Blog
Jednomandatowe okręgi wyborcze
www.jednomandatowe.pl
www.jednomandatowe.pl Blog zwolenników jednomandatowych okręgów wyborczych.
10 obserwujących 171 notek 58065 odsłon
www.jednomandatowe.pl, 26 kwietnia 2015 r.

Prezydencka Debata Młodych w Lublinie

Relacja na podstawie zapisu z transmisji internetowej, którą obejrzało ponad 600 osób:https://www.youtube.com/watch?v=fHo_-M-RCTw   

16.04.2015 r. w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie z inicjatywy samorządu studentów tej uczelni odbyła się prezydencka Debata Młodych. W porozumieniu z szefem sztabu Patrykiem Hałaczkiewiczem reprezentowałem tam komitet wyborczy Pawła Kukiza. Przedstawiając sylwetkę Kukiza wspomniałem, że zainicjował wraz z Ruchem Obywatelskim na rzecz Jednomandatowych Okręgów Wyborczych akcję Zmieleni.pl. Akcja ta od paru już lat przypomina o zmieleniu przez Sejm 750 tys. podpisów obywateli za referendum ws. wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, mimo, że te podpisy były ważne, a Sejm był zobowiązany rozpatrzeć wniosek referendalny. Paweł Kukiz w swojej kampanii przypomina o tej sprawie i chce, żeby referendum ws. zmiany systemu wyborczego na jednomandatowy zostało rozpisane. Zabiega, by dzięki wprowadzeniu JOW każdy pełnoprawny obywatel miał możliwość wystawienia swojej kandydatury do Sejmu bez oglądania się na łaskę liderów partyjnych.

Duży nacisk położono w debacie na rolę prezydenta jako zwierzchnika sił zbrojnych i stosunek kandydatów do konfliktu na Ukrainie. Na podstawie wywiadów Kukiza tłumaczyłem: Paweł Kukiz jako kandydat na prezydenta jest przeciwny wysyłaniu broni na Ukrainę, wysyłaniu żołnierzy na Ukrainę, ale nie jest przeciwny wysyłaniu pomocy humanitarnej na Ukrainę. Zresztą z taką pomocą humanitarną już jeździł, jeszcze zanim został oficjalnym kandydatem na prezydenta, jeździł z kamizelkami kuloodpornymi, jeździł z pomocą medyczną, jeszcze zanim pomyśleli o tym polscy politycy. Paweł Kukiz nie udziela również bezwarunkowego wsparcia Ukrainie. Przede wszystkim stawia na Polskę i jest kandydatem, który jest przeciwny gloryfikowaniu zbrodniarzy z UPA takich jak Bandera. No i to jest jedna z przyczyn, dla której trochę sceptycznie zaczął podchodzić do współpracy polsko-ukraińskiej. Ale Paweł Kukiz mówi, że najważniejsza jest Polska i że nie możemy stawiać interesów innych krajów ponad naszym własnym. Okazuje się, że nasz interes może być poważnie naruszony, jak wspomniał już jeden z moich przedmówców, np. blokowane są polskie towary wysyłane na wschód. I blokowane są nie tylko przez Rosję, ale także przez Ukrainę. Okazuje się także, że my mając pewne sojusze też nie możemy być pewni, że one zostaną dotrzymane, bo nie zostały dotrzymane na przykładzie Ukrainy. I to właśnie na Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, które podpisały gwarancje nienaruszalności granic dla Ukrainy w zamian za pozbycie się broni jądrowej, ciąży główny obowiązek wsparcia w tej chwili Ukrainy. To nie Polska podpisywała w 1994 r. z Rosją, z Wielką Brytanią i ze Stanami Zjednoczonymi te gwarancje i nie Polska powinna na pierwszy plan teraz tutaj wychodzić jako ten główny pomocnik, ale właśnie te państwa, które się do tego zobowiązały. Natomiast jeszcze inne kwestie: Unia Europejska i NATO. Też ws. Ukrainy wyszła ta sprawa, że ta Ukraina jest tak bardzo nakłaniana do wejścia do Unii Europejskiej, do NATO, że to niby jest taki Zachód, że będzie dużo lepiej niż właśnie pod tą Rosją. Ale okazuje się na przykładzie Polski, że można być i w Unii Europejskiej i w NATO, a być pod silnym wpływem Rosji. I nawet przedstawiciel komitetu z PSL-u przyznał to,  że Rosja jest dzisiaj spadkobiercą ZSRR, a przypomnę, że to właśnie Rosja jest państwem, które przetrzymuje wrak tupolewa i czarne skrzynki i rząd PO-PSL się na to zgodził.

Przedstawiciel komitetu Korwina wymienił państwa, które uważa się za silne: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja. Wykorzystałem to do zagajenia: tak się składa, że wszystkie te państwa mają system jednomandatowych okręgów wyborczych. Po to, by Polska prowadziła samodzielną politykę, musi mieć elity zależne od wyborców. Okazuje się, że również na armię poszły znaczne pieniądze i zostały zmarnotrawione. Paweł Kukiz znał np. osobiście śp. gen. Petelickiego, który mówił publicznie o różnych przekrętach w wojsku. Oficjalnie gen. Petelicki popełnił samobójstwo, ale okazało się rzeczywiście, że tak jak mówił np. na samą korwetę „Gawron”, której nie zbudowano do końca, a zbudowano tylko kadłub, wydano ponad 1 mld złotych. Więc są w Polsce pieniądze na armię, są pieniądze na różne rzeczy, ale po prostu są marnowane. Trzeba zmienić system polityczny, na taki, który przywróci elementarną odpowiedzialność w polityce, aby było inaczej. Tak dla JOW, tak dla jednomandatowych okręgów.   

Pytanie od prowadzącego debatę: Pytanie do komitetu wyborczego Pawła Kukiza. Powiem na przykładzie mojego miasta, że tam właśnie również wybory były jednomandatowe i mniej więcej skończyło się to tak, że 18 na 21 miejsc w radzie miasta ma Prawo i Sprawiedliwość i burmistrz jest z Prawa i Sprawiedliwości. Czy nie obawiacie się zmonopolizowania tego, jeśli nie w skali całego kraju, co będzie bardzo trudne, to  przynamniej na niwie lokalnej? Czy nie będzie to dla polskiej demokracji wbrew pozorom szkodliwe?

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @OPARYABSURDU Te 7000 to osoby, które za pośrednictwem strony www.kukiz.org zadeklarowały,...
  • @JERZY789 Jeden z wielu przykładów na to, że wyznaczanie kandydatów odbywa się na szczeblu...
  • @MAREK.W Większa zależność od wyborców i brak możliwości wejścia do Sejmu na zasadzie...

Tematy w dziale