Kraje zrzeszone w OPEC nie uspokaja już stale utrzymujące się zapotrzebowanie na surowce energetyczne w Azji i na Bliskim Wschodzie.
Ropa naftowa zjechała już o ponad 70 dolarów za baryłkę od szczytu ustanowionego w lipcu na poziomie bagatela 147 dolarów za baryłkę. Na tak astronomicznej kwocie najwięcej zarobić ma w tym roku ma największy jej eksporter - Arabia Saudyjska.
Kwota sięgnie prawie 138 mld dolarów (około 50 proc. więcej niż w zeszłym roku).

Źródło; Puls Biznesu
Libia chce dalszego obniżenia dostaw surowca z OPEC
OPEC powinien obniżyć produkcję ropy, po tym jak ceny surowca spadły już o 38 proc. z notowanego w lipcu rekordu ponad 147 USD/b - stwierdził Shokri Ghanem, przedstawiciel libijskiego sektora naftowego. W sytuacji gdy spadają ceny ropy, a międzynarodowe banki rozsypują się, lepiej jest trzymać naszą ropę pod ziemią - powiedział Ghanem.
Konspiracyjna teoria wydobycia ropy wg. OPEC plany i zdolności

Wykres przedstawia dominację OPEC w wydobyciu światowym ropy naftowej

Tabela Zdolności wydobywcze krajów OPEC
Źródło: Seeking Alpha
Komentarz
Taniejąca ropa to nie tylko tani dolar lecz głownie to interes monopoli państwowych w skali globalnej.
Na razie tylko Rosja i Wenezuela ma problem gdyż ich dochód narodowy zbytnio zależy od wydobycia ropy naftowej i gazu.


Komentarze
Pokaż komentarze