3 obserwujących
540 notek
115k odsłon
288 odsłon

Coś za coś

Wykop Skomentuj6

Coraz większymi krokami wchodzi w nasze życie postępująca cyfryzacja – z chęcią sięgamy po elektroniczne wydania książek i prasy, telewizja w zasadzie jest już cyfrowa od dłuższego czasu, radio powoli też ku temu zmierza. Filmy, muzyka i gry także odchodzą od tradycyjnych nośników. Niby wszystko ładnie pięknie, jest to co prawda bardzo wygodne, ale ma to też swoje minusy.

Jako doświadczony gracz pamiętam, jak jeszcze nie tak dawno gry video były wydawane przede wszystkim w pudełkach i na płytach CD. Zwłaszcza zapadła mi w pamięci gra Flying Corps Gold, czyli symulator samolotów myśliwskich z okresu I wojny światowej. W pudełku znajdowała się oprócz płyty z tą produkcją jeszcze wspaniała mapa lotnicza, i instrukcja obsługi będąca poza tym opasłym podręcznikiem historii o tymże okresie w dziejach ludzkości. Również w innych grach znajdowały się gadżety dla miłośników wirtualnej rozrywki, które były miłym dodatkiem do samej produkcji. 

Jeżeli chodzi o melomanów, to oni często nie mogą odżałować, że są już pozbawieni pięknych okładek, będących często dziełami sztuki samymi w sobie, zdobiącymi płyty winylowe, albo ciekawe książeczki dołączone do płyt kompaktowych. 

Z kolei miłośnicy literatury kochają zapach dopiero co nowo zakupionej książki, że mogą je dotknąć, i umieścić na półce. Zastępujące je e-booki ich zdaniem już nie mają tej magii, choć są bardziej wygodne. Swoją drogą przewidział to już kiedyś Stanisław Lem, iż ludzie zatęsknią do tradycyjnie wydawanej literatury. 

Cyfryzacja jakby na to nie patrzeć niesie ze sobą dużą wygodę, ale tracimy to coś, to obcowanie z tradycyjną dystrybucją danej pozycji. Człowiek z natury rzeczy jest często sentymentalny, i brakuje mu takich fizycznych doznań. Tak to już jest, coś za coś, i każdy musi się zdecydować, co bardziej mu odpowiada. 


Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie