałem, że swój elektorat uważa się za tak głupi, że trzeba mu napisać o co tu chodzi.

Są dwie tradycje satyry w Polsce. Pierwsza grająca aluzją, humorem, niedopowiedzeniem, ironią - ta od Szpota, Janka Pietrzaka, Maćka Rybińskiego, ta druga to Szpilki, Urban i towarzystwo reżimowych propagandzistów.  Pierwsza antysystemowa - była bronią oporu społecznego, drwiła z dyktatury ciemniaków. Ta druga, na pasku władzy, opluwała i szydziła z tych, którzy mieli odwagę iść pod prąd, wystąpić przeciw reżimowi. 

Skiba dołącza dziś do tych drugich, do propagandzistów i pałkarzy systemu.  Ustawia sie w tej ekipie co Olga Lipińska, która w stanie wojennym zgłosiła postulat odebrania karatek na żywność aktorom bojkotujacym telewizję Jaruzelskiego.

************

 

Ewa Stankiewicz ma dziś okładkę i duży tekst w Przekroju. Zdjęcie OK. Jest piękną kobietą więc jak widać popsuć nie tak łatwo. Tekst lajtowy ale i tak wyszła z tego jakaś żałosna kompilacja i recykling - cytowanie co napisano gdzieś, już kiedyś.... Ewa odmówiła wywiadu i jak widać słusznie. Próba ośmieszenia Ewy przez przypisywania jej religijnego radykalizmu to nie tylko dowód na głupotę autorki tekstu, ale ciekawy przykład jak red Marek Zając realizuje swą misję w laickim środowisku. Natomiast wywlekanie Ewie intymnych i osobistych spraw, to klasyka obleśnych ubeckich metod. Jak widać rację mieli przyjaciele Ewy odmawiając Przekrojowi  wypowiedzi.  

Wykop Skomentuj223
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale